یکشنبه, ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   راه‌های مقابله با طغیان آفات در شرایط خشکسالی
19 دی 1402 , ساعت 19:42

راه‌های مقابله با طغیان آفات در شرایط خشکسالی

مجری طرح خودکفایی گندم کشور توصیه‌های ضروری به کشاورزان برای مقابله با خشکسالی و جلوگیری از کاهش تولید محصولات کشاورزی ارایه داد.

مجری طرح خودکفایی گندم کشور توصیه‌های ضروری به کشاورزان برای مقابله با خشکسالی و جلوگیری از کاهش تولید محصولات کشاورزی ارایه داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، آقای سهراب سهرابی، مجری طرح خودکفایی گندم کشور در مصاحبه با خبرنگار گروه کشاورزی و روستای گفت: مقابله با خشکسالی و تغییرات دما در کشور نیاز به اتخاذ تدابیر لازم از سوی مسوولان و کشاورزان دارد.

سهرابی افزود: خشکی و خشکسالی جزو جدایی ناپذیر اقلیم ایران است به همین منظور ضروری دارد کشاورزان و مسئولان مربوطه، نسبت به این پدیده آمادگی لازم را داشته باشند.

مجری طرح خودکفایی گندم کشور در ادامه تصریح کرد: از ابتدای سال زراعی تاکنون، میزان بارندگی کشور ۳۸ و هشت دهم میلی متر بوده که نسبت به بلند مدت ۴۷ درصد کاهش بارندگی و نسبت به سال گذشته ۲۵ و چهار دهم درصد کاهش بارندگی داشتیم.
وی با اشاره به اینکه: میانگین دمای کشور نسبت به بلند مدت ۲ و سه دهم درجه افزایش پیدا کرده که این میزان در استان‌های مختلف از یک و شش دهم درجه تا ۳ و نه دهم درجه، افزایش پیدا کرده است افزود: این تغییرات شرایط خاصی که در کشور ایجاد شده، باید کشاورزان و مجموعه برنامه ریزان به چند نکته توجه کنند.

.

وی با هشدار خشکسالی و افزایش دما در کشور، درباره مبارزه به موقع با آفات در شرایط خشکسالی راهکار‌هایی را به کشاورزان ارائه داد تا با آموزش تخصصی و همگانی، کمترین خسارت ناشی از تولید محصولات کشاورزی وارد شود.

سهرابی اظهار داشت: افزایش دما و کاهش بارندگی‌ها باعث آفت سن در مزارع گندم و جو می‌شود. افت سن در این شرایط با سرعت بیشتر و زمان زودتر در مزارع، به گندمزار خسارت می‌زند؛ که باید این موضوع به موقع رصد شود.

.

وی افزایش دیگر آفات مزارع در شرایط خشکسالی را، شته روسی، شته سبز گندم، مینوز برگ غلات و سوسک قهوه‌ای عنوان کرد و گفت: جمعیت این آفات به صورت طغیانی در مزرعه افزایش پیدا می‌کند که در این شرایط، قبل از وارد کردن خسارات سنگین، برای کنترل آفت، کشاورز باید با کارشناسان استان‌ها و شهرستان‌ها، مشاوره بگیرند.
گفتنی است: ((مینوز برگ غلات از آفات مهم گندم و جو در نواحی مدیترانه و خاورمیانه به ویژه در مناطق جنوب، جنوب غربی و مغرب ایران می‌باشد که بیشتر در اراضی غلات دیم با تغذیه از پارانشیم برگ، خسارت قابل توجهی وارد می‌سازد.))

.

مجری طرح خودکفایی گندم و برنج کشور با بیان اینکه: علف‌های هرز دیگر آفات خشکسالی و گرما است که این علف‌ها زودتر، و با جمعیت بیشتر در مزارع دیده می‌شود گفت: برای مدیریت نابودی علف‌های هرز دوز سموم حداقل و حداکثری در نظر گرفته می‌شود.

وی مهمترین مسئله برای مبارزه با آفات را تغذیه دانست و گفت: کشاورزان در مناطق سرد و معتدل به هیچ وجه از کود‌های ازته و پتاسه در این تاریخ استفاده نکنند، چرا که گیاه حساس شده و وارد فاز زایشی شده و باعث خسارت سرما در فصل زمستان و بهار خواهد شد. اما در اقلیم‌های گرم مثل استان‌های خوزستان، ایلام، جنوب فارس، سیستان و بلوچستان، مازندران، بخش‌هایی از استان گلستان و شمال استان اردبیل، در این مناطق توصیه می‌شود کشاورزان حتما کود‌های ازته، همراه با کود کلرید پتاسیم و اسید‌های امیینه و محلو‌هایی با موجودی بالای میزان پتاس استفاده شود.

وی با توصیه به کشاورزان دیمکار هم گفت: در تمام مزارع دیم کشور، به هیچ وجه عملیات کود پاشی و محلول باشی انجام نشود، چون با تنش گیاه، خسارت سنگین به مزرعه وارد میشود.

مجری طرح خودکفایی گندم و برنج کشور درباره آبیاری گیاه در اقلیم‌های گرم و سرد کشور نیز توصیه کردند: در اقلیم‌های معتدل و سرد کشور، در مدیریت آبیاری دقت شود، آبیاری سنگین باعث تحریک گیاه و آفت آن می‌شود. اما در اقلیم‌های گرم آبیاری مشکلی برای گیاه ندارد.

اقای سهرابی در توصیه آخر به کشاورزان تاکید کرد: با همکاران وزارت جهاد کشاورزی در مراکز خدمات کشاورزی در سراسر کشور مشاور داشته باشند و هر گونه عملیات زارعی در مرحله داشت را با دقت انجام دهند.

وی یاد آور شد: این توصیه‌ها اگر رعایت شود می‌توان عملیات داشت کشور را در محصولات پاییزه مثل گندم، جو و دانه‌های روغنی به شکل مناسب انجام داده و خسارت کمتری را خواهیم دید.

مطالب مرتبط

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام کرد: ۵۰ هزار هکتار از مزارع گندم و جو آلوده به آفت شته روسی در شمال استان نیاز به سمپاشی دارد که ۴۰ ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام کرد: ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی زراعی و مزارع گندم و جو در شمال این استان با شدت و ضعف متفاوت درگیر آفت شته ...
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در جلسه مشترک با محققان، دانشگاهیان و کارشناسان بخش اجرایی جهاد کشاورزی گفت: امسال به علت کم‌آبی، افزایش دمای هوا، کاهش بازندگی و نبود یخبندان بستر ...
طبق برآوردها جوندگان مسئول سالانه 70 میلیون تن خسارت در غلات در سرتاسر جهان هستند و در سال 2021 طغیان موش ها به کشاورزان ایالت نیو ساوت ولز استرالیا یک میلیارد دلار خسارت ...
No Thoughts on راه‌های مقابله با طغیان آفات در شرایط خشکسالی

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>