آزمایشگاه مرجع ارزیابی محصولات نانویی کشاورزی در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی افتتاح شد + عکس و فیلم
آزمایشگاه مرجع ارزیابی محصولات نانویی کشاورزی در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی افتتاح شد + عکس و فیلم
این آزمایشگاه در زمینه صدور گواهی تاییدیه محصولات نانویی کشاورزی فعالیت خواهد داشت.

آزمایشگاه مرجع ارزیابی محصولات نانویی کشاورزی با حضور نیکبخت وزیر جهادکشاورزی، خیام نکویی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و احمدوند دبیر ستاد توسعه فناوری های نانو و میکرو، روز چهارشنبه ۱۶ خرداد در محل پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در کرج افتتاح شد.

آزمایشگاه مرجع محصولات نانویی کشاورزی در راستای توسعه فناوری نانو و رسوخ دانش و فناوری نانو در تولیدات کشاورزی و افزایش تولیدات کشاورزی و با تأیید کمیته راهبردی فناوری نانو وزارت جهاد کشاورزی در زمینه صدور گواهی تاییدیه محصولات نانویی کشاورزی فعالیت خواهد داشت.

آزمایشگاه مرجع محصولات نانویی کرج قادر است تا تاثیر محصولات نانو را بر سلامت محصول، انسان و محیط زیست بررسی کند و در صورت تایید، گواهی تولید برای محصولات صادر کند.

این پژوهشگاه پیش از این نیز به عنوان بخشی از ماموریت‌های حاکمیتی خود به عنوان مرجع ملی ردیابی و تشخیص محصولات تراریخته و مرجع ملی تولید گیاهچه‌های اصیل و سالم سیب زمینی معرفی شده است.

محمد علی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی روز چهارشنبه در مراسم افتتاح آزمایشگاه مرجع محصولات نانویی و معرفی تولیدات فناورانه مشترک پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و ۱۲ شرکت دانش بنیان در البرز گفت: با این بهره برداری بستر‌ها برای استفاده از ظرفیت‌های آزمایشگاهی پژوهشکده‌ها و موسسات کشاورزی فراهم شده است.

وی افزود: به دنبال آن هستیم تا محدودیت‌ها و موانع بر سر راه دانش بنیان‌ها را برداریم و در زمینه صدور مجوز‌ها برای آنان تسهیل گری داشته باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: همچنین تلاش می‌شود بازار خوبی برای محصولات دانش بنیان داشته باشیم تا به سوددهی برسند؛ در بخش صادرات نیز در تلاش برای باز کردن مسیر فعالیت شرکت‌های دانش بنیان هستیم تا در جهت تامین نیاز داخلی و صادرات فعالیت داشته باشند.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه عمده محصولات اساسی کشاورزی در داخل کشور تولید می‌شود، ادامه داد: امروز برای تامین غذای کشور هیچ راهی جز توجه به بخش کشاورزی دانش بنیان و فناورانه نداریم.

نیکبخت گفت: اگرچه در برخی بخش‌ها عقب ماندگی وجود دارد، اما با توجه به ظرفیت‌ها از جمله همکاری ۳۰ شرکت دانش بنیان با پژوهشکده بیوتکنولوژی که تولید اقتصادی دارند در تلاش برای اقدامات پرثمر هستیم.

وی گفت: برای رسیدن به کشاورزی دانش‌محور و تولید یکنواخت و پایدار، انجام تحقیق و پژوهش، آموزش درست به بهره‌برداران و ترویج استفاده از فناوری‌های نوین راهکاری اساسی محسوب می‌شود.

وی افزود: خوشبختانه با انجام اقدامات ذخیره‌سازی مواد غذایی و خوراکی‌های مورد نیاز سفره خانوار در سال جاری، ذخایر کالاهای اساسی اکنون نسبت به سال‌های گذشته بسیار فراوان تر و اصلأ قابل مقایسه با گذشته نیست.

سیدمجتبی خیام‌نکویی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی هم در این مراسم گفت: تمام تلاش پژوهشگران و محققان ما این است که سفره غذایی مردم و درآمد کشاورزان و بهره‌برداران تقویت شود.

وزیر جهادکشاورزی با تاکید بر ضرورت ایجاد ارزش افزوده برای محصولات کشاورزی گفت: با توجه به این‌که تراز تجاری محصولات صادراتی و وارداتی کشاورزی در سال گذشته بالغ بر ۲ میلیارد دلار بهبود یافته، یقینا رشد اقتصادی بخش کشاورزی برای بهار سال جاری بیشتر از زمستان ۱۴۰۲ هم خواهد شد.

وی با تاکید بر این که ارائه خدمات فناوری‌های نوین به موسسات مادری با اولویت کاهش خلأ تولید و حداکثرسازی و پایداری تولید محصولات کشاورزی از دیگر اهداف سازمان تات است، افزود: تمرکز محققان ما همچنین از طریق مشارکت با شرکت‌های دانش‌بنیان با اولویت تامین داخل و صادرات است.

محسن مردی مشاور عالی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی نیز ضمن معرفی بخش‌های مختلف پژوهشگاه گفت: آزمایشگاه مرجع نانو پژوهشگاه در راستای توسعه فناوری نانو در تولیدات کشاورزی با تایید کمیته راهبردی فناوری نانو وزارت جهاد کشاورزی در زمینه صدور گواهی تاییدیه محصولات نانویی کشاورزی فعالیت خواهد داشت.

مسوول هماهنگی موسسات تحقیقات ملی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در استان البرز افزود: با توجه به مرجع بودن این مرکز در کشور، هر محصول کشاورزی که در ایران تولید می‌شود، هسته اصلی آن در این پژوهشگاه تولید شده است.

وی تقاضامحوری را از ارکان پژوهش معرفی کرد و گفت: با تغییر تفکر سازمانی، اکثریت پروژه‌های ما مشترک با سازمان‌های تحقیقاتی و شرکت‌های خصوصی انجام می‌شود.

افتتاح آزمایشگاه مرجع محصولات نانویی و معرفی تولیدات فناورانه مشترک پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و ۱۲ شرکت دانش بنیان از جمله برنامه های سفر وزیر جهاد کشاورزی در استان البرز بود.

بازدید از بخش تحقیقات ژنتیک و بانک ژن گیاهی ملی ایران و مزرعه موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در راستای معرفی ارقام جدید گندم و جو نواحی و اقلیم‌های مختلف کشور از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه وزیر جهادکشاورزی و هیات همراه از موسسات تحقیقاتی سازمان تات به استان البرز بود.

.

  • منبع خبر : خبرگزاری صدا و سیما