چهارشنبه, ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   نهضت مردمی در کنترل آفات نخیلات تشکیل شود/ ممنوعیت انتقال پاجوش آلوده راهکار اصلی مبارزه با آفت سرخرطومی خرما
25 بهمن 1402 , ساعت 8:06

نهضت مردمی در کنترل آفات نخیلات تشکیل شود/ ممنوعیت انتقال پاجوش آلوده راهکار اصلی مبارزه با آفت سرخرطومی خرما

سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور، شکل‌گیری نهضت مردمی و ممنوعیت انتقال پاجوش‌ را راهکار اصلی مبارزه با آفت خطرناک سوسک سرخرطومی درختان نخل دانست و گفت: برخی مواقع اعتبار برای مبارزه نیاز نیست و مدیریت حرف اصلی را می‌زند.

به نقل از ایرنا، مریم جلیلی‌مقدم در همایش ملی مقابله با آفت سوسک حنایی سرخرطومی نخلستان‌ها با حضور مسوولان کشوری و استانی و با همراهی بخش خصوصی در شهرستان بم، اظهار داشت: آفت سرخرطومی حنایی خرما سال ۶۹ وارد ایران شد که امکان ریشه‌کنی کامل آن در هیچ کشوری وجود ندارد و تنها تلاش داریم تا خسارت این آفت به حد قابل تحمل رسیده و کنترل شود.

وی بیان کرد: سازمان حفظ نباتات برای کنترل این آفت نیاز به نهضت مردمی دارد در این راستا لازم است مردم پای کار بیایند و از ظرفیت بسیج نیز استفاده شود.

سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور اظهار داشت: یکی از مهمترین راه‌های انتقال این آفت جابه‌جایی پاجوش آلوده است، بنابراین طبق الزام قانون و دستورالعمل‌ها هرگونه جابه‌جایی نهال یا پاجوش باید طبق گواهی بهداشت باشد.

وی افزود: نمی‌توانیم کیوسک ۲۴ساعته بین جاده‌ای برای جلوگیری و نظارت بر جابه جایی پاجوش‌ها بگذاریم زیرا بین شهرها تنها یک راه برای تردد وجود ندارد و باید از ظرفیت راهداری‌ و استانداری استفاده کنیم.

جلیلی‌مقدم بر پایش مستمر نخلستان‌ها تاکید و خاطرنشان کرد: با توجه به قرار گرفتن در فصل سرما و کم شدن سرعت انتقال و شیوع این آفت، مسوولان مرتبط با توجه به احتمال شیوع آفت خرما، باید بر پایش مداوم و مستمر ادامه دهند.

.

بیشتر کارها نیاز به اعتبار ندارد و مدیریتی است

سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور بر اجرای مدیریت درست بر انجام کارها تاکید کرد و گفت: این که گفته شده اگر اعتبار نباشد هیچ کاری نمی‌توان انجام داد درست نیست، زیرا انجام بسیاری از کارها نیاز به اعتبار ندارد و مدیریتی است.

وی ادامه داد: آفتی که سه سال در منطقه حضور دارد جدیدالورود نیست، چقدر باید آزمون و خطا کنیم، با وجود کمبود اعتبار جای بخشش و سهل انگاری نیست.

جلیلی‌مقدم در عین حال توضیح داد: پیگیر اخذ اعتبارات برای مبارزه با آفت سرخرطومی حنایی هستیم اما شیوه مدیریت و نظارت درست مورد تاکید است، کارشناسی که در اکیپ ردیابی می‌رود باید بداند چه کاری انجام داده یا نداده است.

وی تصریح کرد: اعتبار سرخرطومی باید برای ردیابی و کنترل آفت مصرف شود و ملاک ارزیابی مدیران ما نظارت، توجه و دقت در هزینه‌کرد اعتباراتی است که به استان‌ها اختصاص می‌یابد.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: بعد از گذشت ۲ سال از ورود آفت چرا باغدار ما از این آفت اطلاع ندارد؟ اگر باغدار پای کار نیاید اعتبار هر چقدر تزریق شود به جایی نمی‌رسد ولی با اعتبار محدود اگر باغدار پای کار بیاید نتیجه بهتری می‌گیریم.

.

.

حذف باغات قدیم و جایگزینی با ارقام جدید

در ادامه مدیر کل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: در دنیا حدود ۹.۵ میلیون تُن خرما تولید می شود که حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تُن از تولیدات جهانی به کشور ما اختصاص یافته است و اهمیت خرما فقط به خاطر ارزآوری و صادرات آن نیست بلکه به دلیل مسایل امنیتی اهمیت ویژه ای دارد.

دکتر زهرا جلیلی مقدم اظهارداشت: سطح زیرکشت نخیلات کشور ما حدود ۲۸۰ هزار هکتار است که قسمت اعظم آن به استان کرمان اختصاص یافته و این استان بزرگترین تولید کننده خرما در کشور به شمار می رود که از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

وی ادامه داد:مبادلات جهانی خرما حدود یک میلیون و۷۰۰ هزار تُن است که ۳۶۰ هزار تُن آن مربوط به کشور ما و سهم قابل توجهی از آن مربوط به خرمای مضافتی است .

این مسئول افزود: سال گذشته حدود ۱۵۰ هزار تُن خرمای مضافتی صادر شده که قطب اصلی تولید این خرما استان کرمان است .

.

۲۵ درصد باغات عملکرد اقتصادی پایینی دارند

مدیرکل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: در بحث اصلاح و احیای باغات عملکرد حدود ۲۵ درصد باغات ما از حد اقتصادی پایین تر است بنابراین حذف باغات قدیمی و جایگزینی با ارقام جدید و تجاری از جمله برنامه های معاونت باغبانی در دست اقدام است.

جلیلی مقدم اضافه کرد: مجوز یک مرکز تولید نهال کشت‌بافت را در استان کرمان گرفته ایم که به زودی شاهد تولید نهال کشت بافتی هستیم و باتوجه به اهمیت اصالت و سلامت نهال تحت پروتکل بین المللی نهال را تولید و وارد بازار می‌کند.

وی با اشاره به اینکه مجوز اولین پایانه صادراتی در استان کرمان صادر شده است تصریح کرد:در ۲ سال گذشته بحث شناسنامه دار کردن باغات خرما در معاونت باغبانی وزارت جهاد شروع شده است.

این مسئول عنوان کرد: بسیاری ازکشورها استانداردهایی برای واردات محصول وضع می کنند که در محصول تولیدی باید قابلیت ردیابی کردن آن وجود داشته باشد مثل اینکه از کدام باغ تولید شده است .

.

وحدت رویه‌ای وجود ندارد

در ادامه همایش کریمی مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کرمان نیز گفت: در یکسال اخیر جای بخش خصوصی در کنار پدافند غیرعامل خالی بود و خوشحالیم که اکنون اتاق بازرگانی در این بحث ورود کرده است.

وی افزود: وضع ما در حال حاضر در مقابله با این آفت خوب نیست و وحدت رویه‌ای در مبارزه با این آفت نمی بینیم زیرا هر اقدامی که انجام شده هیچ کدام در مقابله با این آفت مناسب نبوده و آفت سریع‌تر از راهکارها بوده است.

وی خاطرنشان کرد: امنیت غذایی این بخش درگیر است و در بحث آفت‌ها، آفت کرم برگ خوار پاییزه و سرخرطومی حنایی بسیار با اهمیت هستند .

مدیرکل پافندغیرعامل استانداری کرمان بیان کرد: در یکسال گذشته دستورالعمل خاص و علمی هنوز در این موضوع دیده نشده و حتی تک روی هم صورت گرفته است ، به طوری که اگر در جهاد کشاورزی جنوب اتفاقی رخ دهد به مسئولان جهادشمال اطلاع نمی دهند یا برعکس.

کریمی افزود: هر شخصی کُلونی تشکیل داده و هزینه می کند و به نتایجی می رسد اما در اختیار یکدیگر قرار نمی دهند و دانشگاه ها هم به ما کمک نمی‌کنند زیرا وحدت رویه ای در ما نمی‌بینند.

وی عنوان کرد: اگر می‌خواهید کمک کنید روشی فراهم آورید و تحقیقات هدفمند را کنترل کنید زیرا سازمان هایی هستند که وارد این حوزه می شوند و طرح ارایه می دهند تا پول هایی که از سازمان حفظ نباتات و یا جاهای دیگر وارد این حوزه می شود را به بهانه دستگاه های نجومی بگیرند.

این مسئول اضافه کرد: در استان کرمان هیچ کس روی هیچ دستگاهی سرمایه گذاری نمی‌کند و فقط محصول را خریداری می کنیم زیرا به نسخه های عملیاتی نیاز داریم.

کریمی گفت: اگر سازمان حفظ نباتات کشور خودرویی برای امر پایش به شهرستان بم اختصاص دهد فرمانداری این شهرستان نیز خودرویی دیگر را اختصاص خواهد داد.

.

جهاد کشاورزی جدی تر در بحث آفت ورود کند

محمد برزنگ فرماندار بم نیز در این همایش ملی گفت: ما با آفت خشکیدگی خرما دست و پنجه نرم می کردیم تا اینکه آفت سوسک سرخرطومی آمد؛ این آفت نخل را از ریشه می زند و داخل آن را تهی می‌کند.

وی بیان کرد: نزدیک به ۶ میلیون نخل مضافتی داریم که ارزش آنها معادل۲۴۰ همت است و با شیوع این آفت دسترنج سه نسل از بین می رود .

فرماندار بم ادامه داد: اینکه بعد از گذشت ۳۰ سال هنوز جلسه بگذاریم که یک نسخه جهاد کشاورزی به ما بدهد باعث تاسف است و جهادکشاورزی باید جدی تر در بحث مبارزه با این آفت ورود کند .

برزنگ افزود: خشکیدگی خوشه خرما سال گذشته حدود ۵۰ درصد محصول ما را از بین برد و این آفت زندگی ۵۰۰ هزار نفر را در شرق استان کرمان دچار اختلال می کند.

.

کشاورزی تجدید ساختار شود

سید مهدی طبیب زاده رییس اتاق بازرگانی استان کرمان نیز گفت: کشاورزی به شکل فعلی و با تغییر اقلیم و کاهش منابع آبی ، طغیان افت ها ، افزایش رقابت جدی رقبا و مهم شدن بحث مانده سموم اصلا توان ادامه دادن ندارد.

وی بیان کرد: کشاورزی حتما باید تجدید ساختار شود و کشاورزی مدرن و برمبنای بهره وری باشد زیرا بهره وری مهم و آب بسیار ارزشمند است.

طبیب زاده عنوان کرد:طبق محاسبه هر مترمکعب آب که از خلیج فارس وارد کرمان می شود حداقل یک میلیون و ۵۰ هزار ریال هزینه دارد و اگر کشوری نتواند منابع مالی کشاورزی را تامین کند کشاورزی بدین شکل معنا پیدا نخواهد کرد .

.

اتاق بازرگانی به کمک جهاد می آید

طبیب زاده با اشاره به وجود یک افت که همیشه در نزدیکی ماه رمضان با آن مواجه هستیم گفت: هر سال نزدیک ماه رمضان تداخل غیرضروری در تعیین قیمت‌ها و محدودیت ها داریم و بخش خصوصی خودش به خوبی می تواند کار را انجام دهد زیرا زمانی که دخالت دولت نبود بین عرضه و تقاضا همیشه تعادل بوده است.

وی توضیح داد: اتاق بازرگانی به صورت جدی روی موضوع آفت سوسک سرخرطومی حنایی ورود کرده است و با توجه به اهمیت پایش دقیق ، سریع و وسیع به کمک سازمان جهاد کشاورزی خواهیم آمد.

.

امسال ممنوعیت صادرات خرما نداریم

در ادامه رییس انجمن ملی خرمای ایران نیز گفت: معیشت بیشتر استان های خرماخیز کشور که اکثریت آن ها مرزی هستند به خرما بستگی دارد و جزء جدایی ناپذیری از این فرهنگ شده است که حفظ و بقای آن برعهده بخش خصوصی و دولتی است.

محسن رشیدفرخی با اشاره به همکاری بخش خصوصی و دولتی افزود: امسال طبق قول معاونت باغبانی وزارت جهادکشاورزی ممنوعیت صادرات خرما یا هرگونه ممنوعیت دیگری در این ارتباط منتفی شده است زیرا نیمی از خرمای کشور در سردخانه ها قرار دارد.

وی اظهارداشت:یک میلیون و ۳۰۰ هزار تُن خرما در کشور وجود دارد که ۳۰ درصد آن باید صادر شود و مابقی برای مصرف داخلی استفاده می شود.

رییس انجمن خرمای ایران با اشاره با اینکه اولین مساله پیشگیری و مبارزه است افزود:متاسفانه قانونی درباره این موضوع نداریم که اگر کسی در حال جابه‌جایی پاجوش گرفته شد مجازات آن چیست؟

.

هر نخل ۴۰۰ میلیون ریال ارزش تجاری دارد

رییس اتاق بازرگانی شرق استان کرمان نیز در این همایش گفت: رقم خرمای مضافتی از رقم های مهم تجاری کشور برای صادرات است و جایگاه ویژه ای در حجم صادراتی ایران دارد که بیش از ۱۰۰ هزار تُن از این محصول سالانه صادر می شود و ارزآوری بسیار بالایی دارد.

حامد بدرآبادی بیان کرد: طبق گفته کارشناسان سالانه پنج مرحله پایش باید انجام گیرد که به عدد ۳۰۰ میلیارد ریالی در طول یکسال می رسیم.

رییس اتاق بازرگانی شرق استان کرمان اظهارداشت: هزینه ای که برای پایش و مبارزه و پیگیری با این آفت در سال ۱۴۰۲ اختصاص یافته مبلغ ۱۰ میلیارد ریال بوده است که جای تامل و تاسف دارد .

.

تنها ۱۲ هزار هکتار پایش شده است

وی تصریح کرد: از ۳۰ هزار هکتار سطح زیرکشت تنها ۱۲ هزار هکتار پایش شده است که همین پایش ۴۳ درصدی نیز باکیفیت و رعایت موازین و اصول و آگاهی صورت نگرفته زیرا افرادی درگیر این پایش بودند که خود تجربه کافی درخصوص این آفت نداشته اند.

بدرآبادی تاکیدکرد: بخش خصوصی پبشنهاد می دهد با توجه به اینکه بیشترین هزینه برای مبارزه با این آفت در بحث پایش بوده و در پیشگیری کاری انجام نشده است طی برنامه پنج ساله‌ای، دولت و حاکمیت در سال آینده ۸۰ درصد هزینه را در بحث پایش تامین کند و هرساله ۲۰ درصد از سهم دولت کاهش یابد .

رییس اتاق بازرگانی شرق استان کرمان افزود: برای یک برنامه پنج ساله هزینه چاپ تراکت ، بنر کاغذ رنگی و پیامک ، تولید تیزر چ، انیمیشن، محتوا و استفاده از فضای مجازی برای اطلاع رسانی و آموزش ۵۴ میلیارد و ۲۷۰ میلیون ریال برای هر سال آموزش نیاز داریم .

.

سوسک سرخرطومی حنایی خرما مهمترین و خطرناک‌ترین آفت نخیلات است که از تیر ماه سال ۱۴۰۰ در شهرستان‌های شرقی استان کرمان مشاهده و مبارزه با آن آغاز شده است.

سطح زیر کشت نخیلات شهرستان‌های شرقی استان کرمان (بم، نَرماشیر، فهرج، ریگان و گُنبکی) حدود ۳۰ هزار هکتار و بیش از ۹۹ درصد نخیلات شرق از رقم مَضافتی است.

اقتصاد مردم شرق استان کرمان وابسته به خرماست و همچنین باغ‌شهر جهانی بم، بدون شک مهمترین قطب تولیدکننده خرمای مضافتی و مرغوب در کشور به شمار می‌رود که اکنون بعد از گذشت حدود سال از ورود این آفت خطرناک، گسترش و شیوع آن همچنان ادامه دارد و راهکارها و پایش‌های مقابله با آفت راه به جایی نبرده‌اند.

همایش ملی سوسک سرخرطومی حنایی روز سه‌شنبه با حضور مسوولان کشوری و استانی در تالار پرستوی منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم برگزار شد تا بخش خصوصی و دولتی در کنار یکدیگر راهکاری برای مبارزه با این آفتی که نزدیک به ۳۴ سال در ایران و مناطق خرماخیز آن ساکن شده و اکنون شرق و جنوب استان کرمان را درگیر کرده است بیابند.

مطالب مرتبط

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی از پایش مستمر و روزانه آفت قرنطینه‌ای سوسک سرخرطومی حنایی در نخیلات استان توسط کارشناسان خبر داد. کبری توکلی اظهار داشت: ردیابی و ...
آفت سرخرطومی حنایی خرما بعنوان یکی از مخرب ترین آفات و ازعوامل مهم تهدید کننده امنیت غذایی در سطح جهان می باشد ودر حال حاضر یکی از آفات قرنطینه ای در ایران به ...
پاجوش‌های نخل آلوده به آفت سوسک سرخرطومی حنایی در شهرستان گراش به مقصد نرسید. مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گراش از توقف و امحای ۳۸ اصله پاجوش نخل آلوده به آفت ...
به همت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، "رویداد ملی فناورانه آفت سرخرطومی حنایی خرما" به مدت دو روز در روزهای 29 و 30 آذر ماه 1402 در جیرفت برگزار می گردد....
No Thoughts on نهضت مردمی در کنترل آفات نخیلات تشکیل شود/ ممنوعیت انتقال پاجوش آلوده راهکار اصلی مبارزه با آفت سرخرطومی خرما

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>