هشدار افزایش جمعیت موش‌ها در مزارع اردبیل + توصیه ها
هشدار افزایش جمعیت موش‌ها در مزارع اردبیل + توصیه ها
لازم است جهت رسیدن به نتیجه مطلوب و کاهش جمعیت این آفت، عملیات طعمه گذاری با استفاده از سم موش کش فسفردوزنگ به میزان ۵ درصد و با استفاده از نباتات سبز و علوفه تازه به عنوان طعمه به جای گندم صورت گیرد.

مدیریت حفظ نباتات استان اردبیل، در اطلاعیه ای شرایط را برای افزایش جمعیت جوندگان مضر، مساعد دانسته و از کشاورزان خواست تا اقدامات لازم را مطابق با توصیه کارشناسان، انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اردبیل، مدیریت حفظ نباتات استان اردبیل در مبارزه با خسارت جوندگان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

“به اطلاع عموم کشاورزان استان می‌رساند براساس ارزیابی جمعیت جوندگان زیان آور (موش مغان)، علیرغم طعمه گذاری‌های متعدد با دز‌های متفاوت سم فسفر دوزنگ، جمعیت و میزان خسارت این آفت در مزارع و باغات استان افزایش پیداکرده است. بنابراین، لازم است جهت رسیدن به نتیجه مطلوب و کاهش جمعیت این آفت، عملیات طعمه گذاری با استفاده از سم موش کش فسفردوزنگ به میزان ۵ درصد و با استفاده از نباتات سبز و علوفه تازه به عنوان طعمه به جای گندم صورت گیرد؛ لذا لازم است با مراجعه به مراکز خدمات جهاد کشاورزی تابعه، نسبت به تهیه طعمه مسموم فسفردوزنگ و مبارزه با آفت مطابق توصیه کارشناسان اقدام کنید.”

.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، طبق آمار معاونت کنترل آفت، از میان گونه‌های خسارت‌زای محصولات کشاورزی، ۱۱ گونه جزو آفات عمومی محسوب می‌شوند که به استناد ماده چهار قانون حفظ نباتات کشور ما، وظیفه اصلی کنترل جوندگان به‌عنوان آفات عمومی بر عهده دولت است، دلیل اصلی این قانون، کثرت جمعیت و وسعت پراکندگی جغرافیایی و پتانسیل زیاد زادآوری و خسارت‌زایی و همچنین قدرت جابه‌جایی آنها است.

طبق گزارش‌ها سالیان اخیر در بخش جوندگان، از میان این فهرست ۱۱ تایی، بیشترین سطح مبارزه و پراکنش به ترتیب به موش ورامین و سپس موش مغان اختصاص دارد که رتبه‌های بعدی سطح مبارزه و سطح پراکندگی به ترتیب نزولی به موش کور، جربیل هندی، موش کلاهو و مریون مربوط بوده است.

کارشناسان می‌گویند که آفت جونده موش مغان با پراکندگی جغرافیایی وسیع در مرکز و شمال کشور، قابلیت طغیانی شدن جمعیت و گسترش بسیار وسیع و خسارت‌زایی در حد نابودکردن کامل محصولات کشاورزی را دارد و در صورت هرگونه غفلتی، خسارات جبران‌ناپذیری به کشاورزی کشور وارد می‌کند.

  • منبع خبر : خبرگزاری صدا و سیما