رهاسازی زنبور تریکوگراما در ۳۰۰۰ هکتار شالیزار بابل + عکس
رهاسازی زنبور تریکوگراما در ۳۰۰۰ هکتار شالیزار بابل + عکس
در سال زراعی جاری مبارزه بیولوژیکی با آفت ساقه‌خوار برنج در سه هزار هکتار از اراضی شالیزاری این شهرستان با قرارداد با دو انسکتاریوم در حال اجراست.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بابل از رهاسازی زنبور تریکوگراما و کنترل بیولوژیکی آفت ساقه‌خوار برنج در سه هزار هکتار از شالیزارهای شهرستان بابل خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، محسن آهنگری گفت: در سال زراعی جاری مبارزه بیولوژیکی با آفت ساقه‌خوار برنج در سه هزار هکتار از اراضی شالیزاری این شهرستان با قرارداد با دو انسکتاریوم صلح سبز و بهاران دشت در حال اجراست.

این مسئول تصریح کرد: با نمونه گیری دقیق کارشناسان پیش آگاهی و شبکه مراقبت و کارشناسان پهنه و تحلیل داده ها زمان رهاسازی در این شهرستان از ۲۷ خرداد آغاز و تاکنون در ۲ هزار و ۶۳ هکتار از اراضی شالیزاری این شهرستان اجرا شد.

آهنگری یادآور شد: اجرای طرح ارتقای سلامت برنج به روش مدیریت تلفیقی محصول (ICM) نیز در ۷۶۳ هکتار با برگزاری کارگاه ها و کلاس های آموزشی با همکاری معاونت موسسه تحقیقات برنج کشور در مازندران درحال انجام است و مبارزه بیولوژیکی به عنوان یکی از روش‌های مبارزه تلفیقی در طرح ICM بوده که در دست اجراست.

وی تصریح کرد: شهرستان بابل قطب تولید برنج استان مازندران است و سلامت محصول تولیدی و امنیت غذایی در دستور کار کارشناسان قرار دارد و نظر به اینکه استفاده از سموم خطرات زیست محیطی، از بین رفتن دشمنان طبیعی و کاهش تنوع زیستی و افزایش بیماری را ایجاد کرده است با اجرای طرح ICM قدم موثری در سلامت محصول بر خواهیم داشت.