چهارشنبه, ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, بوشهر  »   کشاورزان به توصیه‌های غیرکارشناسی توجه نکنند/ شیوع فوزاریوم صحت ندارد
28 اسفند 1402 , ساعت 8:15

کشاورزان به توصیه‌های غیرکارشناسی توجه نکنند/ شیوع فوزاریوم صحت ندارد

مدیرحفظ نباتات استان بوشهر از توصیه‌های غیرکارشناسی توسط افراد ناآگاه در مورد شیوع بیماری فوزاریوم در مزارع گندم استان خبر داد و گفت: کشاورزان به توصیه‌های غیرکارشناسی توجه نکنند.

مدیرحفظ نباتات استان بوشهر از توصیه‌های غیرکارشناسی توسط افراد ناآگاه در مورد شیوع بیماری فوزاریوم در مزارع گندم استان خبر داد و گفت: کشاورزان به توصیه‌های غیرکارشناسی توجه نکنند.

احمد سبحانی اظهار داشت: در اواخر فصل برداشت گندم بعضی از کارشناس نما‌های غیرمتخصص توصیه‌هایی می‌کنند که باعث نگرانی و سردرگمی کشاورزان عزیز گندم کار شده است.

وی افزود: در حالی که در سال زراعی جاری با کاهش شدید بارندگی و کاهش دفعات آبیاری و شور شدن آب و خاک و تجمع املاح در مزارع مواجه بوده‌ایم و بعد از یک دوره دمای نسبی بالا در ماه‌های دی و بهمن با افت شدید دما در اوایل اسفند روبرو بوده‌ایم ریشک‌های انتهایی گندم و در بعضی مناطق بخش بالایی خوشه‌ها دچار سفیدی و عدم تلقیح شده‌اند.

سبحانی گفت: در بعضی از مناطق مانند بوشکان و دشت پلنگ نیز تغذیه پرندگان مهاجر از آخرین گره گندم باعث قطع ارتباط خوشه با ساقه و سفید شدن کلی یا جزئی خوشه شده است.

وی ادامه داد: بعضی از افراد غیرمتخصص علائم ایجاد شده را به فوزاریوم و یا سن گندم نسبت داده و باعث نگرانی کشاورزان و الزام آنان به خرید و مصرف سموم و کود‌های غیرمرتبط شده‌اند که باعث تحمیل هزینه‌های سنگین به کشاورزان گندم کار شده است.

سبحانی گفت: این در حالی است که مدیریت حفظ نباتات استان بوشهر و کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و مراکز در تمامی عرصه‌های تولید گندم حضور یافته و بررسی‌های لازم را انجام داده‌اند و هیچ آثاری از سن گندم و تریپس و فوزاریوم که می‌تواند علائم مشابهی را ایجاد کند نیافته‌اند.

وی یادآور شد: شرایط محیطی نیز برای بروز و فعالیت این عوامل خسارت زا در شرایط کنونی اصلاً فراهم نشده است و قبل از فراهم شدن شرایط محیطی برای هر عامل خسارت زا، مدیریت حفظ نباتات پیش آگاهی لازم را به کشاورزان عزیز اعلام می‌کند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: علائم سفید شدن ریشک‌ها و انتهای خوشه گندم در سال زراعی جاری به دلیل شرایط محیطی خاص، تغذیه پرندگان مهاجر، افت ناگهانی دما و تجمع املاح بوده و توصیه‌های لازم برای رفع این عارضه قبلاً اطلاع رسانی شده است.

وی افزود: از کشاورزان انتظار می‌رود هرگونه بروز علائم و یا خسارت را به کارشناسان مرتبط در مجموعه سازمان جهاد کشاورزی استان اطلاع رسانی کنند و توصیه‌های غیرکارشناسی توسط افراد غیرمتخصص را به کار نبندند.

مطالب مرتبط

مدیر کل جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در خصوص ابتلای گندمزار‌های استان به آفت زنگ زرد هشدار داد. برزگر گفت: مهم‌ترین چالش کشاورزی استان در چند هفته آینده شیوع زنگ ...
چهارمین ستاد عالی گیاهپزشکی گندم با دستور دکتر جلیلی مقدم سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور با محوریت بیماری های گندم علی الخصوص زنگ زرد در سالن سپهر سازمان حفظ نباتات کشور برگزار شد....
مبارزه با بیماری‌های گندم تاکنون در سطح ۴۰۰ هزار هکتار توسط کشاورزان صورت گرفته که حدود ۱۵ درصد از آن مربوط به بیماری زنگ زرد است. به نقل از پایگاه ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در خصوص گسترش عوامل بیماری زای برگی در ارتباط با گندم و جو هشدار داد. مرتضی فتاحی گفت: از آنجایی که شرایط ...
No Thoughts on کشاورزان به توصیه‌های غیرکارشناسی توجه نکنند/ شیوع فوزاریوم صحت ندارد

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>