نام‌گذاری یک ‌گونه‌ جدید شب‌پره به نام استاد بازنشسته و حشره‌شناس پیشکسوت
نام‌گذاری یک ‌گونه‌ جدید شب‌پره به نام استاد بازنشسته و حشره‌شناس پیشکسوت
در بررسی های فونستیک بر روی گروهی از راسته پروانه ها در استان خوزستان این گونه جدید کشف و با نام Polymixis mossadeghi به دنیای علم معرفی شد.

با انتشار مقاله‌ای در شماره ماه ژوئن ۲۰۲۴ مجله علمی North-Western Journal of Zoology با موضوع شناسایی گونه جدیدی از راسته پروانه‌ها (شب ‌پره‌های خانواده Noctuidae)، این گونه جدید به نام دکتر محمدسعید مصدق، استاد بازنشسته گروه گیاه‌پزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز، نام‌گذاری و معرفی شد.

به گزارش خبر گیاه پزشکی ایران، در خلال انجام پژوهش علمی محمد احمدی، دانش آموخته مقطع دکتری دانشگاه شهید چمران اهواز، در سال ۲۰۱۸ و در بررسی های فونستیک بر روی گروهی از راسته پروانه ها در استان خوزستان، گونه‌ای متعلق به جنس Polymixis جمع‌آوری شد.

این گونه در مسیر روستای شاهزاده عبدالله از توابع منطقه صیدون شهرستان باغملک یافت شد. روستای شاهزاده عبدالله در دامنه کوه های مونگشت از رشته کوه های زاگرس قرار دارد که در این منطقه پوشش گیاهی غالب را درختان بلوط تشکیل می دهند.

این گونه که بر اساس جنس نر توصیف شده است، به افتخار دکتر محمدسعید مصدق، عضو هیات علمی بازنشسته دانشگاه شهید چمران اهواز به نام Polymixis mossadeghi نام‌گذاری و به عنوان گونه‌ای جدید به دنیای علم معرفی شده است.

به گفته دکتر مهدی اسفندیاری، استاد راهنما و نویسنده مسئول مقاله، این مطالعه در جریان فرصت مطالعاتی محمد احمدی در دانشگاه شهید باهنر کرمان و زیر نظر دکتر اصغر شیروانی عضو هیات علمی گروه گیاه‌پزشکی این دانشگاه انجام شده است.

دکتر محمدسعید مصدق متولد ۱۳۱۹ در اهواز و دارای دکترای حشره شناسی از دانشگاه ردینگ انگلستان، از سال ۱۳۴۳ تا سال ۱۳۸۹ (زمان بازنشستگی) در گروه گیاه پزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز مشغول تحقیق و تدریس بود. وی در دوران بازنشستگی همکاری آموزشی و پژوهشی خود را با این دانشگاه ادامه داده است. حاصل فعالیت علمی ایشان به عنوان حشره‌شناس تالیف و انتشار تعداد شش جلد کتاب و بیش از ۱۵۰ مقاله در مجلات علمی ایران و جهان و همچنین ارایه بیش از ۱۵۰ مقاله در کنفراس های داخلی و خارجی بوده است.

از افتخارات دکتر مصدق انتخاب به عنوان استاد نمونه کشوری از سوی وزارت علوم در سال ۱۳۸۰ و ۱۳۸۳ و چندین دوره پژوهشگر برتر دانشگاه شهید چمران اهواز است. وی همچنین ریاست دومین کنگره بین المللی حشره شناسی ایران را در سال ۱۳۹۶ در کرج بر عهده داشت.

دکتر مصدق متخصص شناسایی گونه های زنبور عسل بوده مطالعات زیادی روی زنبور عسل کوچک (آسیایی) انجام داده است. زنبور عسل کوچک (.Apis florea F) یکی از دو گونه اصلی زنبور عسل در ایران است که در برخی از استان های جنوبی، جنوب شرقی و غربی ایران یافت می شود.