افتتاح فاز سوم و انسکتاریوم گلخانه هیدروپونیک مجتمع کشت و صنعت لرستان + فیلم
افتتاح فاز سوم و انسکتاریوم گلخانه هیدروپونیک مجتمع کشت و صنعت لرستان + فیلم
در راستای حذف یا به حداقل رسانی مصرف آفت کش‌های شیمیایی و تولید محصولات سالم و با کیفیت انسکتاریوم پرورش حشرات مفید برای استفاده در مبارزه بیولوژیک با آفات گیاهی نیز در این واحد راه‌اندازی شد.

با حضور کاظم خاوازی قایم مقام وزیر جهادکشاورزی و ابوطالب شفقت استاندار لرستان و دیگر مسئولان استانی فاز سوم گلخانه هیدروپونیک مجتمع کشت و صنعت لرستان افتتاح شد و به بهره برداری رسید و کلنگ آغاز فاز چهارم به زمین زده شد.

به گزارش خبر گیاه پزشکی ایران، در این آیین که با حضور مریم جلیلی مقدم سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور برگزار شد انسکتاریوم پرورش حشرات مفید و شکارگر این مجتمع نیز افتتاح شد.

خاوازی در این مراسم گفت: فاز سوم مجتمع کشت و صنعت در مساحت پنج هکتار به بهره‌برداری رسیده که ۲.۵ هکتار آن مربوط به صنایع بسته‌بندی است.

وی گفت: در راستای حذف یا به حداقل رسانی مصرف آفت کش‌های شیمیایی و تولید محصولات سالم و با کیفیت انسکتاریوم پرورش حشرات مفید برای استفاده در مبارزه بیولوژیک با آفات گیاهی نیز در این واحد راه‌اندازی شد.

وی گفت: توسعه گلخانه‌ها در سطح کشور یکی از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی است چراکه از نظر صرفه‌جویی در مصرف آب و افزایش بهره‌وری عملکرد مثبت دارد.

جلیلی مقدم نیز در حاشیه این افتتاحیه گفت: در گلخانه های این مجتمع کشت و صنعت از عوامل کنترل بیولوژیک مانند سن ماکرولوفوس و اوریوس و زنبور انکارسیا برای کنترل آفات استفاده می شود که سبب می شود مشکل باقیمانده آفت کش ها را نداشته باشیم. همچنین برای گرده افشانی از زنبور گرده افشان استفاده می شود.

وی گفت: میزان تولید این انسکتاریوم به میزانی است که نه تنها پاسخگوی نیازهای این کشت و صنعت است بلکه می تواند مورد استفاده سایر گلخانه های استان قرار بگیرد.

وی افزود: این کشت و صنعت می تواند نقش به سزایی در ایجاد اشتغال و همچنین تولید محصول سالم در منطقه داشته باشد.

(ویدیو از ایرنا)

فاز سوم گلخانه هیدروپونیک مجموعه کشت و صنعت خرم‌آباد با هزینه تقریبی ۱۰ میلیون دلار و ۸۰ نفر اشتغال زایی مستقیم و ۱۸۰ شغل غیرمستقیم در مساحت ۱۲.۵ هکتار به بهره‌برداری رسید.

هر هکتار این فاز ظرفیت تولید سالانه ۴۵۰ تن گوجه فرنگی و ۲۰۰ تن فلفل را دارا است، همچنین فاز چهارم آن در ۱۲.۵ هکتار مساحت و با ۱۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کلنگ‌زنی شد.

واحد انسکتاریوم هر ماه ۲۰۰ کندو زنبور بامبل و ۲۰۰ هزار فروند زنبور انکارسیا تولید می‌کند که ۳۰ نفر اشتغالزایی غیرمستقیم و مستقیم فراهم کرده است.