پزشکیان اجازه دهد سازمان محیط زیست به خودباوری و استقلال برسد/ مدیر بعدی برونگرا و اهل تعامل باشد/ فشارهای امنیتی برداشته شود
پزشکیان اجازه دهد سازمان محیط زیست به خودباوری و استقلال برسد/ مدیر بعدی برونگرا و اهل تعامل باشد/ فشارهای امنیتی برداشته شود
بهتر است مسعود پزشکیان به یکی از نیرو‌های متخصص سازمان محیط زیست اعتماد بکند، از نیرو‌های با تجربه سازمان در این پست استفاده کند و مدیر وارداتی به محیط زیست کشور تحمیل نکند و اجازه بدهد این سازمان به خودباوری و استقلال دست یابد.

دولت سیزدهم در عرصه مدیریت محیط زیست ، چندان موفق نبود. دریاچه ارومیه ای که احیا نشد. برداشت های بی رویه آب از سوی کشاورزان ، مدیریت و مهار نشد. از هوای پاک و بدون گرد و غبار خبری نبود. تالاب ها روند نابودی بیشتری را در پیش گرفتند. گونه های در معرض انقراض چون یوزپلنگ ایرانی با تراژدی های تلخی مواجه شد. بحران آب مدیریت مناسبی نداشت و همه موارد که در هر قسمت به معرض وضعیت قرمز و حتی داخل وضعیت قرمز رسیده است اهمیت رئیس سازمان محیط زیست و زیر مجموعه مدیریتی این سازمان را در این مقطع زمانی حساس تر و با اهمیت تر می کند. مدیریت محیط زیست ایران به مرحله ای رسیده است که نباید از نگاه مدیران استراتژیک کشور با بی توجهی یا کم توجهی مواجه شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، کم توجهی و هر خطا مدیریتی در بخش ساماندهی وضعیت بحرانی آب و هوا و زمین و خاک و تالاب و دریاچه و … کشور می تواند به یک تومور مرگبار برای ایران ختم شود. جهان با مواجهه با تغییرات اقلیمی با یک جنگ محیط زیستی نیز در هر منطقه مواجه شده است که جنگ غافلگیر کننده و بی امانی است که باید برای آن مجهز شد.

در این میان دولت ایران با تغییر رئیس جمهور مواجه شده است. مسعود پزشکیان سکان ریاست جمهوری ایران را از روز گذشته برعهده گرفته است و حال انتخاب رئیس سازمان محیط زیست کشور بسیار مهم است و به طور کل دیدگاه رئیس جمهور نسبت به مباحث محیط زیستی حائز اهمیت است.

درویش گفت: مدیر آینده سازمان محیط زیست باید مدیری، برونگرا، اهل تعامل، اهل احترام گذاشتن به محیط زیست باشد. مشارکت سازمان های مردم نهاد در دوره علی سلاجقه محدود شد. مردم باید احساس کنند که در سازمان محیط زیست دیده می شوند، فشارهای امنیتی برداشته شود. در دوره سلاجقه میزان نارضایتی سازمان های مردم نهاد به بالاترین حد خود رسید.

من آدم سیاسی نیستم، نمی‌خواهم وارد سیاست شوم

محمد درویش فعال محیط زیست و کنشگر درباره مطرح شدن حضور خود در کابینه آقای مسعود پزشکیان به عنوان رئیس سازمان محیط زیست کشور به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت: من آدم سیاسی نیستم، نمی‌خواهم وارد سیاست شوم، من یک کنشگرم و کف خیابان کار می‌کنم.

درویش در ادامه گفت: بهتر است مسعود پزشکیان به یکی از نیرو‌های متخصص سازمان محیط زیست اعتماد بکند، از نیرو‌های با تجربه سازمان در این پست استفاده کند و مدیر وارداتی به محیط زیست کشور تحمیل نکند و اجازه بدهد این سازمان به خودباوری و استقلال دست یابد.

این کنشگر محیط زیست در ادامه در پاسخ به اینکه پیشنهاد شما برای مدیریت بر این سازمان چه کسی است افزود: در دوره پیش برای مدیریت سازمان محیط زیست از من مشورت خواستند، بنده ۳ نفر را برای مدیریت سازمان محیط زیست پیشنهاد دادم که هر سه از نیرو‌های متخصص داخل سازمان بودند ولی هیچ یک را برای این موقعیت انتخاب نکردند. بعد از اینکه سلاجقه مدیریت را‌ به عهده گرفت هر سه مدیر را‌ از سازمان برکنار کردند.

درویش معتقد است در این وضعیت فعلی محیط زیست کشور باید از افراد شایسته و با سواد از بدنه محیط زیست کشور یک مدیر انتخاب کند که خدا را شکر کم هم نیستند.

مشارکت سازمان های مردم نهاد در دوره علی سلاجقه محدود شد

محمد درویش می‌گوید: مدیریت جدید سازمان محیط زیست باید بر افزایش نرخ مشارکت مردم تمرکز کند. مشارکت سازمان‌های مردم نهاد در دوره مدیریت علی سلاجقه بسیار محدود شد و از میان ۱۰۴ سازمان مردم نهادی که فعال بودند فقط ۴ سازمان مجوزشان تمدید شد و الباقی معلق بودند. سلاجقه با هیچ یک از سازمان‌های مردمی دیدار و نشستی نداشت و در هیچ یک از سفر‌های استانی از پروژه‌ها، حاضر نبود سمن ها را با خود برد.

مردم باید احساس کنند که در سازمان محیط زیست دیده می شوند،فشارهای امنیتی برداشته شود

درویش علاوه بر این گفت: محیط زیست باید یک سازمان پر قدرت باشد و مردم احساس بکنند در آن دیده می‌شوند. فشار‌های امنیتی از سازمان‌های مردمی برداشته شود، و به آن‌ها حق رای بدهد تا بتوانند در تنظیم برنامه‌های ۵ ساله دولت مشارکت داشته باشند، دراستان‌ها برای مدیریت برنامه داشته باشد.

در دوره سلاجقه میزان نارضایتی سازمان های مردم نهاد به بالاترین حد خود رسید

او همچنین با طرح این موضوع افزود: سلاجقه بخاطر حفظ سمت از صدمات زیست محیطی که افتتاحیه سد چمشیر داشت چشم پوشی کرد و به توصیه رئیسی در افتتاحیه آن هم شرکت کرد. در موضوع برکناری نزدیکترین همکارانش از سازمان محیط زیست سکوت کرد. در دوره مدیریت علی سلاجقه میزان نارضایتی در میان مدیران و سازمان‌های مردم نهاد به بالاترین حد خود رسید.

او تأکید کرد سلاجقه عملکرد ضعیفی در حوزه مدیریت محیط زیست و موضوعات تخصصی آن داشت مخصوصاً در حفظ یوزپلنگ و صید ترال و معاونت دریایی نتوانست مشکلات را حل کند.