قزاقستان در حال برنامه‌ریزی برای صادرات انبوه ملخ
قزاقستان در حال برنامه‌ریزی برای صادرات انبوه ملخ
‌قزاقستان در حال بررسی تولید صنعتی و صادرات ملخ است و به اروپا در میان بازارهای امیدوارکننده چشم دوخته است. در روسیه همسایه قزاقستان، ملخ در حال حاضر به عنوان منبع پروتئین در تولید خوراک استفاده می شود.

‌قزاقستان در حال بررسی تولید صنعتی و صادرات ملخ است و به اروپا در میان بازارهای امیدوارکننده چشم دوخته است. در روسیه همسایه قزاقستان، ملخ در حال حاضر به عنوان منبع پروتئین در تولید خوراک دام استفاده می شود.

به گزارش خبر گیاه پزشکی ایران از منابع خبر خارجی، باورژان کاسنوف، رئیس مرکز ملی علمی و آموزشی کشاورزی، ادعا کرد که ملخ ها به عنوان یک ماده غذایی دارای پتانسیل استفاده نشده ای هستند. وی تخمین زد که امروزه نزدیک به ۲ میلیارد نفر گهگاه ملخ مصرف می کنند.

او اشاره کرد: امکان صادرات ملخ به سراسر مناطقی وجود دارد که این حشره خوراکی در نظر گرفته می شود، از جمله برخی از کشورهای آفریقایی مانند سنگال، نیجریه، آفریقای جنوبی، آمریکای جنوبی، به ویژه مکزیک، گواتمالا، و بلیز، آسیا و چندین کشور اسلامی.

کاسنوف معتقد است: در اروپا، بخش ملخ هنوز پتانسیل خود را آشکار نکرده است، اما در حال حاضر نشانه‌هایی وجود دارد که بازار می‌تواند در سال‌های آینده رشد کند. به عنوان مثال، در هلند، برخی از شرکت‌ها در حال حاضر ملخ‌ها را به پودر پروتئین تبدیل می‌کنند و چندین دولت اروپایی کمک‌های مالی برای تحقیق در مورد امکان استفاده از ملخ صادر کرده‌اند.

ایجاد فرصت از یک چالش

قزاقستان، کشوری که اغلب درگیر ملخ هاست، می تواند این چالش را به یک فرصت تبدیل کند. کاسنوف پیشنهاد می‌کند که به جای ریشه‌کن کردن ملخ‌ها، که به نظر او منبع مهم و ارزشمندی هستند، این تغییر دیدگاه می‌تواند برای محیط زیست نیز مفید باشد.

کاسنوف اظهار کرد: روش‌هایی برای صید و استفاده از ملخ‌ها وجود دارد. به عنوان مثال، در روسیه، شرکت Bioenergiya and K به همراه دانشگاه کشاورزی دولتی اورال جنوبی، مجموعه‌ای از مکانیسم‌ها را ایجاد کرده‌اند که امکان جمع‌آوری ملخ‌ها از زمین را با سرعت بالا، بسیار کم هزینه و فرآوری آنها به پودر پروتئینی برای استفاده در خوراک دام و طیور فراهم می‌کند.

شرکت روسی ملخ ها را در ۲-۳ هفته اول زندگی آنها قبل از شروع پرواز جمع آوری می کند. مطالعات در مورد روش های دیگر جمع آوری و فراوری ملخ نیز در سایر نقاط روسیه انجام می شود. در ازبکستان، دانشمندان روشی را برای فلج کردن ملخ ها با استفاده از تکانه های الکتریکی پهپادها پیشنهاد کردند. ملخ هایی که به این روش کشته می شوند سپس به عنوان خوراک ماهی استفاده می شوند.

کمک های دولتی مورد نیاز است

شرکت‌های قزاقستانی در حال برنامه‌ریزی برای اتخاذ رویکرد مشابهی هستند، اگرچه کاسنوف اذعان دارد که سرمایه‌گذاران بالقوه برای ارتقای فناوری به سطح تجاری به کمک دولتی نیاز دارند.

کاسنوف می گوید: این موسسه به همراه دانشمندان آلمانی تحقیقاتی را در مورد جمع آوری و فلج کردن ملخ با استفاده از دستگاه های خاص و تخلیه الکتریکی انجام دادند. در صورت حمایت دولت، سازمان توسعه‌هایی را در این راستا انجام خواهد داد که هم به حل مشکل ملخ کمک می‌کند و هم به تولیدکنندگان کشاورزی قزاقستان منبع پروتئین باکیفیت و انبوه عرضه می‌کند.

  • منبع خبر : allaboutfeed