افزایش ۳۰ درصدی تولید محصولات باغی با استفاده از نهال گواهی شده
افزایش ۳۰ درصدی تولید محصولات باغی با استفاده از نهال گواهی شده
استفاده از نهال گواهی شده هم زمان با تقویت اقدامات ترویجی، آموزشی و دانش‌افزایی باغداران، مدیران، کارشناسان و مروجان کشور سبب افزایش 30 درصدی تولید محصولات باغی در کشور می‌شود.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: استفاده از نهال گواهی شده هم زمان با تقویت اقدامات ترویجی، آموزشی و دانش‌افزایی باغداران، مدیران، کارشناسان و مروجان کشور سبب افزایش ۳۰ درصدی تولید محصولات باغی در کشور می‌شود.

به گزارش خبر گیاه پزشکی ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمدمهدی برومندی گفت: یکی ارکان اساسی در باغداری برای تولید تجاری میوه استفاده از نهال مرغوب، سالم قوی و مطمئن است که رسیدن به این هدف بزرگ نیازمند فرهنگ‌سازی است.

وی با تاکید بر این موضوع که استفاده از نهال سالم، بااصالت و استاندار می‌تواند زمینه بهره‌وری باغات و افزایش بیش از ۳۰ درصدی تولید را در پی داشته باشد، افزود: برای دستیابی به اهداف طرح های ارتقای باغات درجه سه و دو به باغات درجه یک و مدرن و همچنین احداث باغات جدید و برای رفع نقایصی نظیر عملکرد پایین، عدم کشت ارقام مناسب با نیاز فعلی بازار، تولید محصول با ضایعات زیاد (میوه‌های بدون کیفیت)، دوره بلوغ رویشی طولانی (۳ تا ۵ سال) تولید نهال گواهی شده در دستور کار این معاونت قرار دارد.

عدم آشنایی باغ‌دران با مزایای نهال گواهی شده

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: سال گذشته ظرفیت تولید ۶.۵ میلیون نهال گواهی شده در کشور وجود داشت که بنابه تقاضای بازار و عدم آشنایی باغداران با مزایای این نهال، تنها ۶۵۰ هزار نهال گواهی شده با لیبل آبی تولید و توزیع شده است.

برومندی با اشاره به این که نهال گواهی شده برای رفع کاستی‌های باغداری کشور با بکارگیری روش‌های فناورانه تولید می‌شود، افزود: در تولید این نوع نهال، سالم‌سازی و اصالت ژنتیکی از اهمیت بالایی برخوردار است که توسط زنجیره تولید نهال گواهی شده زیر نظر موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال انجام می‌شود.

وی ادامه داد: بر همین اساس علاوه بر توجه به توسعه زیرساخت‌ها، افزایش و تنوع‌بخشی به تولید این نوع نهال، توجه به آموزش و ترویج مزیت‌های آن در سطوح مختلف بهره‌مندی از مزایای نهال گواهی شده را امکان‌پذیر می‌سازد.

برومندی تاکید کرد: در این راستا با راهبری و حمایت معاونت امور باغبانی زیرساخت‌های لازم در کشور توسط بخش خصوصی مورد سرمایه‌گذاری قرار گرفته و هم‌اکنون ۱۴ باغ مادری و ۷۰ مرکز کشت بافت و با همکاری نهالستان‌های پیشرو حلقه‌های زنجیره تولید نهال گواهی شده را تشکیل داده‌اند.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی همچنین افزود: سال گذشته کل نهال تولید شده در نهالستان‌های مجوزدار به صورت خوداظهاری ۶۸ میلیون اصله با لیبل سفید بوده است. خوشبختانه با همکاری‌های نزدیک موسسه آموزش و ترویج، موسسه تحقیقات ثبت و گواهی، پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، سازمان حفظ نباتات، صندوق حمایت از توسعه نهال و با محوریت معاونت امور باغبانی برنامه‌ها، راهکارها و اقداماتی در جهت افزایش آگاهی‌های فنی باغداران و کشاورزان در حال پیگیری است.

تولید ۷۰ میلیون اصله نهال گواهی شده در برنامه هفتم توسعه

وی افزود: در این خصوص طی برنامه پنج ساله هفتم مقرر است تولید ۷۰ میلیون نهال گواهی شده در کشور عملیاتی شود. در این رابطه حمایت مالی از باغات مادری و تامین یارانه نهال به میزان کافی و به هنگام می‌تواند به پایداری و توسعه باغات مادری بیانجامد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: سال گذشته با هدف افزایش ضریب نفوذ نهال گواهی شده بین بهره‌برداران کشور ارتقای دانش فنی مدیران، کارشناسان و مروجان کشور در زمینه نهال (برگزاری نشست‌های تخصصی – توجیهی غیرحضوری ویژه عوامل، اجرایی بازدید ترویجی از باغات مادری) اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی عمومی (تولید و پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و برگزاری دوره‌های آموزشی – مهارتی برای باغداران)، ایجاد کانون‌های تخصصی توسعه و ترویج نهال گواهی شده، دانش افزایی، ارتقا و ترمیم مهارت باغداران در قالب برنامه «اقدام سریع برای ترویج نهال گواهی شده» اجرا شد که مورد استقبال کم‌نظیر مخاطبان و تولید کنندگان قرار گرفت و اثرات مثبت و بیش از انتظار در در پی داشت.