آمار و اطلاعات تنوع زیستی گیاهی و زیست‌بوم های جنگلی ایران
آمار و اطلاعات تنوع زیستی گیاهی و زیست‌بوم های جنگلی ایران
عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات درباره تنوع زیستی در ایران در حوزه گیاهی اطلاعاتی ارایه داد.

عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات درباره تنوع زیستی در ایران در حوزه گیاهی اطلاعاتی ارایه داد.

هادی کیادلیری عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات امروز در پنل تخصصی تنوع زیستی ششمین کنگره بین‌المللی و هجدهمین کنگره ملی ژنتیک با اشاره به موفعیت جغرافیایی ایران گفت: مساحت ایران یک میلیون و ۶۴۸ هزار و ۱۹۵ کلیومتر است که قطر بزرگ کشور از دامنه‌های آرارات تا بندر گواتر ۲۲۵۰ کیلومتر و قطر کوچک ایران ۱۴۰۰ کیلومتر از سرخس تا دهانه اروند رود است.

وی با بیان اینکه ایران در نیمکره شمالی و فاصله مناسب از خط استوا و در شرق منطقه خاور میانه قرار دارد افزود: ایران دارای تنوع ریست بوم‌های جنگلی، مرتعی کوهستانی، بیابانی و آبی است.

وی افزود: از ۱۶۴ میلیون هکتار کشور، ۸۲ درصد دارای منایع تجدید شونده است ضمن آنکه ۷/۶ درصد آن به جنگل‌ها اختصاصا دارد این میزان شامل ۱۲/۴ است.

وی مساحت مراتع کشور را ۸۵ میلیون هکتار عنوان کرد که ۵ درصد مساحت کشور را شامل می‌شود و ادامه داد: مناطق بیانی و کویری کشور در مساحتی حدودی ۳۴ میلیون هکتار توسعه یافته است‌.

زیست بوم‌های جنگلی کشور

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم تحقیقات وسعت جنگل‌های کشور را حدود ۱۴/۳ میلیون هکتار عنوان کرد و کفت: زیست بوم‌های جنگلی کشور شامل جنگل‌های هیرکانی که در فهرست میراث طبیعی جهان است، جنگل‌های ارسباران، جنگل‌های زاگرس، جنگل‌های ایران_تورانی، جنگل‌های خلیج عمانی و جنگل‌های مانگرو می‌شود.

کیا‌دلیری با اشاره به منایع جنگلی کشور، جنگل‌های هیرکانی را از جمله این مناطق ذکر کرد و گفت: جنگل‌های هیرکانی از منطقه هیرکن جمهوری آذربایجان شروع و تا استان گلستان در ایران ادامه دارد نوار باریک سبز بین دریای خزر و رشته کوه البرز است.

وی ادامه داد: مساحت کل جنگل‌های های ناحیه رویشی ارسباران ۵۵۸۲۰۰ هکتار است که در یازده واحد هیدرولوژیک قرار دارد. این ناحیه استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل را در برمی‌گیرد و گونه‌های با ارزشی نظیر سرخدار و درخت پر دز این ناحیه رویشی قرار دارد.

وی با تاکید بر جنگل‌های این منطقه به عنوان ذخیرگاه زیست کره در یونسکو ثبت جهانی شده است و گونه‌های اصلی شامل بلوط سیاه و سفید است.

وی همچنین به جنگل‌های های ناحیه ایران و تورانی اشاره کرد و گفت: این ناحیه رویشی در مناطق مرکزی و شرق کشور پراکنش دارند و بیش از ۸۴ درصد مساحت این جنگل‌ها از انبوهی کمتر از ۲۵ درصد برخوردارند.

به گقته وی جنگل‌های این ناحیه نقش مهمی در حفاظت خاک و جلوگیری از فرسایش بادی و گاهش گرد و غبار دارند.

کیا‌دلیری با تاکید بر اینکه فلات ایران به علت خصوصیات جغرافیایی و اکولوژیک جز منطق خشک و غیر جنگلی محسوب می‌شوند ادامه داد: زیست بوم جنگلی این منطقه در دو نوع جنگلی و کوهستانی است که در جنگل‌های بیابانی دارای کونه‌های چوبی مختلف مانند: درخت تاغ، گز، اسکنبیل و قیچ است.

وی اضافه کرد: جنگل‌های کوهستانی در ارتفاعات فلان مرکزی از حدود ۱۵۰۰ متر به بالا است.

وی ادامه داد: جنگل‌های ناحیه رویشی خلیج فارس از قصر شیرین در غرب کشور شروع و به صورت نوار باریک به سمت جنوب کشیده شده و در قسمت جنوبی به عرض این نوار افزوده شده است و پس از عبور از استان‌های خورستان، بوشهر، هرمزگان در استان‌های سیستان و بلوچستان به مرز ایران و پاکستان منتهی می‌شود.