طغیان مگس میوه مدیترانه‌ای در باغ‌های گلستان / وضعیت غرب استان قرمز شد + فیلم
طغیان مگس میوه مدیترانه‌ای در باغ‌های گلستان / وضعیت غرب استان قرمز شد + فیلم
گسترش مگس مدیترانه‌ای در باغ‌های گلستان به نحوی در حال پیشروی است که کار از ردیابی گذشته و توصیه ما به کشاورزان این است که در اولین فرصت با مراجعه به مراکز خدمات کشاورزی، سموم و آفت‌کش برای مقابله با این مهمان ناخوانده را دریافت کنند.

به منظور پیشگیری از خسارت شدید مگس میوه مدیترانه‌ای در باغات گلستان، امروز دوشنبه ۱۸ تیر ماه ۱۴۰۳ جلسه اضطراری و مانور ترویجی میدانی مبارزه با این آفت خطرناک باغ های میوه، در این استان برگزار شد.

رئیس جهادکشاورزی گلستان در حاشیه برگزاری این جلسه و مانور ترویجی میدانی مبارزه با مگس میوه مدیترانه‌ای، وجود مگس مدیترانه‌ای را در ۶ هزار هکتار از باغات میوه‌های هسته دار استان، تایید کرد.

محمد برزعلی گفت: از حدود ۳۰ هزار هکتار باغ در استان، ۱۱ هزار هکتار باغ میوه‌های هسته دار است و در ۶ هزار هکتار از باغات میوه‌ هسته دار، می‌توانیم وجود مگس مدیترانه‌ای را به عنوان آفتی خطرناک، تایید کنیم.

محمد برزعلی گفت: زمان طلایی برای مبارزه با این آفتِ هر ساله، دهه سوم تیر و دهه اول مرداد است؛ البته قبل و بعد نیز باید مبارزه ادامه پیدا کند. در غیر این صورت، احتمال خسارت بسیار شدید، شاید وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه لازم است باغداران از همین امروز، با مشورت کارشناسان اقدامات را شدت دهند، افزود: کارگذاشتن ۵۰ تا ۷۰ تله در هر هکتار، استفاده از ترکیبات شیمیایی توصیه شده، خاکورزی‌های سطحی و بیرون نبردن میوه‌ها از باغات آلوده، در این شرایط توصیه می‌شود.

باغ‌داران هر چه زودتر اقدام به سمپاشی کنند

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان از هجوم مگس مدیترانه‌ای به باغات استان خبر داد و گفت: باغ‌های غرب گلستان در وضعیت هشدار قرار گرفته و به رنگ قرمز در آمدند.

کیانوش حق‌نما اظهار کرد: گسترش مگس مدیترانه‌ای در باغ‌های گلستان به نحوی در حال پیشروی است که کار از ردیابی گذشته و توصیه ما به کشاورزان این است که در اولین فرصت با مراجعه به مراکز خدمات کشاورزی، سموم و آفت‌کش برای مقابله با این مهمان ناخوانده را دریافت کنند.

وی ادامه داد: در صورتی که شکار مگس مدیترانه‌ای از هفت عدد در روز فراتر برود باغداران باید اقدامات مقابله‌ای را انجام دهند، در حال حاضر شکار مگس مدیترانه‌ای در باغ‌های گلستان بسته به موقعیت جغرافیایی متفاوت است اما مشاهده ۱۰ تا ۴۰۰ عدد مگس مدیترانه‌ای در روز گزارش شده است.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان با بیان اینکه در صورت کنترل نشدن آفت مگس مدیترانه‌ای، خسارت سنگینی به میوه‌های دیررس وارد می‌شود، تصریح کرد: باید با دغدغه‌مندی تمامی باغداران گلستانی عزم خود را برای کنترل همگانی این مهمان ناخوانده جذب کنیم، اگر اقدام مقابله‌ای انجام نشود با جمعیت عظیمی از مگس مدیترانه‌ای مواجه خواهیم شد.

حق‌نما از پیش‌بینی برنامه میان‌مدت و بلند مدت برای مقابله با مگس مدیترانه‌ای در گلستان خبر داد و خاطرنشان کرد: نگران شیوع آفت مگس مدیترانه‌ای در میوه‌های دیررس و میان‌رس مانند گلابی، خرمالو و نارنگی هستیم.

وی با بیان اینکه میزبانی آفت مگس مدیترانه‌ای بر روی درخت انجیر است، گفت: آفت نر مگس مدیترانه‌ای پس از تزریق از درخت انجیر، قدرت پرواز بیشتری پیدا می‌کند، خانه‌باغ‌ها پُر از درختان انجیر است که هیچ اقدام کنترلی روی آن انجام نمی‌شود.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به اینکه از سال ۱۳۹۶ در گلستان با آفت مگس مدیترانه‌ای مواجه هستیم، یادآور شد: اگر باغداران در مدت ۲۱ روز و در سه نوبت سم‌پاشی داشته باشند مگس مدیترانه‌ای تا حدودی کنترل می‌شود.

حق‌نما نارنج‌های باقی‌مانده روی درختان را منشا آلودگی دیگر باغات از مگس مدیترانه‌ای دانست و افزود: شهرداری‌ها برای جمع‌آوری نارنج‌های آلوده از شهر اقدام کنند.

وی از آغاز مانور ترویجی مگس مدیترانه‌ای میوه در استان گلستان خبر داد و گفت: با توجه به تشدید فعالیت آفت همگانی مگس مدیترانه‌ای میوه در بعضی باغ‌های استان و پیش‌بینی طغیان این آفت در دهه سوم تیر و برای انتقال دانش در زمینه کنترل آفت، مانور ترویجی جهاد میدانی مگس مدیترانه‌ای میوه امروز (دوشنبه) در ۱۴ شهرستان گلستان برگزار شد.

به گفته مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان؛ براساس آخرین آمار رد پای مگش مدیترانه‌ای در حدود ۶ هزار هکتار از باغات استان مشاهده شد که سم‌پاشی و طعمه‌پاشی چهار هزار و ۱۲۰ هکتار در استان در حال انجام است.