رونمایی از نرم افزار کاربردی مطالعات خاک کشور / لزوم تامین بیش از ۱۴۰ همت اعتبار برای اجرای طرح های آب و خاک + فیلم
رونمایی از نرم افزار کاربردی مطالعات خاک کشور / لزوم تامین بیش از ۱۴۰ همت اعتبار برای اجرای طرح های آب و خاک + فیلم
در گردهمایی سراسری مدیران آب و خاک کشور از نرم افزار کاربردی مطالعات خاک کشور رونمایی شد.

گردهمایی سراسری مدیران آب و خاک کشور به ریاست صفدر نیازی شهرکی معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی صبح امروز برگزار شد.

در پایان این گردهمایی از نرم افزار کاربردی نمایه مطالعات خاک کشور توسط معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی رونمایی شد.

به گزارش خبر گیاه پزشکی ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، در این گردهمایی، هادی اسدی رحمانی رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۲۳ میلیون هکتار مطالعات خاک شناسی در کشور در اختیار داریم که کار مطالعاتی بیش از ۱۸ میلیون هکتار آن از سوی موسسه تحقیقات خاک و آب انجام شده است.‌

وی با بیان اینکه بعد از تصویب قانون حفاظت از خاک و ابلاغ آیین‌نامه اجرایی آن در سال ۱۴۰۲ موسسه تحقیقات خاک و آب موظف شده که پایگاه ملی منابع خاک کشور را ایجاد کند، ادامه داد: مطالعات خاک‌شناسی وارد این پایگاه می‌شود تا کارشناسان بتوانند با مراجعه به آن از اینکه در چه قسمت‌هایی از کشور مطالعات خاک انجام شده، مقیاس‌ها کدامند و محدوده‌های آن کجاست، مطلع شوند و از تکرار و موازی کاری جلوگیری شود.

اسدی با اشاره به پیچیدگی برنامه این پایگاه گفت : برای سهولت استفاده از این پایگاه، یک رابط کاربری در قالب یک نرم افزار کاربردی که امروز رونمایی شد، ایجاد شده که اطلاعات را از پایگاه ملی خاک دریافت می‌کند و کارشناسان با نصب آن روی گوشی تلفن همراه، می‌توانند به اطلاعات مورد نیازشان دسترسی پیدا کنند.

رئیس مؤسسه تحقیقاتی آب و خاک کشور گفت: طبق قانون باید ظرف مدت معینی نقشه خاک کشور را در مقیاس یک به ۲۵ هزار تهیه کنیم لذا در حال حاضر مؤسسه و دفتر مطالعات خاک و آب بروی اینکه این لایه اطلاعاتی را کامل کنند، متمرکز هستند.

رونمایی از نرم افزار کاربردی مطالعات خاک کشور

لزوم تامین بیش از ۱۴۰ همت اعتبار برای اجرای طرح های آب و خاک

در حاشیه این گردهمایی، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای اجرای طرح های تکلیف شده در برنامه هفتم توسعه به بیش از ۱۴۰ همت اعتبار در سال نیاز داریم که باید به صورت سالانه نیز ۲۰ درصد افزایش یابد.

صفدر نیازی شهرکی در رابطه با تکالیف معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در برنامه هفتم توسعه اظهار داشت: مهم‌ترین وظایف حوزه آب و خاک اجرای سامانه‌های نوین آبیاری است.

وی ادامه داد: حدود ۱۵۰ هزار هکتار آبیاری زیر سطحی، ۷۰ هزار هکتار اجرای شبکه‌های آبی و زهکشی، ۹۰ هزار هکتار اجرای عملیات آب و خاک در عرصه تشکل ها ، و در حدود ۳۰۰۰ کیلومتر مرمت و احداث قنوات به صورت سالانه، بخشی از تکالیفی است که این برنامه به عهده ما گذاشته است.

نیازی با اشاره به الزامات اجرای طرح های آب و خاک گفت: کمترین این الزامات، تامین منابع مالی مورد نیاز است زیرا برای اجرای این طرح ها بیش از ۱۴۰ همت اعتبار در سال نیازست تا بتوانیم به اهداف پیش بینی شده در این برنامه برسیم.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه منابعی که در حال حاضر در اختیار معاونت آب و خاک قرار گرفته، بسیار محدود است، ابراز امیدواری کرد: با توجه به اینکه امسال به نام سال جهش تولید با مشارکت مردم نامگذاری شده است، با همکاری بهره‌برداران و تامین تسهیلات، به افق مشخص شده در این برنامه نزدیک شویم.

وی با بیان اینکه بر اساس موافقت‌نامه‌های ملی، تنها در حدود ۴۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در اختیار این بخش قرار می گیرد، گفت: حدود ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان نیز اعتبارات حوزه آب و خاک است که به استان‌ها تخصیص پیدا می‌کند، علاوه بر این پروژه‌های ملی نیز به عهده ما گذاشته می‌شود که بودجه آن از محل صندوق ذخیره ارزی تامین می شود که این جدا از بحث وظایف برنامه هفتم توسعه است.