خسارت آتش سوزی در جنگل پاسارگاد سنگین است
خسارت آتش سوزی در جنگل پاسارگاد سنگین است

به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سرهنگ قاسم سبزعلی فرمانده یگان حفاظت از جنگل ها و مراتع گفت: آتش سوزی جنگل های پاسارگاد که از ظهر روز چهارشنبه ۱۹ خرداد ‌آغاز شد شب گذشته به طور کامل خاموش شد. وی با اشاره به اینکه بر اساس برآورد سازمان کنوانسیون […]

به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سرهنگ قاسم سبزعلی فرمانده یگان حفاظت از جنگل ها و مراتع گفت: آتش سوزی جنگل های پاسارگاد که از ظهر روز چهارشنبه ۱۹ خرداد ‌آغاز شد شب گذشته به طور کامل خاموش شد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس برآورد سازمان کنوانسیون جهانی حفاظت از جنگل ها ارزش هر هکتار جنگل که در آتش سوزی از بین برود معادل هزار دلار است گفت: وسعت جنگل های پاسارگاد به طور تقریبی ۳۵۰۰ هکتار است که هزار هکتار آن در این حادثه خسارت دید.

فرمانده یگان حفاظت از جنگل ها و مراتع افزود: در آتش سوزی جنگل های پاسارگاد خسارات بسیار سنگینی به این جنگل ها معادل چندین میلیارد تومان وارد شد.

سبزعلی تاکید کرد: برای جلوگیری از وارد شدن این خسارت هنگفت به اعتبارات و منابع بیشتری برای تامین تجهیزات و ادوات مهار آتش نیازمندیم تا بتوانیم مدیریت لازم را برای مهار آتش داشته باشیم.

وی گفت:‌ امیدوارم دولت با نگاه ویژه ای به سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری اعتبارات مستمری برای مدیریت آتش در جنگل های کشور اختصاص دهد تا شاهد چنین خسارات سنگینی درعرصه های طبیعی کشور نباشیم.

فرمانده یگان حفاظت ازجنگل ها و مراتع کشور افزود: وسعت آتش سوزی بر اساس گزارش های رسیده از استانداری منطقه هزار هکتار است و اعداد ۲۵۰۰ یا ۳۰۰۰ هزار هکتار مورد تایید نیست.

 

عامل انسانی علت وقوع حادثه بوده است

سبزعلی گفت: متاسفانه در این آتش سوزی عامل انسانی علت وقوع حادثه بوده است و در بررسی های انجام شده بقایای ادوات و وسایل پخت و پز در منطقه یافت شده است.

وی افزود: تعدادی از چوپانان در منطقه برای پخت و پز آتش روشن کردند و باعث وقوع چنین حادثه بزرگی شدند.

فرمانده یگان حفاظت از جنگل ها و مراتع گفت: افرادی شناسایی شدند و به زودی در محاکم قضایی با آنها برخورد قانونی خواهد شد.

سبزعلی تاکید کرد: متاسفانه علت ۹۵ درصد آتش سوزی ها در عرصه های طبیعی و جنگل ها عامل انسانی است.

وی علت سرعت آتش سوزی را باد شدید و خشک بودن پوشش گیاهی علف زارهای سطح جنگل دانست و گفت:‌ اطفاء حریق از ظهر روز چهارشنبه با حضور جوامع محلی، تشکل های مردمی و نیروهای انتظامی آغاز شد و با حضور هواپیماهای آتش نشانی موفق شدیم آتش را به حداقل برسانیم اما با توجه به فراهم بودن شرایط طبیعی آتش سوزی دوباره وسعت پیدا کرد و از روز دوم بود که هلال احمر، نیروی انتظامی، بسیج، سپاه و تشکل های مردمی به منطقه اعزام شدند.

 

همکاری وزارت دفاع در مهار آتش سوزی

وی درباره علت حضور نداشتن وزارت دفاع برای اطفاء حریق افزود: بر اساس تفاهم نامه با این وزارتخانه قرار است برای اطفای حریق در ۱۴ منطقه کشور همکاری کنند اما از آنجا که وسعت حریق در روز اول محدود بود بنابراین نیازی نبود تا هجمه زیادی از تجهیزات را درخواست کنیم.

فرمانده یگان حفاظت از جنگل ها و مراتع گفت: اما از روز دوم با وسعت آتش کمک خواستیم.

سبزعلی افزود: امیدواریم در آینده از امکانات و تجهیزات بالگرد وزارت دفاع استفاده کنیم تا وسعت و خسارت حریق را در عرصه ها به حداقل برسانیم.

وی گفت:‌ متاسفانه در ادامه این آتش سوزی بخشی از پارک ملی “بمو” هم دچار حریق شد که با حضور به موقع نیروها آتش مهار شد.

فرمانده یگان حفاظت از جنگل ها و مراتع افزود: در بسیاری از قسمت های جنگل پاسارگاد حدود ۳۰ درصد درختان آسیب دیدند و بیشترین خسارت مربوط به گیاهان مرتعی و لاش برگها بوده است.

سبزعلی گفت: تا سه روز آینده میزان خسارت دقیقا اعلام خواهد شد.

 

 

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/moLnFW