سه شنبه, ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
»   اخبار, علمی  »   نامگذاری گونه زنبور پارازیتوئید تازه کشف شده به نام بازیگر آمریکایی
31 خرداد 1395 , ساعت 7:25

با کشف گونه زنبور جدید در آفریقای جنوبی:

نامگذاری گونه زنبور پارازیتوئید تازه کشف شده به نام بازیگر آمریکایی

دو گونه جدید از زنبورهای پارازیتوئید به نام های Conobregma bradpitti و Facitorus nasseri کشف و گزارش شده اند

به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir)، یک تیم بین المللی از دانشمندان گونه جدید و قبلا ناشناخته ای از زنبور را در آفریقای جنوبی کشف کرده و آن را Conobregma bradpitti نام داده اند که برگرفته از نام برد پیت بازیگر و تهیه کننده سینمای هالیوود آمریکا است.

این گونه زنبور متعلق به گروهی از زنبورهای پارازیتوئید شب پره ها و پروانه ها است (خانواده Braconidae). به گفته خانم دکتر Buntika Butcher که نویسنده نخست مقاله چاپ شده در این ارتباط در مجله ZooKeys است این زنبورها تخم های خود را در بدن میزبان که لاروهای حشرات مزبور (caterpillars) هستند قرار می دهند و بعد از مدتی بدن لارو شروع به سفت و مومیایی شدن می کند و در نهایت زنبور رشد یافته از آن خارج می شود.

وی ادامه می دهد: با وجود این رفتار به نظر هولناک، این زنبورها در کشاورزی بسیار با ارزش هستند چرا که به عنوان عامل کنترل بیولوژیکی قابلیت استفاده دارند.

زنبور کشف شده به رنگ قهوه ای تیره و مایل به سیاه به طول کمتر از ۲ میلیمتر است ولی سر، شاخک ها و تخم های آن به رنگ قهوه ای روشن هستند.

در ارتباط با علت نامگذاری زنبور وی اظهار کرد: در آزمایشگاهی مشغول به کار بودم که در آن پوستر عکسی از این بازیگر مشهور آمریکایی آویزان بود.

در مقاله دیگری دکتر Buntika Butcher و همکاران گونه زنبور پارازیتوییدی به نام Facitorus nasseri را برای نخستین بار از هندوستان گزارش کرده اند.

Conobregma bradpitti

 

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/WGP8oI

مطالب مرتبط

عملیات رهاسازی زنبور تلنموس برای نخستین بار به صورت پایلوت در مزارع ذرت دزفول اجرا شد. عملیات رهاسازی زنیور تلنموس در ۵ هکتار از مزارع ذرت روستای قلعه ربع دزفول ...
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان با اشاره به مهار زیستی کرم ساقه خوار (سزامیا) ذرت با استفاده از زنبور تلنموس گفت: انسکتاریومی جهت پرورش انبوه زنبور ...
رئیس جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در هر هکتار هزار زنبور براکون رهاسازی شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما کهگیلویه و بویراحمد، معتمدی پور افزود: در شهرستان‌های گچساران ...
حاصل پژوهش‌های مؤسسه‌ای در 30 کیلومتری اهواز در مبارزه بیولوژیک با آفات و کشت واریته‌های جدید نیشکر، موجب شده تا مصرف سموم کشاورزی در این کشتِ شیرین، به صفر برسد و یک محصول ...
No Thoughts on نامگذاری گونه زنبور پارازیتوئید تازه کشف شده به نام بازیگر آمریکایی

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>