جمعه, ۱۰ تیر ۱۴۰۱
»   اخبار, ایران  »   امنیت غذایی با بیوتکنولوژی کشاورزی ممکن خواهد بود
5 تیر 1395 , ساعت 12:15

رییس گروه آماد و فناوری دفاعی ستاد نیروهای مسلح در بازدید از پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی:

امنیت غذایی با بیوتکنولوژی کشاورزی ممکن خواهد بود

جمعی از اعضای میز امنیت غذایی مرکز تحقیقات استراتژیک کشور متشکل از نمایندگانی از پردیس ابوریحان دانشگاه تهران، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، رئیس انجمن ژنتیک ایران، موسسه آموزش و تحقیقاتی صنایع دفاعی کشور، دانشگاه مالک اشتر و دبیر میز امنیت غذایی وی را در این بازدید همراهی می کردند.

به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از روابط عمومی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، سردار مجید بکائی رییس گروه آماد و فناوری دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح روز چهارشنبه دوم تیرماه در رأس هیأتی متخصص از مرکز تحقیقات راهبردی و موسسه تحقیقاتی صنایع دفاعی کشور از پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و بخش ­های تحقیقاتی آن بازدید به عمل آورد. جمعی از اعضای میز امنیت غذایی مرکز تحقیقات استراتژیک کشور متشکل از نمایندگانی از پردیس ابوریحان دانشگاه تهران، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، رئیس انجمن ژنتیک ایران، موسسه آموزش و تحقیقاتی صنایع دفاعی کشور، دانشگاه مالک اشتر و دبیر میز امنیت غذایی وی را در این بازدید همراهی می کردند.

 در ابتدای این بازدید دکتر نیر اعظم خوش­ خلق­ سیما رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به توانمندی­ ها و دستاوردهای پژوهشکده، اهداف توسعه­ ای و اقدامات انجام شده در آزمایشگاه ­های مزرعه­ ای محصولات تراریخته جهت تجاری­ سازی محصولاتی چون برنج و پنبه تراریخته مقاوم به آفات و بیماری­ها و برنامه­ های آتی پژوهشکده را برشمرد.

در ادامه دکتر حسینی سالکده معاون پژوهشی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به تشریح فعالیت­های تحقیقاتی پژوهشکده پرداخته و در زمینه پروژه­ های مهم آن از جمله تولید آنزیم ­های پروبیوتیک مخصوص دام و طیور به منظور افزایش راندمان و بازده و تشریح اصلاح نباتات کلاسیک و مدرن گزارشی ارائه دادند. وی در ادامه در ارتباط با رویکرد پژوهشگران به تحقیقات بر روی گیاه هالوفیت محور سالیکورنیا و جمع آوری کولتیوارهای متفاوت این گیاه از سراسر کشور و گیاه گلرنگ با هدف استخراج روغن توضیحاتی ارائه داد. سردار بکائی از چگونگی حمایت و پیشبرد این طرح­ها سوالاتی را نیز مطرح کرده و از پشتیبانی و حمایت شرکت­های خصوصی و دولتی در ارتباط با اجرایی کردن طرح گلرنگ و سالیکورنیا در آینده نزدیک ابراز امیدواری کرد.

در ادامه سردار بکایی و همراهان ابتدا از بخش کشت بافت و سلول پژوهشکده بازدید نمودند و دکتر شریعت پناهی رئیس بخش از قابلیت­ های این بخش پژوهشی نظیر کشت گیاهانی با خصوصیات دلخواه و یکنواخت با قابلیت تکثیر انبوه همانند تولید دانش فنی ارقام کشت بافتی پسته UCB1 و خرمای مجول به بازدیدکنندگان توضیحاتی ارائه داد.

در جریان بازدید از بخش تحقیقات مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی، دکتر محسن پور به ارائه طرح ­ها و معرفی پروژه­ های آن پرداخت و هیأت اعزامی از گلخانه کشت گیاهان تراریخته بازدید نمودند و از نزدیک با محصولات پنبه تراریخته مقاوم به کرم غوزه پنبه و برنج تراریخته مقاوم به کرم ساقه خوار آشنا شدند.

در پایان بازدید، معرفی بخش تحقیقات بیوتکنولوژی میکروبی توسط دکتر مریم هاشمی همراه با اشاره به برخی دستاورد­های بخش نظیر تهیه کود بیولوژیک و بیوکمپوست بدون بو از پسماند­های خانگی انجام شد.

سردار مجید بکائی هدف از این بازدید علمی تخصصی را نقش موثر و پر رنگ بومی شدن فناوری بیوتکنولوژی و مهندسی زیست فناوری دانست و بالا بودن سطح نشاط علمی در پژوهشکده را از نکات برجسته آن خواند و آن را عاملی بر مسیر کاربردی پروژه­ ها بیان نمود. وی تاکید کرد این نشاط حاصل مدیریت قوی و برنامه ریزی شده می ­باشد. رئیس گروه آماد و فناوری دفاعی ستاد نیروهای مسلح در ادامه اضافه کرد تعداد پژوهشگران و دانشجویانی که متناسب با نیاز جدی کشور از نظر امنیت غذایی مشغول به انجام پروژه­ های تحقیقاتی هستند نقش سازنده خواهد داشت به شرطی که از فعالیت­ها و پژوهش­های آن­ها پشتیبانی به عمل آید.

وی همچنین در اظهارات خود با تاکید بر اینکه امنیت غذایی با بیوتکنولوژی کشاورزی ممکن خواهد بود به نقش بیوتکنولوژی در خودکفایی و امنیت غذایی کشور اشاره کرد و خودکفایی در محصولات کشاورزی را عامل استقلال ملت­ ها دانست و با اشاره به اینکه کشور­های توسعه ­یافته تلاش می­ کنند به هر نحو  مانع این استقلال شوند تاکید کرد باید با جهاد علمی و عملی بر این تهدید­ها غلبه نمود.

بکائی-بیوتکنولوژی کشاورزی-1

بکائی-بیوتکنولوژی کشاورزی-2

بکائی-بیوتکنولوژی کشاورزی-3

بکائی-بیوتکنولوژی کشاورزی-5

بکائی-بیوتکنولوژی کشاورزی-6

بکائی-بیوتکنولوژی کشاورزی-7

بکائی-بیوتکنولوژی کشاورزی-8

بکائی-بیوتکنولوژی کشاورزی-9

بکائی-بیوتکنولوژی کشاورزی-10

بکائی-بیوتکنولوژی کشاورزی-11

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/pHvdmE

مطالب مرتبط

دستاورد تحقیقات ۱۵ ساله محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در زمینه تولید دانش فنی و فرمولاسیون پروبیوتیک جدید گیاهی (بیوکنترل/ بیوفرتیلایزر) مبتنی بر سویه‌های بومی قارچ تریکودرما که به یک شرکت خصوصی منتقل ...
به منظور فراهم آوردن امکان همکاری‌های علمی- پژوهشی در کشاورزی، تفاهم‌نامه همکاری‌های تحقیقاتی بین پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند توسط روسای پژوهشگاه و موسسه امضاء و مبادله ...
دکتر بهزاد قره یاضی بنیانگذار و عضو هیات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران و رئیس انجمن ایمنی زیستی صبح امروز بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت. دکتر قره یاضی ...
دروه تخصصی بیوتکنولوژی کشاورزی به عنوان یکی از دوره های عالی مدرسه ملی زیست فناوری ایران، در سطح پیشرفته و به صورت مجازی توسط انستیتو پاستور ایران (برگزارکننده علمی) برگزار می شود....
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها