چهارشنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   تولید بذر گواهی شده برنج افزایش می یابد
۸ مرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۱۲:۰۸

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی:

تولید بذر گواهی شده برنج افزایش می یابد

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور گفت که با تکنولوژی اصلاح بذر ،تولید بذر گواهی شده برنج افزایش می یابد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور گفت که با تکنولوژی اصلاح بذر ،تولید بذر گواهی شده برنج افزایش می یابد.

به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از ایرنا، اسکندر زند پنجشنبه شب در حاشیه نشست با مدیران و محققان معاونت موسسه تحقیقات برنج کشور در آمل افزود: وزارت جهادکشاورزی در موضوع اقتصاد مقاومتی، تکنولوژی اصلاح بذر را در برنامه دارد.
وی با بیان اینکه با استفاده از بذرهای گواهی شده محصول شالیکاران افزایش می یابد افزود: تا ۲ سال آینده، رقم های برنج در مازندران بومی و با بذرهای گواهی شده کشت خواهد شد.
بذر گواهی شده (certified seed) به بذری گفته می شود که تحت نظر کارشناسان کشاورزی در زمین های منتخب کشت و برداشت می شود و با هدف افزایش کمیت و کیفیت تولید محصول در بسته بندی های خاص در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
بذرهای گواهی شده از کشت بذرهای مادری یا اصیل ( registered seed) که در مراکز تحقیقاتی کشاورزی پس از سال ها مطالعه و تحقیق در ابعاد مختلف تولید می شود ، به دست می آید.
گستره شالیزارهای استان ۲۲۰ هزار هکتار است که این مقدار زمین به حدود ۱۲ هزار تن بذر گواهی شده نیاز دارد.
در حال حاضر بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزی مازندران کمتر از یک دهم ظرفیت های شالیزاری استان بذر گواهی شده تولید می شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اظهار اینکه اکنون در زمینه خود اتکایی کشور در تولید برنج در حد ۶۵درصد این هدف قرار داریم ، افزود: این وزارتخانه در راستای حفظ بستر وتولید برنج درکشور به دنبال افزایش ضریب استفاده از مکانیزاسیون دراین بخش از مرحله کاشت تا برداشت محصول است.
وی گفت: مکانیزاسیون و اجرای طرح تسطیح و یکپارچه سازی ۱۰۰هزار هکتار از زمین های کشاورزی مازندران و گیلان ،تولید برنج را افزایش خواهد داد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی،با بیان اینکه با وجود دشواری فراوان برای تولید برنج ، از ضایعات این محصول هم نمی توان به راحتی گذشت، گفت: ضایعات برداشت برنج درسالهای اخیر با اضافه شدن کمباین های مخصوص برداشت این محصول کمتر شده است.
زند افزود: ضایعات شالیکوبی ها وفرآوری برنج که بخشی از این محصول دراین چرخه از گردونه خارج می شود، که نوسازی شالیکوبی ها و ایجاد شالیکوبی های مدرن در برنامه است.
وی ادامه داد: یکی از موضوع های مهم درضایعات برنج که در سالهای اخیر کمتر به آن توجه جدی شده، ضایعات برنج روی سفره است.
وی اضافه کرد: در سفرخانه ها، رستوران ها وسطل های زباله رستوران ها وخانه های شهروندان ، دور ریز زیاد برنج مشاهده می شود، که کمتر به صرفه جویی وکمتر شدن ضایعات برنج پس از تولید تا مصرف آن توجه شده است.

 
مدیریت بازار برنج در دست وزارت جهادکشاورزی است
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، در پاسخ به این سوال که اکنون مدیریت بازار برنج در دست این وزارتخانه است، ادامه داد: حمایت سنگینی از تولید برنج داخل داریم.
زند افزود: امسال واردات برنج به طور کلی وبه خصوص در زمان برداشت این محصول به کشور ممنوع شده است وامیدواریم کشاورزان امسال با انگیزه بیشتری در تولید دوباره این محصول در سال جاری وسال های آینده با سیاست های تشویقی وحمایتی وزارت جهادکشاورزی ادامه دهند.
در حال حاضر شالیکاران مازندران در حال برداشت شالی هستند.

 

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/bRNf1C

مطالب مرتبط

رییس موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران پس از سال ها تلاش و آزمون های بین المللی توانست به جمع کشورهای صادر ...
۷۳ کلینیک گیاه پزشکی و فروشگاه مجاز در خراسان جنوبی آماده خدمات دهی برای تامین سموم ضدعفونی و ارائه بذور بوجاری شده گندم و جو قبل از کاشت هستند. مدیر ...
مجری طرح گندم تولید گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت:به پایداری مطلوبی در کشور رسیده و برای سال ۹۷ نیازی به واردات گندم نداریم. به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت ...
مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران از برگزاری دومین نشست و کارگاه آموزشی استفاده از بذور گواهی‌شده با حضور کشاورزان پیش‌روی شهرستان‌های استان تهران خبر داد. سید یوسف هاشمی در این باره اظهار کرد: دومین ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها