شنبه, ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   اصلاح بذر برنج با رویکرد کاهش 25 درصدی مصرف آب
۸ مرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۱۸:۲۵

رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی در آمل:

اصلاح بذر برنج با رویکرد کاهش ۲۵ درصدی مصرف آب

رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی از موفقیت محققان در اصلاح بذرهای برنج با رویکرد کاهش 25 درصدی مصرف آب خبر داد.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از موفقیت محققان در اصلاح بذرهای برنج با رویکرد کاهش ۲۵ درصدی مصرف آب خبر داد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در حاشیه نشست مدیران و محققان موسسه تحقیقات برنج کشور  موفقیت محققان این سازمان در اصلاح بذرهای برنج با رویکرد کاهش ۲۵ درصدی مصرف آب را حرکتی نو در تولید برنج کشور برشمرد.
اسکندر زند با اشاره به تولید ۵ رقم بذر گواهی شده نخستین بار در کشور گفت: تا دوسال آینده، رقم های کشت برنج در مازندران بومی و با بذر گواهی شده است.
وی با بیان اینکه پارسال ۲۵ رقم جدید بذرگواهی شده در کشور ارائه شد که ۹ رقم آن مربوط به گندم بوده است افزود: با تلاش محققان این سازمان امسال نیز چند رقم جدید معرفی می شود .
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی همچنین با اشاره به کشت برنج امسال در ۵۵۰ هزار هکتار از شالیزارهای  کشور پیش بینی کرد با افزایش حدود ۲۰۰ هزارتنی تولید برنج سفید، تولید این محصول امسال از مرز ۲ میلیون تن فراتر می رود.
وی با بیان اینکه ۶۵ درصد هدف خود اتکایی در تولید برنج در کشور محقق شده است افزود: به منظور حفظ بستر و افزایش تولید برنج درکشور افزایش ضریب استفاده روش مکانیزاسیون از مرحله کاشت تا برداشت محصول یکی از مهم ترین برنامه های این سازمان است .
همچنین با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی عملیات ساخت نخستین موزه ملی برنج در آمل آغاز شد.
به گفته عرفانی معاون موسسه تحقیقات برنج مازندران عملیات ساخت موزه ملی برنج به مساحت حدود یک هکتار آغاز شده است که هزینه ساخت مرحله نخست آن درمدت حدود ۵ سال بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال است .
وی هدف از ساخت این موزه را حفظ آداب ،رسوم و فرهنگ مناطق مختلف شالیزاری کشور، تاریخچه تحقیقات برنج درمازندران، آثار تاریخی وادوات مراحل تولید و برداشت برنج و احیای گردشگری کشاورزی اعلام کرد.

 

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/8HXG8G

خبرگزاری صدا و سیما

مطالب مرتبط

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان از پایان فصل برداشت برنج از شالیزارهای استان خبر داد و گفت: امسال سالم‌ترین برنج دنیا در گیلان تولید شد. حبیب جهانساز اشاره به پایان فصل برداشت برنج ...
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور گفت که با تکنولوژی اصلاح بذر ،تولید بذر گواهی شده برنج افزایش می یابد. به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از ...
محققان پژوهشکده جان اینز با همکاری محققان دانشگاه کشاورزی نانجینگ، محصول برنجی را توسعه داده‌اند که قادر به بهبود مدیریت سطح PH آن هستند. محققان موفق شده اند در این محصول جذب نیتروژن، ...
به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از خبرگزاری ایرنا مدیر جهاد کشاورزی فریدون کنار گفت: با مشارکت سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) امسال 40 هکتار از اراضی شالیزاری روستای ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها