چهارشنبه, ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   افزایش ۵۰ درصدی واردات سموم مشابه داخلی/تولیدگنندگان سم آفات نباتی در آستانه ورشکستگی
27 بهمن 1395 , ساعت 12:27

عضو هیأت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان سموم مطرح کرد:

افزایش ۵۰ درصدی واردات سموم مشابه داخلی/تولیدگنندگان سم آفات نباتی در آستانه ورشکستگی

سموم وارداتی با برخوداری از ارز مبادله‌ای و تعرفه پایین و عدم درج قیمت روی کالا، ۱۵ تا ۲۰ درصد ارزان‌تر از سموم مشابه داخلی در بازار عرضه می‌شوند؛ به همین دلیل واردات سموم مشابه داخلی تا ۵۰ درصد افزایش یافته است و این افزایش واردات تولیدکنندگان داخلی و صنایع مرتبط را با مشکلات جدی اقتصادی روبه‌رو کرده است.
عضو هیأت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان سموم  با بیان اینکه واردات محصولات مشابه تولید داخل مغایر با اقتصاد مقاومتی است، گفت: سموم وارداتی در حالی از مزایای ذکرشده برخودارند که تولیدکنندگان داخلی علاوه بر پرداخت عوارض برای واردات مواد اولیه از ارز مبادله‌ای و یارانه نیز بی‌بهره هستند.

محمدناصر عطایی‌نیا افزود: از سال ۱۳۸۸ وزارت جهاد کشاورزی شروع به صدور مجوز واردات سموم آماده مصرف کرد و در مدت کمتر دو سال بیش از ۸۰ مجوز صادر شد، از آن سال به بعد واردات سموم آماده مصرف به کشور سیر صعودی پیدا کرد.

وی بیان کرد: از ابتدای سال ۹۴ وزارت جهاد کشاورزی به استناد جدول شماره ۱۶ لایحه بودجه مبادرت به اخذ عوارض از واردات تکنیکال سم (ماده مؤثره) و سموم آماده مصرف کرد (به ازای هر کیلو ۲۰ هزار ریال برای تکنیکال ماده مؤثر و هفت‌هزار ریال برای سموم آماده مصرف)، همچنین تعرفه واردات مواد اولیه را از پنج به ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش داد. این عوامل در مجموع باعث شد بازار به سمت محصولات وارداتی برود و هر روز به مشکلات تولیدکنندگان و صنایع داخلی افزوده شود.

عضو هیأت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان سموم ادامه داد: هرچند واردات سموم آماده به مصرف پیش از این نیز حدود شش درصد بخش تولید را تشکیل می‌داد، اما آن زمان واردات این سموم از شرکت‌های معتبر اروپایی و ژاپنی و با تعرفه ۳۰ درصد انجام می‌شد و فضا بازار کاملاً رقابتی بود.

عطایی‌نژاد پرداخت ارز مبادله‌ای و تعیین تعرفه پایین وارداتی برای محصولات مشابه داخلی را کمک به کارگر و تولیدکننده خارجی دانست و عنوان کرد: در حالی این مزایا برای واردات سموم مشابه داخلی در نظر گرفته شده است که هزاران نفر در تولید و صنایع مرتبط این نهاده مشغول به کار هستند.

وی با تأکید بر توقف واردات سموم آماده مصرف مشابه داخلی، خواستار افزایش تعرفه واردات سموم آماده مصرف از ۱۵ و ۲۰ درصد به ۳۰ و ۳۵ درصد و همچنین توقف کامل عوارض دریافتی از مواد اولیه شد.

عطایی‌نژاد با بیان اینکه معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی در تدارک برنامه‌ای برای افزایش واردات سموم دفع آفات نباتی مشابه داخلی است، یادآور شد: این نهاده مهم اساسی از ابتدای انقلاب تا سال ۸۴ از محل ارز دولتی و یارانه مستقیم تأمین می‌شد، اما پس از خروج از بخش دولتی این نهاده با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و توسط تولیدکنندگان داخلی تأمین و در اختیار بخش کشاورزی قرار گرفت و هم‌اکنون حدود ۹۵ – ۹۰ درصد سموم بدون هیچ‌گونه کمک‌های مالی از محل حذف یارانه که باید به این صنعت اختصاص می‌یافت؛ تأمین و تدارک می‌شود.

گفتنی است، تعداد شرکت‌های تولیدکننده سموم دفع آفات نباتی در حال حاضر حدود ۶۵ شرکت است که ظرفیت اسمی تولیدی آنها بیش از ۳۰۰ هزار تن است، اما مصرف بخش کشاورزی با توجه به شرایط آب و هوایی حدود ۳۰ – ۲۵ هزار تن در سال است؛ بنابراین در حالی که اگر واردات هم وجود نداشته باشد، ظرفیت تولیدی بیشتر از مصرف است.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/iv84hW

خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)

مطالب مرتبط

No Thoughts on افزایش ۵۰ درصدی واردات سموم مشابه داخلی/تولیدگنندگان سم آفات نباتی در آستانه ورشکستگی

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها