سه شنبه, ۰۸ مهر ۱۳۹۹
»   اخبار, جهان  »   استفاده از سگ های ردیاب برای ردیابی بیماری گرینینگ مرکبات
۱۵ خرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۹:۵۵

نجات مرکبات آمریکا با شامه تیز سگ ها:

استفاده از سگ های ردیاب برای ردیابی بیماری گرینینگ مرکبات

آزمایشات نشان داده که بینی سگ ها بسیار دقیق تر از روش های مولکولی مبتنی بر نمونه برداری DNA که ممکن است ساعت ها یا روزها طول بکشند و احتمال خطا در آنها وجود دارد، عمل می کند.

به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از بلومبرگ، برداشت محصول پرتقال در فلوریدا در سال جاری پیش بینی می شود که به پایین ترین حد خود در ۵۲ سال گذشته برسد. میزان کاهش محصول نسبت به سال ۲۰۰۴ میلادی ۷۱ درصد خواهد بود. علت وارد آمدن این همه خسارت، انتشار بیماری موسوم به گرینینگ یا میوه سبز است. خسارت ناشی از بیماری تا کنون ۷/۸ میلیارد دلار و از بین رفتن ۷۵۰۰ شغل را شامل شده است.

بیماری که با نام هوانگ لونگ بین نیز شناخته می شود بیماری باکتریایی است که باکتری عامل آن به وسیله حشره ای به نام پسیل آسیایی مرکبات انتشار می یابد. تا کنون راه درمان یا کنترل موثری برای بیماری پیدا نشده است و استفاده از آفت کش ها برای کنترل حشره ناقل بیماری نیز به علت بروز مقاومت در حشره نسبت به آفت کش ها روش چندان موثری نبوده است. سرعت تولید مثل و انتشار حشرات ناقل نیز بسیار بالاست و در عمل کنترل یا از بین بردن آنها بسیار دشوار است.

از زمان اولین گزارش بیماری گرینینگ در این ایالت در سال ۲۰۰۵ تا کنون ۷۵ درصد باغات به بیماری آلوده شده اند. در ۱۵  ایالت مقررات قرنطینه بر علیه حشره ناقل برقرار شده است.

گرینینگ-سگ ردیاب2
دپارتمان کشاورزی ایالات متحده (USDA) در نظر دارد تا واحدهایی از سگ های ردیاب را در ایالت های کالیفرنیا، آریزونا و تگزاس که بیماری گزارش نشده یا کمتر انتشار یافته است را به کار گیرد. تا کنون تعداد ۱۰ قلاده سگ برای این منظور آموزش داده شده اند. هدف از این کار ردیابی و شناسایی به موقع درختان مبتلا به بیماری است.

آزمایشات نشان داده که شامه سگ ها بسیار دقیق تر از روش های مولکولی مبتنی بر نمونه برداری DNA که ممکن است ساعت ها یا روزها طول بکشند و احتمال خطا در آنها وجود دارد، عمل می کند. سگ ها با گیرنده های بویایی قوی خود می توانند مواد شیمیایی که درختان بیمار از خود ساتع می کنند را تشخیص دهند.

دقت تشخیص با آنها ۹۹/۷ درصد و بیشتر از روش های آزمایشگاهی هست و می توانند درختان آلوده را قبل از ظهور علایم تشخیص بدهند. استفاده از این سگ های ردیاب در شناسایی درختان مبتلا که در مراحل اولیه آلودگی هستند حایز اهمیت فراوان است.

 

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/vrjDlZ

مطالب مرتبط

بیماری میوه سبز یا گرینینگ باغ های مرکبات در هرمزگان کنترل شده است. سید حسن حسینی زیارتی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: قرنطینه کردن باغ های آلوده و جلوگیری از پیوند زدن ...
به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) حشره شناسان USDA در حال طراحی و توسعه دستگاه تله صوتی به عنوان راه حلی دوستدار محیط زیست برای کنترل آفت پسیل مرکبات که بیماری گرینینگ مرکبات را ایجاد می ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: طرح پایش تک تک درختان برای جلوگیری از گسترش آفت پسیل در حال اجرا است. به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از روابط عمومی سازمان ...
بیماری گرینینگ یا هوانگ لونگ بینگ (اژدهای زرد مرکبات) از خطرناکترین بیماریهای مرکبات در سطح دنیا به شمار می رود. باکتری عامل بیماری به وسیله پسیل آسیایی مرکبات انتقال پیدا می کند. این ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها