مگس مدیترانه‌ای در کمین انارستان‌های فارس
مگس مدیترانه‌ای در کمین انارستان‌های فارس

کنترل، مبارزه و برداشت به‌موقع محصول بهترین راه مقابله با آفت مگس مدیترانه‌ای است. مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به آلودگی برخی انارستان‌های فارس به آفت مگس مدیترانه ای، گفت: اگر باغداران مبارزه پیشگیرانه را در دو هفته پیش رو آغاز نکنند، تا ۱۰۰ درصد محصول باغ از بین می‌رود.جاویدعباسی افزود: […]

کنترل، مبارزه و برداشت به‌موقع محصول بهترین راه مقابله با آفت مگس مدیترانه‌ای است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به آلودگی برخی انارستان‌های فارس به آفت مگس مدیترانه ای، گفت: اگر باغداران مبارزه پیشگیرانه را در دو هفته پیش رو آغاز نکنند، تا ۱۰۰ درصد محصول باغ از بین می‌رود.
جاویدعباسی افزود: براساس میزان شکار تله‌ها میزان این آفت نسبت به سال گذشته حدود ۶ برابر افزایش یافته و در باغات انار در شهرستان‌های شیراز، ارسنجان، کازرون و ممسنی بیشتر مشاهده شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی فارس، دو هفته پیش رو را بهترین زمان مقابله با آفت مگس میوه مدیترانه‌ای دانست و گفت: برای دفع این آفت سم شناخته شده‌ای وجود ندارد و باغداران باید برای شکار انبوه این آفت با هماهنگی کارشناس امور باغبانی منطقه، اقدام به نصب تله‌های فرمونی و جلب کننده غذایی کنند.

وی آفت مگس مدیترانه‌ای را از خطرناک‌ترین آفت‌های میوه انار برشمرد و گفت: این آفت در مرحله شیرین شدن انار به این محصول حمله می‌کند و کشاورزان تنها در زمان برداشت متوجه آفت‌زدگی محصولاتشان می‌شوند لذا اگر در زمان مناسب از آن جلوگیری نشود می‌تواند به سمت بخش‌های دیگر محصول نیز طغیان کند که در این صورت انجام هیچ کاری برای از بین بردن آن موثر نخواهد بود.

عباسی، کاهش بارش‌های زمستانه و گرمی هوا را علت افزایش جمعیت این آفت اعلام کرد و گفت: مگس مدیترانه‌ای از حدود ۵ سال پیش به باغ‌های انار استان هجوم آورده و می‌تواند تا ۱۰۰ درصد به محصولات خسارت بزند.
این آفت در بافت میوه لانه گزینی کرده و باعث ریزش آن می‌شود.