سه شنبه, ۰۸ مهر ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, خراسان رضوی  »   شش هزار هکتار از باغات میوه خراسان رضوی در تصرف کرم خراط
۲ تیر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۱:۵۶

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی خبر داد:

شش هزار هکتار از باغات میوه خراسان رضوی در تصرف کرم خراط

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی از آلودگی شش هزار هکتار از باغات میوه این استان به آفت کرم خراط خبر داد.

به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از ایرنا، محمد سمیعی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی از آلودگی شش هزار هکتار از باغات میوه این استان به آفت کرم خراط خبر داد و گفت: زمستان گرم، خشکسالی های پی در پی و کمبود آب در باغات از جمله عوامل فراهم شدن شرایط مساعد برای طغیان این آفت در باغات استان است.
وی افزود: کرم خراط هم اکنون به درختان میوه از جمله باغات گردو، سیب، گلابی، زیتون، گیلاس، به و درختان غیر بارور مانند نارون حمله کرده است.
وی اظهار کرد: لارو این حشره چوبخوار در عمق چوب درختان نفوذ کرده و علاوه بر کاهش کیفیت میوه باعث ضعف شدید سرشاخه ها و در نهایت خشکیدگی کامل درختان می شود.
سمیعی گفت: پروانه های جنس ماده این آفت قادرند تا هزار عدد تخم بر روی سرشاخه ها بگذارند که اگرچه سه درصد آنها به بلوغ می رسند اما خسارت فراوان وارد می کنند.
وی افزود: میزان خسارت بستگی به طغیان این آفت دارد و بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد به درختان آفت زده خسارت وارد می کند.
وی با بیان اینکه بیشترین میزان خسارت و طغیان کرم خراط در درختان گردو است، اظهار کرد: معادل ۶۰ درصد از ۴۸۰۰ هکتار باغات گردو در این استان به این آفت آلوده هستند.
سمیعی گفت: هزینه مبارزه با کرم خراط در هر هکتار شش میلیون ریال است و با توجه به زیاد بودن این مبلغ لازم است دولت در این زمینه کمک و مشارکت لازم را داشته باشد.
خراسان رضوی با یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار کشتزار و ۱۴.۶ میلیون واحد دامی افزون بر ۱۰ درصد تولیدات زراعی، باغی و دامی کشور را دارد.
این استان با تولید ۶،۷۶ میلیون تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی به ارزش ناخالص اقتصادی ۹۵ هزار و ۷۳۰ میلیارد و ۴۲۳ میلیون ریال، جایگاه تاثیرگذار در اقتصاد کشور دارد.

 

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/VbYyX5

مطالب مرتبط

مسئول مبارزه با آفت های گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: این طرح به صورت پایلوت در 12 هکتار از باغ های مراغه اجرا می شود .ملک زاده افزود: در این روش از ...
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به شرایط آب و هوایی امسال، زمان مناسب شروع مبارزه زمستانه در باغ های سیاه ریشه استان را از 10 بهمن ماه به مدت ...
باغدار مراغه ای با استفاده از روش تزریق سرمی ، آفت کرم خراط درختان گردو را در باغ خود کنترل کرد . این باغدار مراغه ای گفت : در ...
مدیرجهاد کشاورزی مراغه از اجرای طرح مبارزه با آفت کرم خراط در بیش از 100 هکتار از اراضی و باغات زیرکشت گردوی در این شهرستان خبرداد و گفت: در این راستا 100 عدد ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها