امنیت غذایی با بیوتکنولوژی کشاورزی ممکن خواهد بود
امنیت غذایی با بیوتکنولوژی کشاورزی ممکن خواهد بود

به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از روابط عمومی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، سردار مجید بکائی رییس گروه آماد و فناوری دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح روز چهارشنبه دوم تیرماه در رأس هیأتی متخصص از مرکز تحقیقات راهبردی و موسسه تحقیقاتی صنایع دفاعی کشور از پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و بخش ­های تحقیقاتی آن بازدید […]

به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از روابط عمومی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، سردار مجید بکائی رییس گروه آماد و فناوری دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح روز چهارشنبه دوم تیرماه در رأس هیأتی متخصص از مرکز تحقیقات راهبردی و موسسه تحقیقاتی صنایع دفاعی کشور از پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و بخش ­های تحقیقاتی آن بازدید به عمل آورد. جمعی از اعضای میز امنیت غذایی مرکز تحقیقات استراتژیک کشور متشکل از نمایندگانی از پردیس ابوریحان دانشگاه تهران، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، رئیس انجمن ژنتیک ایران، موسسه آموزش و تحقیقاتی صنایع دفاعی کشور، دانشگاه مالک اشتر و دبیر میز امنیت غذایی وی را در این بازدید همراهی می کردند.

 در ابتدای این بازدید دکتر نیر اعظم خوش­ خلق­ سیما رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به توانمندی­ ها و دستاوردهای پژوهشکده، اهداف توسعه­ ای و اقدامات انجام شده در آزمایشگاه ­های مزرعه­ ای محصولات تراریخته جهت تجاری­ سازی محصولاتی چون برنج و پنبه تراریخته مقاوم به آفات و بیماری­ها و برنامه­ های آتی پژوهشکده را برشمرد.

در ادامه دکتر حسینی سالکده معاون پژوهشی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به تشریح فعالیت­های تحقیقاتی پژوهشکده پرداخته و در زمینه پروژه­ های مهم آن از جمله تولید آنزیم ­های پروبیوتیک مخصوص دام و طیور به منظور افزایش راندمان و بازده و تشریح اصلاح نباتات کلاسیک و مدرن گزارشی ارائه دادند. وی در ادامه در ارتباط با رویکرد پژوهشگران به تحقیقات بر روی گیاه هالوفیت محور سالیکورنیا و جمع آوری کولتیوارهای متفاوت این گیاه از سراسر کشور و گیاه گلرنگ با هدف استخراج روغن توضیحاتی ارائه داد. سردار بکائی از چگونگی حمایت و پیشبرد این طرح­ها سوالاتی را نیز مطرح کرده و از پشتیبانی و حمایت شرکت­های خصوصی و دولتی در ارتباط با اجرایی کردن طرح گلرنگ و سالیکورنیا در آینده نزدیک ابراز امیدواری کرد.

در ادامه سردار بکایی و همراهان ابتدا از بخش کشت بافت و سلول پژوهشکده بازدید نمودند و دکتر شریعت پناهی رئیس بخش از قابلیت­ های این بخش پژوهشی نظیر کشت گیاهانی با خصوصیات دلخواه و یکنواخت با قابلیت تکثیر انبوه همانند تولید دانش فنی ارقام کشت بافتی پسته UCB1 و خرمای مجول به بازدیدکنندگان توضیحاتی ارائه داد.

در جریان بازدید از بخش تحقیقات مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی، دکتر محسن پور به ارائه طرح ­ها و معرفی پروژه­ های آن پرداخت و هیأت اعزامی از گلخانه کشت گیاهان تراریخته بازدید نمودند و از نزدیک با محصولات پنبه تراریخته مقاوم به کرم غوزه پنبه و برنج تراریخته مقاوم به کرم ساقه خوار آشنا شدند.

در پایان بازدید، معرفی بخش تحقیقات بیوتکنولوژی میکروبی توسط دکتر مریم هاشمی همراه با اشاره به برخی دستاورد­های بخش نظیر تهیه کود بیولوژیک و بیوکمپوست بدون بو از پسماند­های خانگی انجام شد.

سردار مجید بکائی هدف از این بازدید علمی تخصصی را نقش موثر و پر رنگ بومی شدن فناوری بیوتکنولوژی و مهندسی زیست فناوری دانست و بالا بودن سطح نشاط علمی در پژوهشکده را از نکات برجسته آن خواند و آن را عاملی بر مسیر کاربردی پروژه­ ها بیان نمود. وی تاکید کرد این نشاط حاصل مدیریت قوی و برنامه ریزی شده می ­باشد. رئیس گروه آماد و فناوری دفاعی ستاد نیروهای مسلح در ادامه اضافه کرد تعداد پژوهشگران و دانشجویانی که متناسب با نیاز جدی کشور از نظر امنیت غذایی مشغول به انجام پروژه­ های تحقیقاتی هستند نقش سازنده خواهد داشت به شرطی که از فعالیت­ها و پژوهش­های آن­ها پشتیبانی به عمل آید.

وی همچنین در اظهارات خود با تاکید بر اینکه امنیت غذایی با بیوتکنولوژی کشاورزی ممکن خواهد بود به نقش بیوتکنولوژی در خودکفایی و امنیت غذایی کشور اشاره کرد و خودکفایی در محصولات کشاورزی را عامل استقلال ملت­ ها دانست و با اشاره به اینکه کشور­های توسعه ­یافته تلاش می­ کنند به هر نحو  مانع این استقلال شوند تاکید کرد باید با جهاد علمی و عملی بر این تهدید­ها غلبه نمود.

بکائی-بیوتکنولوژی کشاورزی-1

بکائی-بیوتکنولوژی کشاورزی-2

بکائی-بیوتکنولوژی کشاورزی-3

بکائی-بیوتکنولوژی کشاورزی-5

بکائی-بیوتکنولوژی کشاورزی-6

بکائی-بیوتکنولوژی کشاورزی-7

بکائی-بیوتکنولوژی کشاورزی-8

بکائی-بیوتکنولوژی کشاورزی-9

بکائی-بیوتکنولوژی کشاورزی-10

بکائی-بیوتکنولوژی کشاورزی-11

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/pHvdmE