پنجشنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, قزوین  »   همایش کنترل آفت مگس زیتون در طارم سفلی برگزار شد
۲۴ تیر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۳:۵۰

همایش کنترل آفت مگس زیتون در طارم سفلی برگزار شد

در راستای ارتقای سطح علمی زیتون کاران، همایش کنترل آفت مگس زیتون در طارم سفلی شهرستان قزوین برگزار شد.

در راستای ارتقای سطح علمی باغداران زیتون کار، همایش کنترل آفت مگس زیتون در منطقه طارم سفلی شهرستان قزوین برگزار شد .

به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین دراین همایش که علیخانی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قزوین، بخشدار طارم سفلی و کشاورزان و باغداران زیتون کار حضور داشتند در خصوص بیولوژی روش های پیش آگاهی، پیشگیری و کنترل آفت مگس زیتون، مناطق انتشار مگس، شکل شناسی این آفت و راه های مبارزه با آفت مگس زیتون مباحثی ارائه شد.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: مگس زیتون یک آفت همگانی است که سازمان جهاد کشاورز ی عملیات ردیابی و پیش آکاهی را برای مبارزه با این آفت برعهده دارد ولی مبارزه اصلی با آفت بعهده کشاورزان و باغداران زیتونکار است.

محمود محمودی در ادامه به اهمیت توسعه کشت گلخانه ای اشاره کرد و اظهار داشت: سیاست کلی وزارت جهاد کشاورزی در راستای مصرف بهینه آب و هدایت کشتهای سبزی و صیفی به سمت گلخانه هاست زیر این نوع کشتها ذاتا در فضای باز مقدار آب بسیار بالایی را مصرف می کنند.

وی اضافه کرد: اعتبارات و شرایط مطلوبی در زمینه توسعه کشت گلخانه ای وجود دارد که باید سرمایه گذاران، کشاورزان و فارغ التحصیلان را تشویق و ترغیب کرد تا بتوانیم بخش عمده ای از کشتهای سبزی و صیفی را به گلخانه ها هدایت کرد.

دکتر قرالی محقق مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی  استان قزوین هم گفت: برای جلوگیری و بروز آفت مگس زیتون باید ایستگاه های پیش آگاهی در طی سال آماده باشند.

وی بر نگهداری و محافظت از تله های داخل باغات زیتون برای دستیابی به آمار و اطلاعات درست در خصوص آفت مگس زیتون تاکید کرد.

دکتر گل محمدی نیز از محقیقین مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین در این همایش گفت: باید به بحث مدیریت در باغ زیتون توجه ویژه ای شود .

وی اضافه کرد: در مدیریت کنترل آفت مگس زیتون باید باغداران زیتون کار و بخش اجرا هماهنگی های لازم را با کارخانه داران انجام دهند تا استحصال روغن در برنامه زمانبندی خاص انجام گیرد.

گل محمدی تصریح کرد: در مدیریت باغ باید از ابتدای فروردین ماه کلیه امور مربوط به باغ اعم از هرس، پاچوش ها و آبیاری منظم بموقع صورت گیرد تا با مدیریت درست و مناسب باغ از آفت مگس زیتون جلوگیری کرد.

در پایان این همایش زیتون کاران مسایل و مشکلات خود را مطرح کردند و پاسخ های کارشناسی به آنها ارائه شد.

 

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/9XsVOD

مطالب مرتبط

برخی کارشناسان عنوان می کنند که ردیابی آفات برای بهبود بخش کشاورزی به عنوان یک حرکت پیشگیرانه، باید همواره مورد توجه باشد و با اینکه می تواند در جلوگیری از انتقال بیماری ...
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین گفت: در چند سال گذشته افت مگس زیتون مشکلاتی برای کشاورزان ایجاد کرده بود که امسال با مدیریت خوب کشاورزان کمترین خسارت را در آفت مگس متحمل شدیم....
صبح امروز بنا به دعوت سازمان حفظ نباتات، معاونین زراعت و باغبانی و رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون در جلسه ای که به منظور بازنگری وضعیت ناوگان سمپاشی کشور در محل سازمان حفظ نباتات ...
  عصر روز گذشته با حضور مهندس طهماسبی معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر درگاهی رئیس سازمان حفظ نباتات و روسا و مدیران سازمانهای جهاد کشاورزی استانهای زنجان،گیلان و قزوین جلسه کمیته فنی بررسی آفت مگس ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها