سه شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, زنجان  »   خلاصی باغات زنجان از مگس‌ زیتون
۳۰ تیر ۱۳۹۵ , ساعت ۹:۵۱

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان زنجان خبر داد:

خلاصی باغات زنجان از مگس‌ زیتون

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: خوشبختانه سال گذشته جمعیت مگس زیتون به خوبی کنترل شد و باغات استان از گزند این آفت در امان ماند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: خوشبختانه سال گذشته جمعیت مگس زیتون به خوبی کنترل شد و باغات استان از گزند این آفت در امان ماند.

رباب شب‌خیز با بیان این‌که امسال نیز کنترل آفت مگس زیتون روند مطلوبی را طی می‌کند، اظهار کرد: چگونگی مبارزه با آفات، نقش مهمی در کنترل آن‌ها و کاهش خسارت به باغات وارد می‌کند. این در حالی است که روند مبارزه و کنترل مگس زیتون در طول پارسال بسیار موفقیت‌آمیز بود و متعاقب آن، خسارتی که ناشی از هجوم این آفت باشد، در سطح باغات زیتون مشاهده و گزارش نشد.

این مسئول ادامه داد: پارسال باغات زیتون برخی استان‌های هم‌جوار به خاطر هجوم آفت مگس زیتون خسارت دیدند اما در مقابل، انجام به موقع عملیات ردیابی، پیش‌آگاهی و کنترل این آفت در استان زنجان، منتج به سلامت میوه‌های زیتون در زمان برداشت شد.

وی با بیان این‌که مگس زیتون یک آفت همگانی محسوب می‌شود و وظیفه کنترل آن بر عهده کشاورزان با مشارکت دولت است، عنوان کرد: درحال حاضر عملیات ردیابی و پیش‌آگاهی برای مبارزه با مگس زیتون در حال اجراست و پیش‌بینی می‌شود که امسال نیز وضعیت خوبی به لحاظ کنترل آفت مگس زیتون در سطح باغات استان داشته باشیم.

شب‌خیز با اشاره به این‌که نهاده‌های موردنیاز کشاورزان برای مبارزه با آفت مگس زیتون یارانه‌دار هستند، خاطرنشان کرد: اطلاع‌رسانی مناسب و ارایه آموزش‌های لازم به کشاورزان استان در زمینه آفت مگس زیتون در طول سال‌های گذشته باعث شد تا بهره‌برداران برای کنترل آفت مذکور در سطح باغات خود، همکاری بسیار خوبی با کارشناسان حفظ نباتات داشته باشند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، با بیان این‌که ۴۰ درصد زیتون کشور در باغات طارم تولید می‌شود، تصریح کرد: پارسال ۱۲ هزار هکتار از باغات زیتون استان تحت عملیات ردیابی، پیش‌آگاهی و کنترل آفت مگس زیتون قرار گرفت.

از مجموع ۱۹ هزار و ۵۰۰ هکتار از باغات استان زنجان که تحت کشت زیتون قرار دارد، درختان ۱۲ هزار هکتار بارده هستند و در صورت حفظ سلامت در فصول داشت، سالانه به طور متوسط ۵۵ هزار تن زیتون تولید می‌کنند.

 

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/VqoPpo

خبرگزاری ایسنا

مطالب مرتبط

برخی کارشناسان عنوان می کنند که ردیابی آفات برای بهبود بخش کشاورزی به عنوان یک حرکت پیشگیرانه، باید همواره مورد توجه باشد و با اینکه می تواند در جلوگیری از انتقال بیماری ...
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین گفت: در چند سال گذشته افت مگس زیتون مشکلاتی برای کشاورزان ایجاد کرده بود که امسال با مدیریت خوب کشاورزان کمترین خسارت را در آفت مگس متحمل شدیم....
صبح امروز بنا به دعوت سازمان حفظ نباتات، معاونین زراعت و باغبانی و رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون در جلسه ای که به منظور بازنگری وضعیت ناوگان سمپاشی کشور در محل سازمان حفظ نباتات ...
  عصر روز گذشته با حضور مهندس طهماسبی معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر درگاهی رئیس سازمان حفظ نباتات و روسا و مدیران سازمانهای جهاد کشاورزی استانهای زنجان،گیلان و قزوین جلسه کمیته فنی بررسی آفت مگس ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها