سه شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   مصرف 19 قلم سم پرخطر حذف شد
۱۶ مرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۱۵:۳۰

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور:

مصرف ۱۹ قلم سم پرخطر حذف شد

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: تا کنون تولید، واردات و مصرف نوزده قلم از سموم پرخطر در کشور حذف شده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: تا کنون تولید، واردات و مصرف نوزده قلم از سموم پرخطر در کشور حذف شده است.
محمدعلی باغستانی در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک پیشگیری و کنترل بیماری ها و عوامل خطر مرتبط با بیماری های دام بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت و درمان از اجرای طرح نظارت و ارزیابی کیفی سموم و آفت کش ها خبر داد و افزود: تا کنون ۴۰ قلم سموم جدید کم خطر در این طرح شناسایی و ثبت شده است.

وی گفت: سموم جدید کم خطر به تدریج جایگزین سموم قدیمی و سموم پرخطر می شود و مصرف آفت کش های جدید با دوز پایین به کشاورزان معرفی خواهد شد .

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور همچنین از ثبت ۲۶۰ مورد سموم تولیدی و وارداتی خبر داد و افزود: از سال آینده فقط سمومی که شماره ثبت و نام تجاری دارند اجازه فروش و توزیع دارند.

باغستانی گفت: به زودی سموم کم خطر برای مقابله با آفات ذرت در مزارع کشور جایگزین سموم فعلی خواهد شد.

وی همچنین از تسهیل روند واردات سموم اصلی (اورجینال) خبر داد و افزود: بخش خصوصی برای تولید سموم شرکت های معتبر جهانی تحت لیسانس این شرکتها مذاکراتی داشتند و سازمان حفظ نباتات نیز برای تولید این سموم تسهیلاتی را ایجاد کرده است تا این سموم با کاهش قیمت ۲۰ تا ۳۰ درصدی در داخل تولید و توزیع شود .

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور وجود سموم قاچاق را از مهمترین مشکلات به ویژه در مناطق مرزی دانست و گفت‌: متاسفانه سموم به صورت قاچاق و با عنوان ته لنجی از مرزهای کشور وارد می شود.

باغستانی تغییرات آب و هوایی، خشکسالی و استفاده بیش از حد از سموم را مهمترین عوامل ورود آفات جدید به کشور دانست و افزود: در بسیاری از مناطق کشور آفات، به آفات درجه یک تبدیل شدند و وابستگی به مصرف سموم افزایش یافته است .

وی گفت: اما حضور کارشناسان شبکه پیش آگاهی سبب شده است سطح ابتدای مزارع گندم به بیماری زنگ کاهش یابد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور افزود:‌ پیش بینی کرده بودیم که سطح ابتلای مزارع گندم به بیماری زنگ ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار هکتار باشد اما با مبارزه به موقع سطح مبارزه به ۶۰ هزار هکتار کاهش یافت و ۷۰۰ هزار لیتر سم کمتر مصرف شد.

باغستانی همچنین از مبارزه غیرشیمیایی در ۲۴۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خبر داد و تاکید کرد : با اختصاص اعتبارات کافی سطح مبارزه غیرشیمیایی به ۷۵۰ هزار هکتار خواهد رسید.

وی کاهش تعداد فروشگاه های غیرمجاز سم از ۴ هزار مورد به ۱۳۰۰ مورد را از دیگر اقدامات سازمان حفظ نباتات کشور دانست.

 

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/Rl9NdN

خبرگزاری صدا و سیما

مطالب مرتبط

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: 170 ایستگاه پیش‌آگاهی برای رصد آفات در استان فعالیت خواهند کرد. محمدفرید سپری ظهر امروز در نخستین کارگروه تخصصی خشکسالی، ...
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران بر ضرورت مبارزه با بیماری های لکه برگی و فوزاریوم خوشه گندم تاکید کرد. عبدالرحمن زاغی گفت : در بازدیدهای میدانی کارشناسان جهاد کشاورزی ...
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قزوین گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون در منطقه طارم سفلی هیچ گونه آفت زیتون مشاهده نشده است. عباس آقا علیخانی روز سه شنبه افزود: با پیگیری های سازمان جهاد کشاورزی و ...
مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان میاندورود از ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در 11 هزار هکتار باغ های این شهرستان خبر داد. سیدشبر موسوی با اعلام این خبر گفت: مگس میوه مدیترانه‌ای یکی از آفات مهم ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها