چهارشنبه, ۲۹ دی ۱۴۰۰
»   یادداشت ها  »   کنترل آفات انباری، حلقه فراموش‌شده در زنجیره مدیریت عوامل خسارتزای گیاهی
۱ شهریور ۱۴۰۰ , ساعت ۱۸:۲۲

کنترل آفات انباری، حلقه فراموش‌شده در زنجیره مدیریت عوامل خسارتزای گیاهی

در ایران برآورد دقیقی از میزان خسارت آفات انباری وجود ندارد، ولی به دلیل ریزش محصول در زمان برداشت، شکستگی بالای دانه‌ها، وجود سیلوهای روباز و عدم استفاده از تکنولوژی نوین انبارداری مقدار خسارت بسیار قابل‌توجه است.

بر اساس گزارش‌های علمی بیش از ۱۱۱ گونه از سخت بال پوشان، ۱۱ گونه شب پره و ۹۹۳ گونه کنه به محصولات کشاورزی در شرایط انبار خسارت می‌زنند.

از کل خسارت وارده توسط آفات انباری به مواد غذایی گیاهی به‌طور متوسط ۵۱، ۳۱، ۱۰ و ۸ درصد آن به ترتیب مربوط به حشرات، جوندگان، پرندگان و رطوبت نامناسب در شرایط انباری است.

طبق گزارش سازمان خواروبار جهانی، خسارتی را که آفات انباری تنها به غلات در دنیا وارد می‌کنند، در هرسال حدود ۵/۱۳ درصد محصول برداشت‌شده است که توانایی تأمین غذای ۴۸ میلیون نفر را دارد. مقدار این خسارت در بعضی از نقاط جهان و روی بخشی از محصولات کشاورزی تا ۵۰ درصد محصول هم می‌رسد. آفات انباری حبوبات نیز می‌توانند تا صد درصد محصول را از بین ببرند.

امنیت غذایی شامل تولید محصول و حفظ سلامت آن در طی دوره ذخیره‌سازی تا رسیدن به‌دست مصرف‌کننده است. از دیگر خسارات بهداشتی آفات انباری ابتلا مصرف‌کنندگان به بیماری‌های مجاری تنفسی ناشی از تنفس هوای آلوده و آلرژی‌های پوستی ناشی از در معرض قرار گرفتن فیزیکی با پوسته‌ها و مدفوع آفات انباری است.

متأسفانه در ایران برآورد دقیقی از میزان خسارت آفات انباری وجود ندارد، ولی به دلیل ریزش محصول در زمان برداشت، شکستگی بالای دانه‌ها، وجود سیلوهای روباز و عدم استفاده از تکنولوژی نوین انبارداری مقدار خسارت بسیار قابل‌توجه است.

برای دفاع از امنیت غذایی و مبارزه با تهدیدات آگروتروریسم باید به حفاظت از محصولات کشاورزی در برابر آفات انباری توجه بیشتری شود.

برای مدیریت آفات انباری راهکارهای متعددی وجود دارد که شامل رعایت اصول مهندسی در ساخت انبارها، کاربرد تلفیقی ترکیبات شیمیایی کم‌خطر برای ضدعفونی انبارها قبل از ذخیره‌سازی، گاز دهی انبارها با فومیگانت‌های سازگار با محیط‌زیست و استفاده از روش‌های زیستی به‌صورت تلفیقی توصیه می‌شود.

مهم‌ترین چالش کنونی کشور در مدیریت کنترل آفات انباری عدم معرفی قانونی جایگزین مناسبی برای متیل بروماید در ضدعفونی محصولات غذایی انباری و صادراتی است. همچنین روش‌های قدیمی در تشخیص مراحل اولیه آلودگی (تخم و لاروهای کوچک آفات انباری) از دقت کافی برخوردار نبوده و مشکلات متعددی نظیر عدم مبارزه به‌موقع و احتمال بروز خطا در صدور گواهی بهداشتی محصولات صادراتی را افزایش می‌دهند.

.

  • مسعود لطیفیان
    عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور

مطالب مرتبط

پژوهشگران موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور مبادرت به ارایه روش کنترل بیولوژیک با استفاده از نماتد بیمارگرحشرات برای کنترل آفت مخرب بید سیب زمینی نمودند. بید سیب ‌زمینی Phthorimaea operulella ...
مسعود لطیفیان در گفت‌وگو با ایلنا یکی از عوامل مهم از دست رفتن بخشی از محصولات کشاورزی در کشور را آفات انباری دانست و افزود: بر اساس گزارش‌های علمی بیش از 111 گونه ...
پژوهشگران کشورمان با استفاده از پلاسما دستگاهی برای آفت‌زدایی محصولات کشاورزی در زمان انبارداری تولید کردند که بدون نفوذ پلاسما به داخل مواد غذایی، محصولات کشاورزی را در مدت 6 ماه سالم نگهداری می‌کند. دکتر حامد ...
پژوهشگران کشور با استفاده از مواد گیاهی و معدنی، آفت‌کش‌ها و دور کننده‌های حشرات را تولید و قرص گیاهی برای دفع آفات انباری عرضه کردند. بر طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، سالانه در کشورهای در حال ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها