جمعه, ۱۲ آذر ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   احتمال ممنوعیت واردات میوه و سبزیجات از ایران به روسیه
۷ آبان ۱۴۰۰ , ساعت ۱۷:۲۳

احتمال ممنوعیت واردات میوه و سبزیجات از ایران به روسیه

سرویس فدرال نظارت بر دامپزشکی و بهداشت گیاهی روسیه اعلام کرد که ممکن است واردات سبزیجات و میوه‌ها از ایران را ممنوع کند.

سرویس فدرال نظارت بر دامپزشکی و بهداشت گیاهی روسیه اعلام کرد که ممکن است واردات سبزیجات و میوه‌ها از ایران را ممنوع کند.

به گزارش اسپوتنیک، سرویس فدرال نظارت بر دامپزشکی و بهداشت گیاهی روسیه پس از گفتگو با سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که ممکن است واردات سبزیجات و میوه‌هایی از ایران را که در محموله‌های آن آفات قرنطینه ای اوراسیا (EAEU) یافت می‌شود، ممنوع کند.

این سازمان از آفات قرنطینه ای که اغلب در میوه ها و سبزیجات وارداتی از ایران شناسایی می شوند، ابراز نگرانی کرده است. به طور خاص این سرویس، تریپس غربی گل، پروانه سرشاخه خوار هلو و پوسیدگی قهوه‌ای را در فلفل، کاهو، بادمجان، هلو، گیلاس، گلابی، سیب، گل کلم، آلو و شلیل شناسایی کرده است.

در این گزارش آمده است که در صورت مشاهده چنین تخلفاتی در آینده، مجبور خواهد شد برای واردات آن دسته از کالاهای تحت نظارت که در آن آفات قرنطینه ای شناسایی شده اند، از ایران به خاک فدراسیون روسیه محدودیت های موقتی اعمال کند.

سرویس فدرال نظارت بر دامپزشکی و بهداشت گیاهی روسیه با اشاره به ارسال اطلاعیه‌های مربوط به تمامی موارد تخلف، گفت: از طرف ایرانی انتظار دارد اقداماتی را برای جلوگیری از تحویل بیشتر محصولات آلوده انجام دهد. این سرویس همچنین منتظر اطلاعات همکاران ایرانی خود درباره بررسی های انجام شده برای کشف دلایل این حادثه است.

در این گفتگو، طرفین امکان یکپارچه سازی سیستم های اطلاعاتی دو کشور در زمینه قرنطینه گیاهی را مورد بحث و بررسی قرار دادند. علاوه بر این، سرویس فدرال نظارت بر دامپزشکی و بهداشت گیاهی روسیه موضوع صادرات غلات به ایران را مطرح کرد و اعلام کرد که روسیه علاقه مند به افزایش محموله غلات به این کشور است. برای رعایت الزامات ایران، طرف روسی فهرست به روز شده محصولات قرنطینه ای برای ایران و قوانین واردات محصولات غلات را درخواست کرد. این سرویس همچنین خواستار اطلاع رسانی سریع در صورت تغییر در الزامات شد.

در این مذاکرات همچنین پیش نویس توافقنامه همکاری در زمینه مدیریت ایمن آفت کش ها و مواد شیمیایی کشاورزی پیشنهاد شده توسط سرویس فدرال نظارت بر دامپزشکی و بهداشت گیاهی روسیه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مطالب مرتبط

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات عنوان کرد: تاکنون هیچ محموله سیب زمینی از ازبکستان به ایران برگشت داده نشده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفظ ...
ازبکستان اعلام کرد صدها تن سیب زمینی ایران را به خاطر وجود آلودگی برگشت داده است. مقامات آژانس حفاظت نباتات و قرنطینه گیاهی ازبکستان اعلام کردند که ۳ هزار و ...
مدیر حفظ نباتات استان فارس خبر داد: به منظور عدم نقل و انتقال پاجوش خرمای آلوده به سوسک سرخرطومی حنایی به مناطق عاری از آفت، پست قرنطیه در برخی از شهرستان ها ایجاد ...
معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور خبر داد: زمان صدور مجوز قرنطینه ۲ تا ۴۸ ساعت است . مهدی قائمیان، معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها