پنجشنبه, ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
»   جهان  »   روسیه واردات نارنگی از ترکیه را ممنوع اعلام کرد
8 آبان 1400 , ساعت 16:57

روسیه واردات نارنگی از ترکیه را ممنوع اعلام کرد

روسیه وارات نارنگی از ترکیه را از روز جمعه 29 اکتبر به حالت تعلیق در آورد.

روسیه وارات نارنگی از ترکیه را از روز جمعه ۲۹ اکتبر به حالت تعلیق در آورد.

در اطلاعیه آژانس فدرال حفاظت از حقوق مصرف کنندگان روسیه، دلیل این تعلیق و ممنوعیت، بالاتر از حد مجاز بودن میزان باقیمانده آفت کش کلرپیریفوس در محموله های نارنگی ترکیه اعلام شده است.

برخی کارشناسان این تصمیم را با انگیزه سیاسی دانسته اند و آن را به فروش پهپادهای جنگی ترکیه به اوکراین مرتبط می دانند که با تنبیه روسیه از طریق اعمال محدودیت در صادرات محصولات کشاورزی ترکیه به این کشور مواجه شده است.

روسیه بازار اصلی صادرات نارنگی ترکیه است بطوریکه ۵۲ درصد از آن (بیش از ۳۷۰ هزار تن) در سال ۲۰۲۰ به این بازار عرضه شد. بر این اساس، یافتن جایگزینی برای چنین بازاری برای صادرکنندگان میوه ترکیه بسیار دشوار خواهد بود.

سال گذشته تولیدکنندگان ترکیه ۲۷۰ میلیون دلار درآمد از صادرات نارنگی به روسیه دریافت کردند که درآمد آنها نسبت به سال ۲۰۱۹ یک و نیم برابر افزایش یافت. بدیهی است که این ممنوعیت برای ترکیه مشکلی جدی خواهد بود و کاهش قابل توجه در درآمدهای صادراتی را به دنبال خواهد داشت.

مراکش پس از ترکیه دومین تامین کننده نارنگی روسیه است، اما تنها حدود نیمی از حجم ترکیه را تامین می‌کند. افزایش قابل توجه این حجم کار آسانی نخواهد بود، زیرا مراکش برای صادرات نارنگی به کشورهای اتحادیه اروپا نیز قرارداد دارد و به طور فعال صادرات به کانادا، خاورمیانه و آفریقا را افزایش می‌دهد.

گفتنی است، این نخستین بار نیست که صادرات محصولات کشاورزی ترکیه به روسیه ممنوع اعلام می شود. در سال های گذشته نیز واردات مرکبات ترکیه به روسیه به دلیل آلودگی به مگس میوه و همچنین واردات گوجه فرنگی به علت کشف ویروس در محموله های ترکیه به حالت تعلیق در آمده بود.

مطالب مرتبط

پژوهشگران پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی به منظور کنترل آفات گلخانه ای سبزی و صیفی موفق به دستیابی فرمولاسیون و تولید آفت‌کش‌های گیاهی شدند. عضو هیئت علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی ...
همایش ملی سلامت پسته با هدف توسعه صادرات، مدیریت آفلاتوکسین‌ها و باقیمانده آفتکش‌ها و تقویت دیپلماسی غذایی ۲۸ شهریور در محل سازمان حفظ نباتات کشور به صورت حضوری و برخط برگزار می‌شود....
جلسه شورای راهبردی تحقیقات سلامت محصولات کشاورزی با هدف احصاء اولویت های تحقیقاتی در حوزه سلامت محصولات کشاورزی با حضور رئیس، معاونین و مدیران سازمان حفظ نباتات کشور، معاون پژوهشی و فناوری سازمان ...
گروهی از دانشمندان برزیلی با استفاده از فناوری نانو در تلاشند تا نیاز به مواد شیمیایی کنترل‌کننده علف‌های هرز را تا ۸۰ برابر کاهش دهند. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، ...
No Thoughts on روسیه واردات نارنگی از ترکیه را ممنوع اعلام کرد

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها