جمعه, ۱۲ آذر ۱۴۰۰
»   جهان  »   روسیه واردات نارنگی از ترکیه را ممنوع اعلام کرد
۸ آبان ۱۴۰۰ , ساعت ۱۶:۵۷

روسیه واردات نارنگی از ترکیه را ممنوع اعلام کرد

روسیه وارات نارنگی از ترکیه را از روز جمعه 29 اکتبر به حالت تعلیق در آورد.

روسیه وارات نارنگی از ترکیه را از روز جمعه ۲۹ اکتبر به حالت تعلیق در آورد.

در اطلاعیه آژانس فدرال حفاظت از حقوق مصرف کنندگان روسیه، دلیل این تعلیق و ممنوعیت، بالاتر از حد مجاز بودن میزان باقیمانده آفت کش کلرپیریفوس در محموله های نارنگی ترکیه اعلام شده است.

برخی کارشناسان این تصمیم را با انگیزه سیاسی دانسته اند و آن را به فروش پهپادهای جنگی ترکیه به اوکراین مرتبط می دانند که با تنبیه روسیه از طریق اعمال محدودیت در صادرات محصولات کشاورزی ترکیه به این کشور مواجه شده است.

روسیه بازار اصلی صادرات نارنگی ترکیه است بطوریکه ۵۲ درصد از آن (بیش از ۳۷۰ هزار تن) در سال ۲۰۲۰ به این بازار عرضه شد. بر این اساس، یافتن جایگزینی برای چنین بازاری برای صادرکنندگان میوه ترکیه بسیار دشوار خواهد بود.

سال گذشته تولیدکنندگان ترکیه ۲۷۰ میلیون دلار درآمد از صادرات نارنگی به روسیه دریافت کردند که درآمد آنها نسبت به سال ۲۰۱۹ یک و نیم برابر افزایش یافت. بدیهی است که این ممنوعیت برای ترکیه مشکلی جدی خواهد بود و کاهش قابل توجه در درآمدهای صادراتی را به دنبال خواهد داشت.

مراکش پس از ترکیه دومین تامین کننده نارنگی روسیه است، اما تنها حدود نیمی از حجم ترکیه را تامین می‌کند. افزایش قابل توجه این حجم کار آسانی نخواهد بود، زیرا مراکش برای صادرات نارنگی به کشورهای اتحادیه اروپا نیز قرارداد دارد و به طور فعال صادرات به کانادا، خاورمیانه و آفریقا را افزایش می‌دهد.

گفتنی است، این نخستین بار نیست که صادرات محصولات کشاورزی ترکیه به روسیه ممنوع اعلام می شود. در سال های گذشته نیز واردات مرکبات ترکیه به روسیه به دلیل آلودگی به مگس میوه و همچنین واردات گوجه فرنگی به علت کشف ویروس در محموله های ترکیه به حالت تعلیق در آمده بود.

مطالب مرتبط

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران گفت: فدراسیون روسیه در نامه‌ای به رئیس گمرک داغستان تأکید کرده است واردات فلفل از ایران به دلیل آنچه نقض مکرر استانداردهای بهداشتی عنوان شده است، انجام ...
مدیرکل استاندارد استان زنجان گفت: با صدور ۳ مجوز جدید، در نیمه ابتدایی سال، ۶ فقره پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده‌ برای محصولات کشاورزی استان صادر شد. داریوش اشکانی‌پور ...
نیمه نخست امسال هفت پروانه حد مجاز آلاینده برای محصولات کشاورزی در استان گلستان صادر شده است. مدیر کل استاندارد گلستان گفت: این پروانه‌ها براساس دستورالعمل کاربرد نشان حد مجاز ...
دانشمندان اعلام کردند تقریبا در همه انگور‌ها و پرتقال‌های موجود در فروشگاه‌های انگلیس، ترکیبی از انواع سموم دفع آفات نباتی وجود دارد که بسیاری از آن ها، سرطان زاست. "شبکه ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها