چهارشنبه, ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   عملكرد ۱۰۰ روزه سازمان حفظ نباتات در دولت سیزدهم
20 آذر 1400 , ساعت 14:36

عملکرد ۱۰۰ روزه سازمان حفظ نباتات در دولت سیزدهم

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور خبر داد: 22 میلیون و 480 هزار تن ضوابط قرنطینه را اجرا کردیم و برای آنها گواهی سلامت صادر شد که این میزان نسبت به سال گذشته موفق‌آمیز بوده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور خبر داد: ۲۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تن ضوابط قرنطینه را اجرا کردیم و برای آنها گواهی سلامت صادر شد که این میزان نسبت به سال گذشته موفق‌آمیز بوده است.

کیخسرو چنگلوایی امروز در یک نشست خبری با تشریح اهم اقدامات و برنامه‌های ۱۰۰ روزه سازمان نباتات در دولت سیزدهم، گفت: در ۸ ماهه اول امسال ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار مبارزه با عوامل خسارت‌زا، بیماری‌ها، آفات و علف‌های هرز را در محصولات زراعی و باغی داشته‌ایم.

رئیس سازمان حفظ نباتات بیان کرد: در ارتباط با همین مسئله ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار سطح مبارزات بیولوژیک و غیرشیمیایی با عوامل خسارت‌زا بوده که جزو سیاست و رویکرد اصلی سازمان حفظ نباتات است تا از مبارزه شیمیایی به غیرشیمیایی حرکت کنیم. زیرساخت‌های خوبی در این خصوص انجام شده و نشان می‌دهد روند روبه رشدی داشته‌ایم.

وی درباره اقداماتی که در خصوص اعمال ضوابط قرنطینه صورت گرفته است، گفت: در یکصد و دو مرکز قرنطینه کشور بیش از ۲۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تن گواهی بهداشت صادر شده و اعمال ضوابط قرنطینه‌ای نیز انجام شده است که امیدواریم توسعه صادرات را داشته باشیم و از ورود آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز جلوگیری کنیم.

رئیس سازمان حفظ نباتات بیان کرد: در سال گذشته بیش از ۴ میلیون و ۶۰۰ تن صادرات داشته ایم که تمام این صادرات کنترل و نظارت شده و بیش از ۲۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی وارد کشور شده است که قرنطینه و اعمال ضوابط بر روی این محصولات وارداتی صورت گرفته همچنین حدود ۶۷۰ هزار تن ترانزیت را داشته ایم.

چنگلوایی اظهار کرد: در ۸ ماه اول امسال یکصد و ۸۳ هزار فقره گواهی بهداشت برای ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی صادراتی و وارداتی صادر شده است که امیدواریم تا پایان سال واردات کمتر باشد و صادرات نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کند.

وی در ادامه گفت: سیاست سازمان حفظ نباتات این است که به سمت مبارزات غیرشیمیایی گام بردارد، ولی فعلاً راهی جز مبارزه شیمیایی نداریم و هر کجا که نیاز باشد سعی می‌کنیم از سموم کم خطر استفاده کنیم بنابراین تامین به موقع، کافی و با تنوع مناسب آفت کش‌ها خیلی مهم است.

چنگلوایی تاکید کرد: تاکنون بیش از ۳۹ هزار تن انواع سموم حشره کش، علف کش و قارچ کش تامین شده است و کشاورزان به لحاظ حجم، تنوع و توزیع متوازن آفت کش‌ها نگرانی نداشته باشند، زیرا سمومی که در حال حاضر موجود است بیش از نیاز مصرف یک ساله است.

رئیس سازمان حفظ نباتات بیان کرد: در ۱۰۰ روزه دولت سیزدهم از ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار مبارزه شیمیایی ۶ میلیون هکتار در این مدت ۱۰۰ روزه اتفاق افتاده همچنین از ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار مبارزه بیولوژیک و غیرشیمیایی بیش از ۲ میلیون و ۵۴۰ هزار هکتار در این مدت انجام شده است.

چنگلوایی خاطر نشان کرد: از ۲۳ میلیون و ۳۵۰ هزار هکتاری که دیده بانی و رصد انجام شده ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار در این مدت ۱۰۰ روزه اتفاق افتاده است.

وی افزود: لازم به ذکر است که یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن نظارت بر ضدعفونی محصولات کشاورزی صادراتی و وارداتی انجام شده است.

چنگلوایی اظهار کرد: در این مدت ۱۰۰ روزه اعمال ضوابط قرنطینه‌ای در محصولات کشاورزی، وارداتی، صادراتی و قرنطینه‌ای حدوداً ۹ میلیون و یکصد هزار تن بوده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات در خصوص عدم تایید کیوی ایران از سوی هند، گفت: تاکنون به صورت رسمی به سازمان حفظ نباتات این مسئله اعلام نشده است.

مطالب مرتبط

چهارمین ستاد عالی گیاهپزشکی گندم با دستور دکتر جلیلی مقدم سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور با محوریت بیماری های گندم علی الخصوص زنگ زرد در سالن سپهر سازمان حفظ نباتات کشور برگزار شد....
سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور، شکل‌گیری نهضت مردمی و ممنوعیت انتقال پاجوش‌ را راهکار اصلی مبارزه با آفت خطرناک سوسک سرخرطومی درختان نخل دانست و گفت: برخی مواقع اعتبار برای مبارزه نیاز نیست ...
اولین نشست همکاری های کشاورزی ایران و هند با حضور مریم جلیلی مقدم سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور، خانی نوذری معاون توسعه بازرگانی وزارت جهادکشاورزی و زهرا جلیلی مقدم مدیر کل دفتر امور ...
مدیرکل دفتر پیش‌آگاهی و کنترل عوامل خسارتزای سازمان حفظ نباتات کشور گفت: با همکاری مشترک سازمان حفظ نباتات و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، صدور نسخه گیاهپزشکی الکترونیکی از طریق سامانه ...
No Thoughts on عملکرد ۱۰۰ روزه سازمان حفظ نباتات در دولت سیزدهم

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>