سه شنبه, ۲۸ فروردین ۱۴۰۳
»   گزارش های ویدئویی  »   ماجرای توقف صادرات فلفل به روسیه + فیلم
20 آذر 1400 , ساعت 23:59

ماجرای توقف صادرات فلفل به روسیه + فیلم

قدامی که باید برای جلوگیری از مخدوش شدن وجهه ایران در بازار‌های صادراتی محصولات کشاورزی در دستور کار قرار گیرد، رعایت استاندارد‌های صادراتی محصولات، پیش از انجام صادرات است.

اوایل ماه جاری بود که ۱۰۰ کانتینر فلفل دلمه‌ای که در مجموع هزار و ۴۰۰ تن محصول را به مقصد روسیه حمل می‌کرد، از گمرک این کشور بازگشت داده شد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور می‌گوید که کشور روسیه ۱۴۰۰/۹/۳ با ارسال نامه‌ای به وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت، صادرات فلفل به کشور خود را ممنوع اعلام می‌کند.

کیخسرو چنگلوایی، افزود:​ علتی که طرف روسیه برای این موضوع اعلام کرده، ثبت نشدن ۴ نوع سم مختلف که برای این محصولات استفاده شده، در کشور روسیه است.

او ادامه داد: این موضوع بدون هیچ‌گونه هماهنگی قبلی و به صورت یک‌باره انجام پذیرفته است.

این در حالی است که کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه می‌گوید که این کشور از خرداد گذشته، مکاتبات خود برای تغییر استاندارد‌ واردات محصولات کشاورزی را به ایران اعلام کرده بود.

پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت نیز می‌گوید که بیش از ۴۰ بار مکاتبات مختلف برای رعایت این استاندارد‌ها از طرف روسیه با وزارت جهاد کشاورزی ایران انجام شده، اما این وزارتخانه توجه لازم به این مکاتبات را نشان نداده است.

سازمان حفظ نباتات، وظیفه رسیدگی به اندازه‌گیری سموم در محصولات کشاورزی را بر عهده سازمان غذا و دارو می‌داند، اما مدیر کل امور فراورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو می‌گوید این سنجش‌ها در صورتی انجام می‌پذیرد که سازمان حفظ نباتات، موضوع صادرات را به ما اعلام کند، اما در این مورد به هیچ وجه مکاتبه‌ای با سازمان غذا و دارو صورت نپذیرفته است.

از سوی دیگر، بلاغی، رئیس انجمن محصولات گلخانه‌ای می‌گوید این نوع هماهنگی‌ها هر روز مبلغی بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان ضرر روی دست تولیدکنندگان و صادرکنندگان فلفل دلمه‌ای می‌گذارد.

هر چند گفته شده، قرار است با رایزنی‌های مختلف، مشکل صادرات این محصول به روسیه رفع شود، اما در روز‌های اخیر، اخبار مختلف درباره بازگشت داده شدن محصولات کشاورزی به گوش می‌رسد؛ از سیب‌زمینی صادراتی به ازبکستان و کیوی صادراتی به هندوستان.

اقدامی که باید برای جلوگیری از مخدوش شدن وجهه ایران در بازار‌های صادراتی محصولات کشاورزی در دستور کار قرار گیرد، رعایت استاندارد‌های صادراتی محصولات، پیش از انجام صادرات است.

.

مطالب مرتبط

طرح ملی پایش باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی نیشابور، با موفقیت انجام شد. مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نیشابور گفت: با توجه به دستور‌های ابلاغی سازمان غذا و دارو و اهمیت ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: در زمان حاضر ۱۰ درصد آفت کش‌های نباتی تولیدی کشور در این استان فرموله می‌شود که با بهره برداری از یک مگا پروژه جدید ...
رئیس سازمان حفظ نباتات در نشست اتاق کرمان، از برنامه اساسی برای مدیریت سیاه‌بازار حاکم بر آفت‌کش‌ها خبر داد که تعدد سم فروشی‌ها را نیز به‌عنوان یک مسئله مهم مدنظر قرار خواهد داد....
رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: شرکت‌های واردات و تولید سموم به بهانه ورود سم، مدیریت باغ‌های کشور را در دست گرفته اند و نقش دستگاه های حاکمیتی کم‌رنگ شده است....
No Thoughts on ماجرای توقف صادرات فلفل به روسیه + فیلم

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>