یکشنبه, ۰۱ خرداد ۱۴۰۱
»   اخبار, اخبار ایران, ایران, جهان, دسته‌بندی نشده  »   آذربایجان محموله های فلفل ایرانی آلوده به ویروس را معدوم کرد
26 دی 1400 , ساعت 8:50

آذربایجان محموله های فلفل ایرانی آلوده به ویروس را معدوم کرد

جمهوری آذربایجان اعلام کرد محموله‌های فلفل آلوده به بیماری ویروس چروکیدگی قهوه ای (ویروس روگوز قهوه ای میوه گوجه فرنگی) که از ایران وارد این کشور شده بود را کاملا از بین برده است.

جمهوری آذربایجان اعلام کرد محموله‌های فلفل آلوده به بیماری ویروس چروکیدگی قهوه ای (ویروس روگوز قهوه ای میوه گوجه فرنگی) که از ایران وارد این کشور شده بود را کاملا از بین برده است.

به گزارش پایگاه خبری گیاه پزشکی ایران، بر اساس گزارش آژانس امنیت غذایی جمهوری آذربایجان (AFSA)، سه شرکت پالن، آموترید و تیسوت بصورت جداگانه از ماه نوامبر پارسال بیش از ۲۶ تن محموله فلفل از ایران وارد کرده بودند که با نمونه‌برداری و آزمایش فلفل‌ها، مشخص شد محموله ها به ویروس گیاهی خطرناک روگوز قهوه ای آلودگی داشتند.

این آژانس در خبر خود آورده که بر طبق قوانین و ضوابط مربوط به قرنطینه و بهداشت گیاهی این کشور، اگر در محموله ای ویروس مذکور یافت شود تمام محموله باید از بین برده شود. بر همین اساس محموله های دو شرکت آموترید (۷۵۰۰ کیلوگرم) و تیسوت (۷۲۰۰ کیلوگرم) معدوم شدند.

این گزارش می افزاید به رغم هشدار آژانس امنیت غذایی، در حین بازرسی مجدد از انبار شرکت پالن آذربایجان، مشخص شد این شرکت بیش از یازده تن فلفل آلوده (۱۱۶۵۷ کیلوگرم) را خودسرانه و بطور غیرقانونی وارد بازار فروش این کشور کرده که تلاش برای جمع‌آوری این محصولات از بازار ادامه دارد و علیه این شرکت نیز پرونده قضایی باز شده است.

.

توضیح: محصولات گیاهی آلوده به بیماریهای ویروسی (ویروس های گیاهی) با هدف جلوگیری از انتشار و آلوده شدن محصولات گیاهی کشور مقصد معدوم می شوند و نه به خاطر خطرات این محصولات برای سلامت مصرف کنندگان. ویروس های گیاهی خطری برای سلامتی انسان ندارند.

مطالب مرتبط

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه صادرات محصولات گیاهی در هر کشور شرایط خاص خود را دارد گفت شرط مهم کشور هندوستان برای واردات محموله کیوی ایرانی ...
صادرکنندگان محموله‌های گیاهی صادراتی به روسیه باید حداقل پنج روز قبل از حمل بار و هرگونه اظهار به سازمان غذا و دارو مراجعه کرده و گواهی سلامت دریافت کنند. در ...
آژانس حفظ نباتات قرنطینه جمهوری ازبکستان اعلام کرد که هیچ گونه آفتی بر روی سیب زمینی های صادراتی ایرانی به این کشور مشاهده نشده است. به گزارش مهر، آژانس حفظ ...
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت: دو کلینیک گیاهپزشکی از صبح امروز در گمرک لطف آباد به همت بخش خصوصی فعالیت خود را در شهرستان درگز خراسان رضوی آغاز کردند....
2 Comments
من دی ۲۶, ۱۴۰۰
| |

این خبر امروز صبح از تمام سایت های ایرانی سانسور و پاک شده است …

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها