سه شنبه, ۲۸ فروردین ۱۴۰۳
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   تشکیل نشست بررسی برنامه عملیاتی مبارزه با آفات جنگل‌های زاگرس
22 تیر 1401 , ساعت 10:01

تشکیل نشست بررسی برنامه عملیاتی مبارزه با آفات جنگل‌های زاگرس

سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور دیروز در نشستی راهکار‌های مناسب به منظور اجرای برنامه عملیاتی مبارزه با آفت برگ‌خوار و جوانه‌خوار بلوط جنگل‌های زاگرس را بررسی کرد.

سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در نشستی راهکار‌های مناسب به منظور اجرای برنامه عملیاتی مبارزه با آفت برگ‌خوار و جوانه‌خوار بلوط جنگل‌های زاگرس را بررسی کرد.

بعد از ظهر دیروز سه‌شنبه بیست و یکم تیر ماه نشست هم‌اندیشی بررسی راهکارهای مناسب جهت اجرای برنامه عملیاتی و تدوین ضوابط فنی مشترک توسط سازمان‌ها و موسسات مختلف وزارت جهادکشاورزی به استان‌ها برای مقابله همه‌جانبه با آفت برگ‌خوار و جوانه‌خوار بلوط زاگرس برگزار و بر روش ترکیبی مبارزه با آفات درختان بلوط به عنوان روش کوتاه‌مدت تاکید شد.

این نشست با حضور نوبخت معاون وزیر و سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، علیزاده رییس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، مدیران و کارشناسان سازمان حفظ نباتات کشور، موسسه تحقیقات گیاهپزشکی و معاونت حفاظت و امور اراضی سازمان در محل سالن جلسات سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور برگزار گردید.

در این جلسه نوبخت و روسای دستگاه‌های مرتبط بر اتخاذ یک روش واحد و تهیه دستورالعمل اجرایی از سوی بخش تحقیقات و اجرا برای مبارزه با آفت برگ خوار بلوط زاگرس تاکید داشته و آن را در دستور کار خود قرار دادند.

بر اساس این گزارش، استفاده از محلول “بی تی” در مناطق آلوده و بحرانی، بکارگیری از تله‌های نوری، رعایت زمان محلول‌پاشی جهت جلوگیری از هدررفت سرمایه، استفاده از سازمان‌های مردم نهاد، تشکل‌ها، بسیج، همیاران طبیعت، خیرین و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و برگزاری کارگاه‌های آموزشی به صورت مشترک از سوی بخش‌های تحقیقاتی و اجرایی از جمله مواردی بود که در این جلسه حاضرین بر اجرای آن اتفاق نظر داشتند.

در این جلسه همچنین بر حضور توامان کارشناسان متخصص از بخش تحقیقات و اجرا در مناطق جنگلی جهت پایش و ارزیابی مستمر آفت درختان بلوط تاکید و مقرر شد؛ تا پایان وقت امروز دستورالعمل اجرایی و آنی برای استفاده روش‌های ترکیبی مبارزه به عنوان یک سند تصویب و به وزیر جهاد کشاورزی جهت ابلاغ ارائه شود.

گفتنی است؛ این نشست در پی مباحث مطرح شده در جلسه هم اندیشی روز دوشنبه و دستور موکد سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی برای تدوین ضوابط فنی مشترک توسط بخش‌های علمی، تحقیقاتی و اجرایی وزارت جهادکشاورزی به استان‌ها برای مقابله همه‌جانبه با آفت برگ‌خوار و جوانه‌خوار بلوط زاگرس برگزار شد.

مطالب مرتبط

بلوط یکی از گونه های اصیل و بومی ایران است که در جنگلهای زاگرس در عرصه خوزستان می روید ولی چندسالی است که هجوم آفات این درخت ها را تهدید می ...
همزمان با ایام بهار، کار مبارزه با گیاه نیمه انگلی لورانتوس در جنگل‌های بلوط استان آغاز شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز ایلام؛ خان محمدیان معاون حفاظت جنگل ...
معاون جنگل سازمان منابع طبیعی ­گفت: ­عمده آفات ­در جنگل‌های زاگرس،­­ جوانه خوار و برگ خوار بلوط است که با محلول پاشی غیرشیمیایی مبارزه با آن‌ها را شروع کردیم. ­به ...
مبارزه با کرم آفت جوانه خوار بلوط در سطح دو هزار هکتار از جنگلهای لرستان آغاز شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای استان لرستان، مدیر منابع طبیعی و آبخیز ...
No Thoughts on تشکیل نشست بررسی برنامه عملیاتی مبارزه با آفات جنگل‌های زاگرس

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>