سه شنبه, ۰۱ فروردین ۱۴۰۲
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, خوزستان  »   استفاده از روش‌های غیرشیمیایی و بیولوژیک کشاورزی در خوزستان
7 آبان 1401 , ساعت 14:56

استفاده از روش‌های غیرشیمیایی و بیولوژیک کشاورزی در خوزستان

به منظور افزایش ضریب سلامت و کاهش سموم ، از روش‌های غیر شیمیایی و بیولوژیک برای کشاورزی در خوزستان استفاده می شود.

به منظور افزایش ضریب سلامت و کاهش سموم، از روش‌های غیر شیمیایی و بیولوژیک برای کشاورزی در خوزستان استفاده می شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت : مقرر شده است ۸ انسکتاریوم علاوه بر پرورش زنبور براکون به پرورش زنبور تلنموس بپردازند و آن را به بهره برداران عرضه کنند.

محسن حسنی با اشاره به بازدید از مرکز توسعه، تحقیق و پرورش حشرات مفید مرکز فناوری نیشکر فارابی به مناسبت هفته پدافند غیر عامل افزود : یکی از مهمترین اقداماتی که در راستای پدافند غیرعامل صورت گرفته است کاهش مصرف سموم، سلامت جامعه و به تبع آن کاهش مصرف دارو است.

حسنی گفت : سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در سطحی حدود ۶هزار هکتار مبارزه بیولوژیک صورت گرفت که در سال ۱۴۰۱-۱۴۰۰ این سطح به حدود ۱۰ هزار هکتار رسید که ۴ هزار هکتار آن خارج از کمک‌های یارانه‌ای دولت می‌باشد.

وی تصریح کرد : همچنین در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، ۲۰ هزار هکتار مبارزه غیر شیمیایی در سطح استان صورت گرفت که این میزان در سال زراعی گذشته به ۲۶ هزار هکتار رسید.

حسنی اضافه کرد: شرایط کشت تابستانه و بهاره باعث طغیان برخی آفات ازجمله کرم ساقه خوار ذرت در ۵ سال اخیر شد و با توجه به اینکه این آفت، آفت مشترک نیشکر هم هست مرکز تحقیقات و فناوری نیشکر از سال ۷۶ مبارزه بیولوژیک با این آفت را آغاز کرده و در این مدت روش مبارزه را به صورت بهینه و کاربردی انجام داده است.

وی گفت : بر اساس مذاکراتی که با این مرکز صورت گرفته قرار شد این روش را به بخش خصوصی پرورش حشرات مفید (انسکتاریوم) آموزش دهند و این روش در اختیار سازمان قرار گیرد تا در کشت‌های تابستانه و بهاره ذرت مورد استفاده قرار گیرد.

حسنی اظهار داشت: مقرر شده است ۸ انسکتاریوم علاوه بر پرورش زنبور براکون به پرورش زنبور تلنموس بپردازند و آن را به بهره برداران عرضه کنند که این اقدام باعث کاهش سموم، افزایش ضریب سلامت و امنیت غذایی جامعه خواهد شد.

مطالب مرتبط

امسال هم مانند سال‌های گذشته آفت کرم گلوگاه به باغات آفت زده انار ۳۰ درصد خسارت می زند . خراسان جنوبی پنجمین استان کشور در تولید و سطح انار است ...
سرپرست مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گیلان نسبت به استفاده از پودر کلر برای مبارزه با کرم ساقه خوار برنج هشدار داد و اعلام کرد این اتفاق ناشی از مشاوره سودجویانه برخی ...
امسال ۲۷۸ هزار تریکو کارت برای مبارزه با آفت کرم گلوگاه انارستان‌های خراسان جنوبی تولید شد. مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با ...
بانک اطلاعاتی بال‌غشاییان ایران (نسخۀ 1) (The data bank of the Iranian Hymenoptera, Version 1) راه اندازی شد.  این بانک اطلاعاتی آنچه را از زمان چاپ اولین مقالات حشره شناسی ...
No Thoughts on استفاده از روش‌های غیرشیمیایی و بیولوژیک کشاورزی در خوزستان

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها