سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, بوشهر  »   احتمال طغیان کنه های تار عنکبوتی خرما
14 اردیبهشت 1402 , ساعت 17:13

احتمال طغیان کنه های تار عنکبوتی خرما

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: با توجه به گرم شدن تدریجی هوا و کاهش رطوبت نسبی در استان به تدریج شهرستان‌های مختلف استان در معرض فعالیت کنه‌های تارعنکبوتی خرما قرار دارند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: با توجه به گرم شدن تدریجی هوا و کاهش رطوبت نسبی در استان به تدریج شهرستان‌های مختلف استان در معرض فعالیت کنه‌های تارعنکبوتی خرما قرار دارند.

احمد سبحانی افزود: این آفت در صورت تشخیص به موقع فعالیت و مبارزه به هنگام خسارت مشهودی به میوه نخیلات نمی‌زند، ولی چنانچه فعالیت آفت به موقع تشخیص داده نشده و سمپاشی با سموم مناسب انجام نشود خسارت غیرقابل جبرانی هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی به محصول خرما وارد می‌کند.

وی گفت: کنه‌های تار عنکبوتی خرما از شیره بافت برگ‌های جوان و به خصوص میوه‌های نارس خرما تغذیه می‌کند و در اثر تغذیه آن رنگ طبیعی برگ و میوه‌ها تغییر یافته و به رنگ خاکستری مایل به سفید و یا زرد کمرنگ در می‌آید. اندازه میوه‌های آسیب دیده کوچک مانده و با خروج مواد قندی و شیره نباتی از آن پوست میوه نیز سخت و خشک می‌شود.

سبحانی اظهار داشت: کنه‌ها برای حفاظت و انتقال خود از یک نقطه به نقطه دیگر تار می‌تنند و در امتداد تار‌ها تخم ریزی می‌کنند و در زیر تار‌ها به فعالیت می‌پردازند. هنگام طغیان آفت خوشه‌های خرما منظره‌ای غبارآلود به خود گرفته و میوه‌ها به رنگ قرمز تیره در آمده و چروکیده و نامرغوب می‌شوند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بیان کرد: شروع فعالیت کنه تارتن خرما بستگی به دما و رطوبت نسبی دارد؛ افزایش دما و کاهش رطوبت نسبی هوا به همراه وزش باد‌های گرم باعث شروع فعالیت کنه‌های تارتن خرما می‌شود. با پایش دما، رطوبت و بررسی خوشه‌ها و همچنین استفاده از تجربه‌های محلی می‌توان شروع فعالیت را معین کرد. در کنترل این آفت شروع فعالیت بسیار مهم است. تا قبل از شروع فعالیت سمپاشی پیشگیرانه توصیه نمی‌شود.

مطالب مرتبط

نخلداران آبادان و خرمشهر مراقب کنه تارتن خرما باشند. حسن دشتی نژاد مدیر جهاد کشاورزی آبادان گفت: با افزایش دمای هوا در خرداد، آفت کنه تارعنکبوتی یا گرد آلود خرما ...
طرح پایش و مبارزه علیه سوسک سرخرطومی حنایی خرما به صورت خانه به خانه در مناطق آلوده شهرستان گراش در حال اجراست. شهره یاقوت مسئول حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی ...
ميزگرد تلویزیونی با موضوع "مدیریت آفت سرخرطومی حنایی خرما" با حضور دکتر کاظم محمدپور عضو هيات ­علمی بخش تحقیقات حشره‌شناسی موسسه عصر روز یکشنبه 7 خردادماه سال ‌جاری از برنامه تلويزيونی رويش شبكه ...
ردیابی آفت قرنطینه‌ای سرخرطومی حنایی خرما در ۱۰۰ هکتار از نخلستان‌های شهرستان خرمشهر انجام شده است. مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خرمشهر گفت: سرخرطومی حنایی خرما از مهمترین آفات نخل است ...
No Thoughts on احتمال طغیان کنه های تار عنکبوتی خرما

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها