سه شنبه, ۲۸ فروردین ۱۴۰۳
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, مازندران  »   تولید برنج سالم به روش مدیریت تلفیقی با اجرای طرح کشت توام شالی و پرورش اردک در مزارع ساری + عکس
4 خرداد 1402 , ساعت 10:07

تولید برنج سالم به روش مدیریت تلفیقی با اجرای طرح کشت توام شالی و پرورش اردک در مزارع ساری + عکس

طرح کشت توام شالی و پرورش اردک در روستای نقارچی محله از توابع مرکز جهاد کشاورزی دهستان سمسکنده شهرستان ساری اجرا شد.

طرح کشت توام شالی و پرورش اردک در در ۱۰ هزار مترمربع اراضی شالیزاری روستای نقارچی محله از توابع مرکز جهاد کشاورزی دهستان سمسکنده شهرستان ساری اجرا شد.

مدیر جهاد کشاورزی ساری با اشاره به پرورش اردک همزمان با کشت برنج در شالیزار این شهرستان، گفت: یک کشاورز پیشرو در طرح تولید برنج سالم به روش مدیریت تلفیقی محصول (ICM) اقدام به کشت توام شالی و پرورش اردک در شالیزار خود کرد.

سید اسماعیل علوی افزود: این شهرستان دارای ۲۵ هزار ۳۲۲ هکتار اراضی شالیزاری است، که سهمیه ابلاغی ۲۰ هکتار برای اجرای این طرح است.

او گفت: پرورش اردک در شالیزار در ۱۰ هزار مترمربع اراضی شالیزاری روستای نقارچی محله از توابع مرکز جهاد کشاورزی دهستان سمسکنده شهرستان ساری انجام شد.

وی با بیان اینکه شنای اردک در آب مزرعه باعث عمل تهویه در خاک و در نتیجه رشد بهتر ریشه‌ها، افزایش پنجه‌دهی گیاه، تعلیف علف‌های هرز داخل مزرعه است، تصریح کرد: عدم مبارزه شیمیایی با علف‌های هرز مزرعه و تولید محصول سالم از مزایای پرورش توام پرورش اردک و کشت برنج است.

علوی افزود: اردک‌ها از حشرات موجود در مزرعه نیز تغذیه می‌کنند و در کاهش جمعیت آفاتی مانند کرم ساقه‌خوار و برگ‌خوار برنج موثر هستند. فضولات اردک در شالیزار به حاصلخیزی خاک کمک می‌کند و نیاز به کود‌های شیمیایی کاهش می‌یابد.

او اضافه کرد: پرورش اردک در مزارع برنج هزینه‌های تولید از جمله سم‌پاشی علیه آفات و بیماری‌های برنج را کاهش می‌دهد و باعث افزایش عملکرد برنج در واحد سطح می‌شود.

وی گفت: تمام روش‌های توصیه شده در دستورالعمل مدیریت تلفیقی محصول برنج برای تولید برنج سالم موثر هستند و هر یک از آن‌ها در جایگاه خود نقش قابل توجهی دارند.

پرورش اردک در 10 هزار مترمربع از شالیزار ساری

منبع: پایگاه اطلاع رسانی جهاد کشاورزی مازندران

مطالب مرتبط

با اجرای تفاهم نامه آموزشی ترویجی ارتقای توانمندی‌های زنان روستایی، زمینه مشارکت زنان روستایی در تولید و کاربرد زنبور تریکوگراما برای کنترل کرم ساقه خوار برنج فراهم گردید. به دنبال ...
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان از رهاسازی زنبور تریکوگراما در ۲ هزار هکتار از شالیزار‌های گیلان برای کنترل بیولوژیک آفت ساقه خوار برنج خبر داد. سید علی ...
وضعیت دپو و رکود بازار برنج تولیدی سال گذشته پس از گذشت یک ماه از سال جدید در حالی است که قیمت فعلی رقم طارم هاشمی نسبت به اسفند ماه پارسال حدود ...
متخصصان صنعت هسته‌ای موفق به طراحی و بومی سازی دستگاه پرتودهی الکترومغناطیس شدند. از این دستگاه برای از بین بردن آفات و افزایش عمر انبارداری محصولات کشاورزی استفاده می‌شود. آروان نام جدیدترین دستاورد ...
No Thoughts on تولید برنج سالم به روش مدیریت تلفیقی با اجرای طرح کشت توام شالی و پرورش اردک در مزارع ساری + عکس

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>