سه شنبه, ۲۸ فروردین ۱۴۰۳
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   معرفی نماتدکش‌ با پایه گیاهی و قارچی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان
13 شهریور 1402 , ساعت 14:00

معرفی نماتدکش‌ با پایه گیاهی و قارچی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان

شرکت‌های دانش‌بنیان در مجموعه سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، نماتدکش با پایه گیاهی و قارچی معرفی کرده‌اند.

شرکت‌های دانش‌بنیان در مجموعه سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، نماتدکش با پایه گیاهی و قارچی معرفی کرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، رییس بخش تحقیقات نماتدشناسی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور ضمن بیان این مطلب افزود: چند شرکت دانش‌بنیان مستقر در مرکز رشد موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی ترکیباتی با پایه گیاهی و قارچی برای کنترل نماتدهای انگل گیاهی معرفی کرده‌اند که امید است در آینده نزدیک مجوزهای لازم را کسب کنند.

فرهاد سعیدی نائینی اظهار داشت: نماتدهای انگل گیاهی، کرم‌های بسیار ریزی هستند که در خاک زندگی می‌کنند و به گیاهان زراعی و باغی مثمر و غیرمثمر حمله و خسارت وارد می‌کنند.

وی ادامه داد: میزان خسارت نماتدهای انگل گیاهی بستگی به گونه و جمعیت آنها دارد و چنانچه آلودگی به نماتد در خاک مزارع و یا باغات وجود داشته باشد، میزان خسارت می‌تواند بین ۱۰ تا ۹۰ درصد باشد.

سعیدی نائینی، یکی از دلایل زوال باغات مرکبات در جنوب کشور را افزایش جمعیت نماتد در خاک اطراف ریشه درختان مرکبات عنوان کرد. وی با بیان این که بر اثر تغییرات آب و هوایی و تنش‌های محیطی در زیست‌بوم‌های کشاورزی کشور، جمعیت نماتدهای انگل گیاهی خاک افزایش یافته است، گفت: تحقیقات نشان می‌دهد دامنه میزبانی و قدرت بیماری‌زایی نماتدهای انگل گیاهی در خاک به شدت بالا رفته و کمتر مزرعه و باغی را می‌توان یافت که به نماتد انگل گیاهی آلوده نشده باشد.

سعیدی نائینی ادامه داد: برای کنترل نماتد مولد گره ریشه به عنوان یکی از مهمترین نماتدهای انگل گیاهی براساس تعداد تخم و لارو نماتد در خاک اقدام می‌شود، به طوری که اگر در هر گرم خاک اطراف ریشه گیاه، یک یا دو تخم یا لارو نماتد باشد، باید عملیات کنترل کنترل شیمیایی و غیرشیمیایی انجام شود و این در حالی است که در بعضی از نمونه‌های خاک ریشه گیاهان، در هر گرم خاک بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ تخم یا لارو شمارش شده است.

وی اظهار داشت: با افزایش جمعیت نماتدهای انگل گیاهی در خاک، ریشه گیاهان زراعی یا باغی دچار ضعف و پوسیدگی می‌شوند. متاسفانه استفاده از نماتدکش‌های شیمیایی گران، سخت و معمولا همراه با مخاطرات زیستی است و در مواردی برای انسان نیز بسیار خطرناک هستند.

رییس بخش نماتدشناسی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور گفت: سبد نماتدکش‌ها در کشور از تنوع کمی برخوردار بوده و در بازار یک یا دو نوع نماتدکش بیشتر یافت نمی‌شود.

وی افزود: تحریم‌های اقتصادی موجب شده که محدودیت‌های زیادی در واردات نماتدکش ها ایجاد شود.

مطالب مرتبط

به همت انجمن نماتدشناسی ایران و به میزبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس، دومین همایش نماتدشناسی ایران در بهمن ماه سال جاری (1402) برگزار می گردد. دومین همایش نماتدشناسی ایران ...
یک محقق دارابی با تولید محصول با پایه گیاهی امید را در دل باغداران دارابی زنده کرده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس، محمدحسین فرح بخش محقق ...
یکی از محققان مرکز تحقیقات کشاورزی همدان به رقم جدید بذر اصلاح شده چغندرقند مقاوم در برابر دو بیماری مهلک چغندرقند دست یافت. دو بیماری ریزومانیا و نماتد سالانه به ...
دســـتورالعمـل اجرایی مـدیریت تلفیقی نماتد گال دانه گندم توســـط دفتر پیش آگاهی سازمـان حفـظ نباتـات بـا همکـاری محققین موســسه تحقیقات گیاهپزشـکی تهیه و تـدوین گردید. نماتد گالزای دانه گندم یا ...
No Thoughts on معرفی نماتدکش‌ با پایه گیاهی و قارچی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>