افزایش دمای هوا سبب ریزش خرما در طبس‌
افزایش دمای هوا سبب ریزش خرما در طبس‌

مدیر کل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی از فراهم شدن زمینه‌های صادرات میوه‌های گرمسیری کشور خبر داد وگفت: سال گذشته ۱۷۰ هزار تن خرما از کشور صادر و گرمای هوا سبب ریزش خرمای طبس شد. ابوالقاسم حسن‌پور عصر یکشنبه در بازدید از نخلستان‌های طبس گلشن در خراسان جنوبی اظهار داشت: امسال […]

مدیر کل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی از فراهم شدن زمینه‌های صادرات میوه‌های گرمسیری کشور خبر داد وگفت: سال گذشته ۱۷۰ هزار تن خرما از کشور صادر و گرمای هوا سبب ریزش خرمای طبس شد.

ابوالقاسم حسن‌پور عصر یکشنبه در بازدید از نخلستان‌های طبس گلشن در خراسان جنوبی اظهار داشت: امسال دمای هوا سبب ریزش میوه‌هایی از جمله خرما در شهرستان طبس شده است.

وی افزود: خرمای منطقه طبس از کیفیت بالایی برخوردار بوده که به علت تولید آن در منطقه‌ای با گرمای شدید و رطوبت کم از نظر ارزش غذایی مطلوب تری نسبت یه دیگر نقاط کشور برخوردار است.

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: از سال ۹۳ واردات مرکبات به کشور ممنوع شده و سالانه ۸ میلیون تن میوه گرمسیری در کشور تولید می‌شود.

حسن پور با بیان اینکه  باغ‌های کشور  ۲.۵ میلیون هکتار است  بیان کرد: از این میزان ۱۷ میلیون  محصولات باغی تولید می شود که ۸ میلیون تن محصولات گرمسیری شامل ۴.۵ میلیون تن مرکبات، یک میلیون تن خرما و یک میلیون تن انار است.

وی بیان داشت: سال گذشته ۱۷۰ هزار تن خرما از کشور صادر شد که اصلاح نخلیات و فراهم شدن زمینه لازم برای صادرات میوه‌های گرمسیری کشور از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی است.

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: افزایش دما موجب ریزش خرما در شهرستان‌ها به ویژه طبس شده  و خرمای این منطقه به دلیل  گرمای زیاد و رطوبت کم بهترین خرماست.

حسن‌پور افزود: کاهش رطویت،گرما و سبب آسیب چوبخار در نخل های طبس شده که باید برای مقابله با آن به بهره‌برداران آموزش های لازم داده شود.

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/LvTQFJ