شنبه, ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   کمیسیون کشاورزی واردات، تولید و مصرف تراریخته را ممنوع کرد
3 شهریور 1395 , ساعت 17:23

گام اول مجلس برای حذف تراریخته از برنامه ششم:

کمیسیون کشاورزی واردات، تولید و مصرف تراریخته را ممنوع کرد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درباره بند مربوط به تجاری سازی تولید محصولات تراریخته در برنامه ششم توسعه گفت: کمیسیون کشاورزی مجلس مصوب کرد، واردات، تولید و مصرف محصولات تراریخته در برنامه ششم توسعه ممنوع شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درباره بند مربوط به تجاری سازی تولید محصولات تراریخته در برنامه ششم توسعه گفت: کمیسیون کشاورزی مجلس مصوب کرد، واردات، تولید و مصرف محصولات تراریخته در برنامه ششم توسعه ممنوع شود.

عباسی پاپی‌زاده  در خصوص لایحه برنامه ششم دولت برای تجاری سازی محصولات تراریخته اظهار کرد: محصولات تراریخته از موضوعاتی است که سلامت جامعه را دچار مشکل می‌کند و در کمیسیون کشاورزی مجلس هنگام بررسی لایحه برنامه ششم، بحث مفصلی در خصوص تولید یا عدم تولید این محصولات صورت گرفت.

وی با اشاره به اینکه  پیشنهاد ممنوعیت تولید و مصرف محصولات تراریخته کشاورزی در برنامه ششم توسعه توسط بنده مطرح شد افزود: پیشنهادات دیگری در این کمیسیون برای تولید محصولات تراریخته کشاورزی به شکل محدود یا تولید بر اساس استانداردسازی وجود داشت اما در نهایت قرار شد مصوبه کمیسیون کشاورزی به نحوی نوشته شود که “واردات، تولید و مصرف محصولات تراریخته در کشور ممنوع شود”.

وی با تاکید بر اینکه به کشت محصولات ارگانیک و تراریخته در برنامه ششم توجه شده است گفت:  در این برنامه قرار است که از تولید و واردات محصولات تراریخته جلوگیری  شود، در عوض کشت محصولات ارگانیک توسعه یابد.

پاپی زاده گفت: در مصوبه کمیسیون کشاورزی اشاره شده است که دولت باید به هر شکلی اجازه ندهد محصولات تراریخته به بازار  مصرف کشور وارد شود.

وی در پاسخ به این سؤال که واردات و تولید کنجاله و پنبه تراریخته نیز در برنامه ششم توسعه ممنوع می‌شود یا خیر گفت: کنجاله با وجود اینکه مصرف مستقیم انسانی ندارد اما با توجه به اینکه به مصرف مرغ می‌رسد و بعد انسان آن را مصرف می‌کند احتمالا تاثیرات منفی آن در انسان نیز وجود دارد. همچنین اجازاره واردات و مصرف پنبه تراریخته نیز داده نشده است.

وی گفت: هرچند تاثیرات منفی تراریخته هنوز مسجل نشده است اما برای احتیاط تا زمانی که به صورت کاملا مستند و علمی مصرف این نوع محصولات، بر اساس شاخص‌های سلامت جامعه بی‌خطر اعلام نشود، به ناچار  و برای احتیاط  از واردات و تولید آن جلوگیری می‌شود.

وی گفت: توسعه و کشت محصولات ارگانیک و اعمال استانداردهای ملی کنترل کیفی تولید بخش کشاورزی و فرآورده‌های آن و گسترش مبارزه تلفیقی برای کاهش سموم در بخش کشاورزی و حمایت از کلینیک‌های گیاه‌پزشکی و مصرف بهینه نهاده‌ها (سم و کود)‌ از دیگر مواردی است که در برنامه ششم توسعه به آن پرداخته شده است.

وی در پایان یادآورشد: امیدواریم که این برنامه‌ها به کاهش هزینه‌های درمان و افزایش سلامت جامعه در طول برنامه ۵ساله توسعه کمک کند.

این مصوبه کمیسیون کشاورزی به کمیسیون تلفیق می‌رود و بعد از تصویب و قرار گیری در گزارش نهایی در صحن علنی مجلس به رای گذاشته می‌شود تا لازم‌الاجرا شود.

 

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/DNcYGF

خبرگزاری تسنیم

مطالب مرتبط

محققین دانشگاه شیکاگو به نتایج خارق العاده ای در زمینه تولید گیاهان مقاوم به خشکی و با توان تولید محصول بالاتر در اثر دستکاری RNA دست یافته اند. این کشف ...
دکتر بهزاد قره یاضی بنیانگذار و عضو هیات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران و رئیس انجمن ایمنی زیستی صبح امروز بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت. دکتر قره یاضی ...
چهارمین همایش بین‌المللی و دوازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی ایران به میزبانی انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران و با همکاری دانشگاه یزد و انجمن‌های علمی و موسسات پژوهشی این حوزه از 31 مردادماه تا ...
شرکت آمریکایی Del Monte که از بزرگترین تولیدکنندگان و پخش کنندگان مواد غذایی و میوه موز در سرتاسر جهان است اعلام کرده که در زمینه تحقیقات بر روی بیماریهای موز با دانشگاه تکنولوژی ...
No Thoughts on کمیسیون کشاورزی واردات، تولید و مصرف تراریخته را ممنوع کرد

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>