آغاز عملیات مبارزه با ملخ آسیایی در تالاب هامون
آغاز عملیات مبارزه با ملخ آسیایی در تالاب هامون

رییس سازمان حفظ نباتات کشور از آغاز عملیات مبارزه با آفت ملخ آسیایی در تالاب هامون و مراتع اطراف آن از امروز(شنبه) خبر داد و گفت: برای نخستین بار با بحران حمله ملخ آسیایی از مرزهای افغانستان مواجه شده ایم که می تواند برای مراتع، مزارع و باغات کشور خسارت زا باشد. محمدعلی باغستانی میبدی […]

رییس سازمان حفظ نباتات کشور از آغاز عملیات مبارزه با آفت ملخ آسیایی در تالاب هامون و مراتع اطراف آن از امروز(شنبه) خبر داد و گفت: برای نخستین بار با بحران حمله ملخ آسیایی از مرزهای افغانستان مواجه شده ایم که می تواند برای مراتع، مزارع و باغات کشور خسارت زا باشد.

محمدعلی باغستانی میبدی درباره حمله ملخ آسیایی به تالاب هامون افزود: برای مبارزه با این ملخ روز گذشته گروهی از کارشناسان با ادوات و تجهیزات سمپاشی از تهران به منطقه اعزام شدند و عملیات به شکل گسترده از امروز شروع شده است.
وی با بیان این که براساس برآوردهای کارشناسی حدود پنج هزار هکتار از مراتع این منطقه به آفت ملخ آسیایی آلوده شده ، گفت: در حال حاضر ادوات و تجهیزات برای کنترل ملخ در دو تا سه هزار هکتار تهیه شده است، اما برای کنترل این آفت و جلوگیری از سرایت آن در مزارع و باغات به همکاری دستگاه های ذیربط از جمله فرمانداری و سازمان مدیریت بحران نیاز داریم تا بتوانیم هرچه سریعتر این آفت را در منطقه کنترل کنیم.
رییس سازمان حفظ نباتات پیش بینی کرد عملیات مبارزه با ملخ آسیایی به سطح ۱۳هزار هکتار برسد و لذا باید تجهیزات و امکانات لازم برای این مبارزه فراهم شود.
به گفته باغستانی، شنبه هفته گذشته در نخستین گزارش از مرکز قرقری شهرستان هیرمند استان سیستان و بلوچستان، هجوم گسترده ملخ آسیایی از مرزهای افغانستان به ایران اعلام شد که پس از آن گروهی کارشناس برای برآورد وضعیت به منطقه اعزام شدند و مشخص شد حدود پنج هزار هکتار از تالاب هامون و مراتع اطراف ان به این آفت آلوده شده اند.
گفتنی است، سالیانه ۱۰۰ هزار تا ۲۵۰ هزار هکتار مراتع تحت پوشش عملیات مبارزه با ملخ قرار می گیرد که امسال تاکنون در ۸۰ هزار تا ۹۰ هزار هکتار عملیات مبارزه صورت گرفته است.
ملخ بالدار مهاجر آسیایی- آفریقایی از خانواده ملخ های جهنده صدادار است که در گروه های بزرگ زندگی می کند.

 

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/JBqgKZ