پنجشنبه, ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
»   اخبار, اخبار ایران, ایران, گزارش های ویدئویی  »   رونمایی از نخستین سامانه پرتودهی قابل‌حمل محصولات کشاورزی + فیلم
3 شهریور 1401 , ساعت 18:47

رونمایی از نخستین سامانه پرتودهی قابل‌حمل محصولات کشاورزی + فیلم

با تلاش متخصصان سازمان انرژی اتمی، نخستین سامانه پرتودهی قابل‌حمل غلات، حبوبات و خشکبار در مجتمع پرتو فرآیند شمال‌غرب کشور در شهر بناب آذربایجان شرقی رونمایی شد.

با تلاش متخصصان سازمان انرژی اتمی، نخستین سامانه پرتودهی قابل‌حمل غلات، حبوبات و خشکبار در مجتمع پرتو فرآیند شمال‌غرب کشور در شهر بناب آذربایجان شرقی رونمایی شد.

در آیین رونمایی از این سامانه که با حضور مهندس محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی برگزار شد، از این دستاورد متخصصان علوم هسته‌ای کشورمان که قابلیت پرتودهی غلات و حبوبات را به شکل فله دارد، رونمایی شد.

با عبور محصولات از این سامانه پرتودهی گاما، امکان گندزدایی، کنترل جوانه‌زنی و کاهش آفات انباری به منظور افزایش زمان انبارمانی فراهم می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی در مراسم رونمایی از این سامانه گفت: ۱۲ قطب پرتودهی در کشور طراحی شده که با مشارکت استان‌ها و سرمایه گذاران بخش خصوصی راه اندازی می‌شود.

اسلامی افزود: با فراگیر شدن این سامانه‌ها، محصولات کشاورزی از آفت‌ها در امان می‌مانند که دستاورد بزرگی برای صنعت کشاورزی محسوب می‌شود.

وی گفت: با به کارگیری این سامانه‌ها در دوره‌ای ۱۰ ساله از ضایعات ۳۰ درصدی محصولات کشاورزی در کشور که حجم قابل توجهی است کاسته می‌شود.

.

.
.

مطالب مرتبط

پژوهشگران موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور مبادرت به ارایه روش کنترل بیولوژیک با استفاده از نماتد بیمارگرحشرات برای کنترل آفت مخرب بید سیب زمینی نمودند. بید سیب ‌زمینی Phthorimaea operulella ...
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه در کشور ما برای دفاع از امنیت غذایی و مبارزه با تهدیدات آگروتروریسم باید به حفاظت از محصولات کشاورزی در برابر آفات انباری ...
بر اساس گزارش‌های علمی بیش از ۱۱۱ گونه از سخت بال پوشان، ۱۱ گونه شب پره و ۹۹۳ گونه کنه به محصولات کشاورزی در شرایط انبار خسارت می‌زنند. از کل ...
پژوهشگران کشورمان با استفاده از پلاسما دستگاهی برای آفت‌زدایی محصولات کشاورزی در زمان انبارداری تولید کردند که بدون نفوذ پلاسما به داخل مواد غذایی، محصولات کشاورزی را در مدت 6 ماه سالم نگهداری می‌کند. دکتر حامد ...
No Thoughts on رونمایی از نخستین سامانه پرتودهی قابل‌حمل محصولات کشاورزی + فیلم

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها