چهارشنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, مازندران  »   کرم گلوگاه انار به 30 درصد محصول خسارت وارد می‌کند
۳۱ شهریور ۱۳۹۵ , ساعت ۱۴:۳۴

مدیر جهاد کشاورزی گلوگاه:

کرم گلوگاه انار به ۳۰ درصد محصول خسارت وارد می‌کند

مدیر جهاد کشاورزی گلوگاه گفت: کرم گلوگاه انار به 30 درصد محصول خسارت وارد می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی گلوگاه گفت: کرم گلوگاه انار به ۳۰ درصد محصول خسارت وارد می‌کند.

رضا پورفلاح با بیان اینکه ۳۵۰ هکتار از باغ‌های شهرستان گلوگاه به کشت انار اختصاص دارد، اظهار کرد: از این میزان سطوح ۵۰ هکتار آن مربوط به باغ‌های تازه احداث شده و بقیه باغ‌های مثمر است.

وی افزود: کرم گلوگاه انار مهم‌ترین آفت باغ‌های انار است که به‌طور متوسط به ۲۵ تا ۳۰ درصد محصول خسارت وارد می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گلوگاه با اشاره به اینکه خال سیاهرنگ در ناحیه یقه میوه از نشانه‌‌های آلودگی این محصول است، ادامه داد: کرم گلوگاه‌ علاوه بر تغذیه از میوه انار باعث انتقال قارچ‌ها، باکتری‌ها و مخمرها به داخل میوه می‌شود و سبب پوسیدگی و ترشیدگی میوه می‌شود.

این مسؤول با بیان اینکه مبارزه شیمیایی با این آفت به‌دلیل تخم‌گذاری پروانه کرم گلوگاه در تاج میوه ممکن نیست، اضافه کرد: باغداران از مبارزه تلفیقی مانند روش‌های بهزراعی، بیولوژیک، فیزیکی و مکانیکی استفاده کنند.

پورفلاح مهم‌ترین روش مبارزه با این آفت را انتخاب رقم مقاوم به آفت دانست و افزود: تغذیه مناسب درخت سبب بالا رفتن مقاومت میوه به آفت می‌شود و استفاده از تله نوری با منشا نور زرد، استفاده از زنبور پارازیتوئید تریکوگراما از روش‌های مبارزه با این آفت است.

وی با تأکید بر اینکه حذف پرچم گل موثرترین روش مبارزه با کرم گلوگاه انار است، گفت: باغداران شخم کامل زمین در فصل پاییز، تغذیه، جمع‌آوری میوه‌های باقی‌مانده از سال قبل بر روی درختان را برای کاهش جمعیت آفت و کنترل آن مدنظر قرار دهند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گلوگاه از باغداران خواست برای دستیابی به نتیجه مطلوب‌تر در کنترل این آفت از مراکز جهاد کشاورزی برای دریافت اطلاعات استفاده کنند.

 

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/BwgTwc

خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

مدیر جهاد کشاورزی جویبار گفت: طرح مبارزه بيولوژيک با آفت کرم ساقه برنج در یک هزار هکتار اراضی شالیزاری این شهرستان انجام خواهد شد. به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ...
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آرادان از کسب نخستین گواهی کاربرد نشان حد مجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی از سازمان ملی استاندارد توسط یکی از بانوان تولیدکننده انار این شهرستان خبر داد....
رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی گفت: طرح راه اندازی مرکز جامع تولید دانش بنیان انار در ساوه، به تصویب کمیسیون کشاورزی مجلس رسید. مسعود شهرجردی با اعلام این خبر افزود: ...
فرومون های جنسی گروهی از کیمیاپیام ها (پیامهای شیمیایی) هستند که بطور طبیعی توسط حشرات تولید می شوند و در جستجوی جنس مخالف و در نتیجه جفت گیری حشرات  نقش اساسی ایفا می ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها