هشدار نسبت به استفاده از قرص برنج در انبارهای کشاورزی گچساران
هشدار نسبت به استفاده از قرص برنج در انبارهای کشاورزی گچساران

رئیس شبکه بهداشت و‌ درمان شهرستان گچساران نسبت به استفاده از قرص برنج در انبارهای کشاورزی هشدار داد. به گزارش خبرگزاری فارس از گچساران پیش از‌ ظهر امروز نشست شورای ‌سلامت شهرستان گچساران با حضور رؤسای ادارات و فرماندار در سالن‌ فرمانداری گچساران برگزار شد. در این نشست هایده ‌‌‌‌حافظ‌قرآن اظهار کرد: قرص برنج یا […]

رئیس شبکه بهداشت و‌ درمان شهرستان گچساران نسبت به استفاده از قرص برنج در انبارهای کشاورزی هشدار داد.
به گزارش خبرگزاری فارس از گچساران پیش از‌ ظهر امروز نشست شورای ‌سلامت شهرستان گچساران با حضور رؤسای ادارات و فرماندار در سالن‌ فرمانداری گچساران برگزار شد.

در این نشست هایده ‌‌‌‌حافظ‌قرآن اظهار کرد: قرص برنج یا فسفید آلومینیوم که به عنوان ماده ضد شته‌زدگی در انبارها مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار خطرناک است، این قرص دو نمونه دارد که در بازارها عرضه می‌شود.

وی ادامه داد: یک نمونه آن برای مصارفی صنعتی و کشاورزی بوده که بسیار خطرناک و کشنده است و دیگری برای مصارف خانگی است که به مراتب خطرات آن کمتر است، برای جلوگیری از آفت‌زدگی محصولات کشاورزی به جای استفاده از این ماده خطرناک می‌توان از قرص سیر استفاده کرد و محصولاتی را که در انبارها ذخیره می‌شوند در امان نگه داشت.

رئیس شبکه بهداشت و‌ درمان شهرستان گچساران با بیان اینکه در فصل پاییز محصولات کشاورزی را انبار می‌کنند، تصریح کرد: قرص برنج برای دفع آفات سایر غلات و جلوگیری از کپک‌زدگی استفاده می‌شود که این ماده مهلک در انبار با مواد دانه‌ای مخلوط می‌شود و با رطوبتی که در انبار‌ها وجود دارد باعث آزاد شدن گاز فسفین می‌شود که هرچه این قرص برنج تازه‌تر باشد گاز بیشتری را می‌تواند تولید کند.

‌‌‌‌حافظ‌قرآن گفت: باید نظارت بیشتری بر توزیع این سموم صورت گرفته و از مضرات آن مردم و کشاورزان را آگاه کرد، مسمومیت با قرص برنج مرگ را به دنبال دارد و شورای تأمین سلامت باید به دنبال راه‌حل تازه‌ای باشند.

وی در ادامه به نکته دیگری اشاره کرد و گفت: ادارات و دستگاه‌های دولتی در امر بهداشت همکاری لازم را با شبکه بهداشت و‌ درمان شهرستان گچساران ندارند، جلساتی در شبکه بهداشت برگزار می‌شود ولی ادارات این شهرستان تا از موضوع جلسه باخبر می‌شوند جلسه را ترک و یا معاونین خود را به جلسه می‌سپارند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گچساران خواستار شد: برای آگاهی کارمندان ادارات و عامه مردم لازم است ادارات همکاری لازم با شبکه بهداشت داشته باشند.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/Vv1Qm3