یکشنبه, ۰۹ آذر ۱۳۹۹
»   اخبار, ایران  »   سطح زیر کشت گیاهان تراریخته در دنیا 200 میلیون هکتار است
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ , ساعت ۱۶:۵۴

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان:

سطح زیر کشت گیاهان تراریخته در دنیا ۲۰۰ میلیون هکتار است

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: تکنولوژی بخش جدایی‌ناپذیر زندگی بشر بوده است و به کمک تکنولوژی که بر حسب نیازها خلق می‌شود دستاوردهای بسیاری حاصل شده است و دنیای بدون تکنولوژی را نمی‌توان متصور شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا بنددانی رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان در همایش ایمنی زیستی، سلامت محیطی و محصولات تراریخته بیان داشت: یکی از تکنولوژی‌هایی که بشر از نیمه دوم قرن بیستم به آن دست یافته، مهندسی ژنتیک است که بطور خلاصه می‌توان آن را تغییر در ساختار ژن‌های موجودات با صفات جدید تعریف کرد.

او افزود: تولید گیاهان تراریخته یکی از این دستاوردها است که گیاهانی مانند ذرت، کلزا، یونجه و موز جزو محصولاتی هستند که به صورت تراریخته تولید می‌شود و سطح زیرکشت گیاهان تراریخته در حال افزایش است بطوری که از سال ۱۹۹۶ سطح زیر کشت اینگونه گیاهان بیش از ۱۰۰ برابر شده است که این مسئله گواه تاثیر مهم اقتصادی این نوع محصول است.

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه کشورهای آمریکا، کانادا، برزیل، چین و آفریقای جنوبی جزو تولیدکنندگان محصولات تراریخته هستند بیان داشت: کشت اینگونه گیاهان از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۴ مورد توجه کشاورزان بوده است بطوری که تعداد کشاورزان حوزه محصولات تراریخته از ۶ میلیون در سال ۲۰۰۲ به ۱۸ میلیون در سال ۲۰۱۴ رسیده است.

بنددانی با تاکید بر اینکه استفاده از تکنولوژی تراریخته موجب جلوگیری از تخریب محیط زیست می‌شود تاکید کرد: از دیگر فواید کشت محصولات با این روش کنترل علف‌های هرز، کاهش آفات و بیماری‌ها و افزایش کیفیت محصولات است.

او در ادامه گفت: روش تراریخته برای تولید دارو و واکسن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد به طوری که کائوچو تراریخته برای مصارف دارویی تولید شده است بنابراین سهم آینده این محصولات روشن است.

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان سطح زیرکشت گیاهان تراریخته در سال ۲۰۱۴ را ۲۰۰ میلیون هکتار عنوان کرد و گفت: آمریکا بالاترین سطح زیر کشت محصولات تراریخته را دارد.

منبع: ایلنا

مطالب مرتبط

توجه: دیدگاههای مطرح شده در این گفتگو الزاما دیدگاههای "گیاه پزشکی ایران" نیست و صرفا جهت اطلاع رسانی منتشر می شود . کرمی، رئیس موسسه بنیاد ملی ...
توجه: دیدگاههای مطرح شده در این گفتگو الزاما دیدگاههای "گیاه پزشکی ایران" نیست و صرفا جهت اطلاع رسانی منتشر می شود . رئیس موسسه بنیاد ملی سبک ...
مرکز پژوهش‌های مجلس ایمنی زیستی محصولات و مقررات بین المللی ایمنی زیستی محصولات تراریخته را بررسی کرد. دفتر مطالعات زیربنایی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با موضوع " ...
پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی همزمان با دهه مبارک فجر، طی مراسمی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از کتابچه معرفی 40 برونداد و فناوری در حال توسعه زیست فناوری کشاورزی رونمایی کرد....
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها